Помните ли как легенда се изходи на терена по време на голям мач (ВИДЕО)

• световно първенство-
  • голмайстор

Гари Линекер е един от най-добрите реализатори в историята на английския футбол

Помните ли как легенда се изходи на терена по време на голям мач (ВИДЕО) - 1

Английската футболна легенда Гари Линекер се замеси през пролетта в огромен скандал, след като в социалните мрежи сравни новата наредба на британското правителство срещу нелегалната миграция в страната с действията на нацистка Германия. Мощен политически натиск доведе до отстраняването му като коментатор в програмата „Мач на деня“ по ВВС. В подкрепа на 62-годишния знаменит голмайстор се обявиха редица водещи на телевизията, които отказаха да излязат в ефир преди връщането на Линекер. В крайна сметка легендарният голмайстор беше възстановен на поста си.

Гари Линекер е един от най-добрите реализатори в историята на английския футбол. Той все още държи рекорда за отбелязани попадения за националния отбор на световни първенства, след като на Мондиал'86 става голмайстор на шампионата с шест попадения, а на Мондиал'90 се разписва четири пъти по пътя до четвъртото място на Англия. Именно участието на Линекер на световното първенство през 1990 г. в Италия е поводът да разкажем днешната история.

На дъждовния 11 юни 1990 г. „трите лъва“ откриват участието си в група „F“ на мондиала с мач срещу Ейре (1:1) в Каляри.

Гари Линекер сам разказва, че предишния ден е изпитвал стомашно-чревни проблеми и има диария. Той обаче не споделил проблема си със селекционера Боби Робсън, притеснявайки се, че треньорът ще го остави резерва.

В началото на мача всичко се развива нормално и Линекер открива резултата още в осмата минута. В средата на първото полувреме обаче пристъпите отново се появяват. Нападателят успява да издържи до почивката и решава, че всичко се е разминало. Около 15 минути след началото на втората част обаче, при единоборство с ирландеца Кевин Моран в дясната зона на английската атака, Линекер пада на земята, а организмът му се освобождава от напрежението в червата. С две думи – Гари пълни гащите.

За да замаже ситуацията, нападателят започва да се придвижва, седнал на земята, с няколко метра напред, опитвайки да избърше поне малко задните си части. Затова донякъде помага и мокрият от дъжда терен. Гледат го хиляди на стадиона и милиони по телевизията.

В 72-ата минута Кевин Шийди изравнява за Ейре, а в 84-ата минута Гари Линекер е заменен от Стив Бул.

Тук обаче идва нов проблем. Заради нетипичното разположение на скамейките на стадион „Сант' Елиа“ в Каляри голмайсторът не може да се прибере директно в съблекалнята и трябва да седне на пейката.

„След сблъсъка с Моран паднах на земята и изведнъж всичко се отприщи. Облекчих се в рамките на една секунда. Обаче следите бяха навсякъде около мен. Има кадри и може да видите как към мен се приближава Гари Стивънс и ме пита всичко ли е наред, а аз отговарям: „Току-що се насрах“.

Благодарен съм на Бог, че в този ден бяхме с тъмносините гащета, а не с белите. Поне на тях не си личеше. Вижда се как се влача по задник на тревата като куче, за да се избърша. След това около мен постоянно смърдеше и всички страняха, но никога през кариерата си не съм имал толкова голямо свободно пространство на терена“, разказва Линекер.

„Към края на мача Боби Робсън ме смени и вместо мен влезе Стив Бул, ако не бъркам. Трябваше да седна на пейката, а не да отида в съблекалнята, за да се почистя. На почти всички стадиони резервните скамейки са близо до тунела, но в Каляри ситуацията беше различна. Пейките бяха на отсрещната страна и затова трябваше да изчакам края на мача. Съвсем бързо около мен се освободи доста голямо място на скамейката, а аз се чувствах крайно засрамен“, допълни легендарният нападател.

На четвъртфиналите на Мондиал'90 Гари Линекер бележи две дузпи за успеха на Англия над сензацията Камерун с 3:2 след обрат и продължения. Вкарва и изравнителния гол за 1:1 в редовното време на полуфинала срещу Германия, но след това немците бият с дузпи, за да се класират за финала, където побеждават Аржентина с 1:0 (гол от дузпа на Андреас Бреме). „Трите лъва“ пък отстъпват с 1:2 от Италия в мача за третото място.