Мъжкият ЦСКА отнесе Дея Спорт Бс и е на финал за волейболната титла

• волейбол-
  • цска-
  • дея спорт

Армейците се класираха за решаващата среща за първи път след 2018 г.

Отборът на ЦСКА се класира за финалния плейоф в Efbet Супер Волей. Момчетата на Александър Попов обърнаха и буквално пречупиха Дея спорт (Бургас) с 3:1 (17:25, 25:16, 25:15, 25:16) в мач №4 от полуфиналния плейоф помежду им, игран тази вечер в зала "Христо Ботев" в столицата, предаде Спортал.

По този начин "червените" спечелиха полуфиналната серия с 3-1 победи и се класираха за финала на първенството за първи път след сезон 2017/2018. Там ЦСКА очаква победителя от другия полуфинал между Левски София и настоящия шампион Нефтохимик 2010 (Бургас). Финалната серия ще започне следващата събота (20 април) и ще се играе отново до 3 победи от 5 мача.

От друга страна Дея спорт, който по-рано през сезона спечели Купата на България, отпада от борбата за титлата на страната. Но благодарение на това, че завършиха на първото място в редовния сезон, бургазлии ще спечелят сребърните медали.

В началото на първия гейм на срещата ЦСКА бързо поведе с 3:1 след силна контра на Тодор Вълчев и отлична блокада на Иван Михал. Разликата нарасна до 9:5 след нов блок, този път на разпределителя Делчо Раев, и контра на Християн Великов. Последваха две успешни атаки на Валентин Братоев и две блокади на завърналия се в игра след дълго отсъствие Николай Николов и 9:9. Дея спорт дори дръпна с 12:10 след пореден блок на Ники Николов и ас на Вальо Братоев, което пък накара треньорът на "червените" Александър Попов да поиска прекъсване. Домакините стигнаха до 13:13 след две успешни атаки на Страхиня Бързакович. Бургазлии отново излязоха напред при 17:14 след сгрешен сервис на Бързакович последван от отлична блокада на Георги Братоев и ас на Лукаш Мадалос. След втория тайм-аут за Сашо Попов и ЦСКА последва нов силен ас на Мадалос и 18:14. Резултатът стана 21:16 след пусната топка на Вальо Братоев, след което Дея спорт спокойно спечели гейма с 25:17 след поредна успешна блокада, този път на Николай Учиков.

Втората част тръгна равностойно до 3:3, след което ЦСКА дръпна с 5:3 след сгрешен сервис на Николай Николов и атака в аут на Николай Учиков от гостите. Постепенно Дея спорт изравни при 7:7 след грешка на домакините и поредна блокада на Ники Николов. "Червените" веднага си върнаха преднината при 10:7 след силна атака на Страхиня Бързакович и две атаки в аут на Валентин Братоев и Николай Учиков. Двата тима продължиха точка за точка до 15:12, след което разликата стана 16:12 след грешка на Теодор Тодоров от бургазлии. Това принуди наставникът на Дея спорт Франческо Кадеду да вземе тайм-аут. Въпреки това, последва силна контра през центъра на Иван Михал и 17:12. Преднината на ЦСКА стана 19:13 след силен ас на Бързакович. Разликата стана 23:15 след атака на Вальо Братоев от бургазлии и контра на Стойко Ненчев, след което играчите на Сашо Попов безпроблемно затвориха гейма в своя полза при 25:16 след грешка от сервис на Ники Николов и изравниха за 1:1.

На старта на третия гейм ЦСКА бързо дръпна с 3:0 след две атаки в аут на Лукаш Мадалос от бургазлии и силен ас на Страхиня Бързакович, което пък накара Франческо Кадеду да вземе тайм-аут за Дея спорт. Независимо от това, разликата набъбна до 6:1 след грешка на Георги Братоев и мощен ас на Тодор Вълчев. Преднината на "червените" нарасна до 10:3 след контра и отлична блокада на Бързакович. Резултатът стана 13:5 след контра през центъра на Стойко Ненчев и второ прекъсване за Франческо Кадеду и Дея спорт. ЦСКА продължи да увеличава разликата до 16:6 след мощна контра на Хорхе Гарсия, който влезе в игра още в първата част. Независимо от предприетите смени и промени от страна на Кадеду, домакините запазиха аванса си до 20:12 след нова успешна атака на Хорхе Гарсия. В крайна сметка ЦСКА без затруднения поведоха с 2:1 гейма след убедителното 25:15 след нова директна точка от сервис на Бързакович.

ЦСКА тръгна силно и в четвъртата част, като поведе с 3:1 благодарение на Хорхе Гарсия. Разликата нарасна до 8:4 след две силни и успешни атаки на Тодор Вълчев. Преднината на "червените" продължи да расте до 12:5 след две страхотни блокади на Вълчев и контра на Иван Михал. Въпреки тайм-аута за Франческо Кадеду и Дея спорт, резултатът стана 14:5 след ас на Стойко Ненчев и грешка на Николай Николов от бургазлии, а след това 16:6 след нова грешка на Ники Николов. ЦСКА запази предимството си до 20:10 след сгрешен сервис на Лукаш Мадалос от гостите, след което спечели спокойно гейма с 25:16 след атака в аут на Валентин Братоев от гостите и мача. Така армейците спечелиха и полуфиналната серия с 3-1 победи и се класира за финала на шампионата.