Десета загуба за България в Лигата на нациите

• лига на нациите-
  • сащ

Паднахме от САЩ с 0:3 (27:29, 19:25, 21:25)

Десета загуба за България в Лигата на нациите - 1

Националният отбор на България по волейбол загуби с 0:3 (27:29, 19:25, 21:25) от САЩ в последния си мач от Лига на нациите. За "лъвовете" поражението бе десето в тазгодишното издание на турнира. Така нашият тим завърши на 15-о място в крайното класиране. Още преди двубоя с американците беше ясно, че Китай остава на последната позиция и ще изпадне.

Първият гейм беше истински трилър. Мачът започна с размяна на точки, като никой не можеше да натрупа преднина. За първи път България успя да тръпне с три точки за 14:11. Авансът ни дори се увеличи при 20:16. За съжаление домакините се справиха с този проблем. Равенството дойде при 23:23, но нашите изпуснаха три геймбола. След това спасиха един, но накрая САЩ спечели с 29:27.

Вторият гейм също стартира с точкова размяна. Тя продължи до 11:11. Тогава янките направиха три поредни точки. До края на частта задържаха преднината си. Нашите не успяха да се върнат в гейма и го загубиха с 19:25.

В последните ни минути в Лигата на нациите за 2023 година мачът просто се доиграваше. И двата отбора играха освободено, но по-концентрирани в ключовите моменти бяха американците. Домакините поведоха със 7:4. Нашите изравниха при 10:10. Отново янките взеха крехък аванс, а следващото равенство бе при 15:15. За последно резултатът бе равен при 17:17. След това Щатите взеха преднина и спечелиха мача 25:21.

БЪЛГАРИЯ - САЩ 0:3 (27:29, 19:25, 21:25)

БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов, Димитър Димитров, Валентин Братоев, Мартин Атанасов, Светослав Гоцев, Николай Колев - Теодор Салпаров-либеро (Аспарух Аспарухов, Мартин Божилов-либеро, Илия Петков, Николай Пенчев, Денис Карягин)
Селекционер ПЛАМЕН КОНСТАНТИНОВ

САЩ: Мика Ма'а, Кайл Енсинг, Гарет Муагутутиа, Томас Джаешке, Джефри Джендрик, Дейвид Смит - Ерик Шоджи-либеро (Матю Андерсън, Тейлър Ейвърил, Кайл Ръсел)