Крисчън Коулман най-бърз на 100 метра в Китай

• крисчън коулман-
  • китай-
  • диамантена лига

Американецът доминира в първото състезание за сезона от Диамантената лига по лека атлетика

Крисчън Коулман най-бърз на 100 метра в Китай - 1

Крисчън Коулман надделя над сънародника си и бивш световен шампион Фред Кърли, за да спечели първото място в спринта на 100 метра за мъже на първото състезание за сезона от Диамантената лига по лека атлетика в Сямън (Китай), предаваБТА.

Световният шампион на 60 метра в зала Коулман не успя да направи обичайния си бърз старт, а световният №1 от 2022-а Кърли водеше през първите 30 метра. Но 28-годишният американец увеличи темпото в средата на състезанието и изпревари своя сънародник, за да триумфира с 10.13 секунди. Кърли остана втори с 10.17, а трети финишира Акийм Блейк (Ямайка) с 10.20 секунди.

Коулман, първенец в света за 2019-а, беше победен на 200 метра във Флорида от Кени Беднарек преди две седмици и каза след това, че се надява да вземе два златни медала на Игрите в Париж 2024.

Друг бивш световен шампион, победителят от 2011 година Йохан Блейк (Ямайка), завърши на девето място.

Австралийката Тори Люис направи зашеметяващ дебют в Диамантената лига. 19-годишната спринтьорка надделя над силните си американски съпернички, включително Ша'Кари Ричардсън, за да спечели златото на 200 метра при жените с с 22.96 секунди. Ричардсън, бронзова медалистка в дисциплината от миналогодишното Световно първенство, завърши втора с 22.99 минути пред сънародничките си Тамара Кларк, Анавия Батъл и Туаниша Тери.

Световната шампионка Мерилейди Паулино (Доминиканска република) спечели първото злато на писта за сезона в Диамантената лига на 400 метра за жени, след като записа време от 50.08 секунди. След нея финишираха Наталия Качмарек (Полша) с 50.29 и Бритън Уилсън (САЩ) с 51.26.

На гюле при жените първа е представителката на домакините Лицзяо Гун (Китай) с 19.72 метра, а на диск шампионка стана Валъри Олман (САЩ) с 69.80 метра.

Беатрис Чепкоеч (Кения) триумфира на 3000 метра стипълчейз при жените с 8:55.40 минути, а на 5000 метра мъже първи е Ламеча Гирма (Етиопия) с 12:58.96 минути.

Олимпийският шампион Педро Пичардо (Португалия) беше без конкуренция в тройния скок и взе титлата със 17.51 метра. На 800 метра при мъжете най-бърз беше Марко Ароп (Канада) с 1:43.61 минута.

Следващият старт от Диамантената лига ще се проведе в Шанхай на 27 април.