Last news in Fakti

17 Май, 2012 12:23 2 060 0

Почти половината от кибератаките у нас са фишинг

  • кибератаки-
  • фишинг-
  • хакери-
  • интернет

През 2011 година и първото тримесечие на 2012 година, 46 на сто от атаките към инфраструктурите и мрежите са т.нар. фишинг –наподобяване на официални страници на големи организации и компании с цел измама на техните потребители.

Това съобщи министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски при откриването на Националната конференция „Превенция, управление и преодоляване на последствия от кризи”.

И още данни:

17% е делът на злонамерения софтуер, чиято цел е да открадне конфиденциална информация.

3% са били атаките от ботнет –система от свързани компютри, чиято цел е да блокира работата на институциите.

7,7% са били хакерските намеси в мейл сървърите.

Министър Московски подчерта, че независимо дали кибер-ударите са насочени срещу бизнеса или срещу държавното управление, ролята и отговорността на държавата, в частност на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС), нарастват неимоверно много. В отговорностите на МТИТС влизат два типа критични инфраструктури – транспортните и информационно-комуникационните.

От няколко години в България действа правителствен Център за реагиране срещу инциденти в компютърната сигурност (CSIRT). Вече са направени и първи стъпки към организиране на кибер-учения.

От началото на април в Изпълнителната агенция «Електронни съобщителни мрежи и информационни системи» бе създадена и нова дирекция «Център за реагиране на инциденти във връзка с информационната сигурност».

По думите на министър Московски се очаква това сериозно засилване на капацитета на агенцията да разшири портфолиото от предлагани реактивни и проактивни услуги на публичните органи, от Центъра за реагиране срещу компютърни инциденти.

Като примери за международни партньорства за защита на критичните инфраструктури Ивайло Московски посочи Меморандумът за разбирателство за сътрудничество в киберсигурността, подписан между МТИТС, ДАНС и НАТО и постоянната връзка с Глобалния център за реагиране (GRC) на проекта Международно многостранно партньорство срещу киберзаплахите (IMPACT), стартиран от Международния съюз по далекосъобщения.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА