• световно първенство-
  • титла-
  • финал

Това е четвърта титла за маджарите

Унгария надигра Гърция след дузпи на финала на световното първенство по водна топка за мъже - 1

Унгария спечели за четвърти път в своята история световната титла по водна топка за мъже. На финала на шампионата във Фукуока маджарите надиграха елините с 14:13 (4:2, 1:2, 2:3, 3:3, 4:3) след изпълнение на дузпи. В редовното време мачът завърши 10:10, предава БТА.

Унгарците започнаха по-добре мача и след осем минути игра водеха с 4:2.

Гърците, които за пръв път играеха на финал на световно първенство, се прибраха на почивката с изоставане от един гол при 4:5, а след третата четвърт изравниха при 7:7.

В последните осем минути на редовното време двата отбора си размениха по три гола, което наложи изпълнение на дузпи. При тях унгарците вкараха четири пъти при седемте си опита, докато техният страж Шома Вогел отрази четири удара.

По три гола за Унгария в мача вкараха Кристиан Манхерч и Герго Заланки, който спечели и приза за на "Най-полезен играч" на световното първенство. За олимпийските вицешампиони от Гърция Константинос Генидуниас реализира четири гола.

За маджарите титлата е първа от 2013 година насам, когато те триумфираха на шампионата в Барселона.

В мача за третото място световният шампион за 2022 година Испания надигра Сърбия с 9:6 (3:3, 3:2, 2:0, 1:1). Това е и пореден успех за българина Свилен Пиралков, който вече дълги години работи като помощник-треньор в националния тим на иберийците.

При жените световен шампион стана Нидерландия след победа със 17:16 след изпълнение на дузпи над Испания. В мача за третото място Италия надигра Австралия с 16:14.