• евро 2025-
  • квалификации

Българите завършиха 2:2

Младежите на България повеждаха на два пъти, но си тръгна само с точка от Косово - 1

Младежкият национален отбор на България завърши 2:2 при гостуването си на Косово в квалификация за Евро 2025. Възпитаниците на Александър Димитров на два пъти повеждаха в резултата, но си тръгнаха само с точка от визитата на "Захир Паязити" в Подуево. В 7-ата минута Мартин Сораков откри резултата със страхотен гол, а в 32-ата Архит Тахири изравни. Малко преди края на първата част Марин Петков отново изведе "лъвчетата" напред. Крайният резултат оформи Тахири в 59-ата минута. В края на мача Роберто Райчев пропусна да донесе успеха на българите, след като пропусна от отлична позиция.

България вече има 6 точки в група D, като заема трето място във временното класиране с пет изиграни мача. Лидер е Полша с 9 точки от три срещи, а Германия е втори с три пункта по-малко след само две изиграни срещи.

Срещата започна отлично за "лъвчетата". В 7-ата минута възпитаниците на Александър Димитров организираха контраатака, при което Георги Николов подаде към Мартин Сораков. Нападателят на Славия беше оставен непокрит пред наказателното поле и със страхотен фалцов удар в горния десен ъгъл не остави шансове на вратаря на Косово.

Домакините създадоха първата си по-опасна ситуация в 18-ата минута. Тогава Ветон Туша проби отляво и отправи силен удар в близкия ъгъл от близко разстояние, който мина опасно покрай целта. Две минути по-късно "лъвчетата" осъществиха атака отляво, където Сораков напредна и пусна подаване към Георги Николов. Нападателят шутира от границата на наказателното поле, но не затрудни Алтин Гьокай.

В 24-ата минута гостите бяха близо до втори гол. Марин Петков със страхотен пас изведе Никола Илиев на стрелкова позиция. Офанзивният футболист потърси далечния ъгъл, но от десетина метра прати топката опасно покрай вратата.

В 32-ата минута Косово стигна до изравнителен гол. Защитата на българите не успя да изчисти добре топката, която беше върната в наказателното поле. Кълбото се озова в краката на Ардит Тахири, който беше изпуснат от Християн Петров и с удар в левия ъгъл вкара за 1:1.

В 38-ата минута България получи право да изпълни пряк свободен удар на границата на наказателното поле. Никола Илиев потърси близкия ъгъл, но прати кълбото над вратата. Шест минути след това "лъвчетата" отново излязоха напред в резултата. Кристиян Стоянов с отличен пас изведе Марин Петков сам срещу Гьокай. Нападателят на Левски напредна с топката и въпреки неравността на терена успя да нанесе удар от около 20 метра от вратата, който срещна горната греда и влезе във вратата.

В началото на втората част Петков шутира от пряк свободен удар, като топката срещна тялото на футболист на Косово. В 56-ата минута Петков подаде към Никола Илиев отдясно в наказателното поле, а футболистът на ЦСКА 1948 отправи удар, който Гьокай улови.

Косово отново стигна до изравняване на резултата в 59-ата минута. Тогава Алтин Крейзиу с глава пусна извеждащ пас към Флориан Хоша отляво. Фланговият футболист напредна и с успореден пас намери Тахири, който отблизо преодоля Христов за 2:2.

В 66-ата минута Марин Петков сбърка в средата на терена, което позволи на Косово да организира опасна контраатака. Красники напредна с топката, размина няколко български футболисти, влезе в наказателното поле, където пропусна момента да нанесе удар, след което падна след съприкосновение с Петков, но главният рефер нямаше основание да посочи бялата точка.

В 73-ата минута Ариан Лукий получи на точката за изпълнение на дузпа, но не успя да нанесе хубав удар, като топката премина покрай вратата. Пет минути след това Ариан Погримай шутира над вратата от далечна дистанция. Малко след това резервата Роберто Райчев засече подаване отляво, но Гьокай спаси.

В 83-ата минута България пропусна страхотен шанс за трети гол. Асен Митков с чудесен мач разсече защитата на домакините и изведе Роберто Райчев на стрелкова позиция. Нападателят на Славия обаче от 6-7 метра сам срещу вратаря прати топката над вратата.