Last news in Fakti

5 Февруари, 2021 16:21 1 913 6

ЕС ще бори рака с ядрена медицина и радиология

  • рак-
  • ес-
  • ек-
  • здраве-
  • ядрена медицина-
  • радиология-
  • samira

Редица ядрени и радиационни технологии имат основна роля в борбата с рака

ЕС ще бори рака с ядрена медицина и радиология - 1
Снимка: Shutterstock

Европейската комисия представи своя план за действие SAMIRA — Стратегическа програма за приложенията на йонизиращи лъчения в медицината. Планът ще подобри координацията в ЕС, ще гарантира, че технологиите в радиологията и ядрената медицина ще продължат да бъдат от полза за здравето на гражданите на ЕС и ще допринесе за борбата с рака и с други заболявания. Настоящият план е първото последващо действие във връзка с Европейския план за борба с рака, приет от Комисията на 3 февруари.

Комисарят по въпросите на енергетиката Кадри Симсон заяви: „Настоящата пандемия ни напомни за значението на здравето и за необходимостта да направим всичко възможно за благополучието на нашите граждани. Безопасната употреба на технологиите в радиологията и ядрената медицина е много полезен инструмент в нашия арсенал и вече е от полза за стотици милиони пациенти в цяла Европа. Планът за действие ще гарантира, че ЕС ще запази позициите си на световен лидер в доставката на медицински радиоизотопи и разработването на радиологични технологии за диагностика и лечение, като същевременно се прилагат най-високите стандарти за качество и безопасност.“

Комисарят по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните Стела Кириакиду заяви: „Чрез Европейския план за борба с рака ще предприемем действия за по-активен и по-качествен скрининг на тези заболявания. За целта се нуждаем от радиационна технология, която е безопасна и висококачествена. Радиологичните образни изследвания са жизненоважни за ранното откриване и диагностициране на раковите заболявания, а повече от половината пациенти, страдащи от рак, биват подложени на лъчетерапия. Тази технология е постоянно присъстващ елемент в живота им. Планът за действие SAMIRA е първият резултат от работата ни в рамките на Европейския план за борба с рака и е отличен пример за сътрудничество между енергийната, здравната и научноизследователската общност.“

Планът за действие SAMIRA гарантира, че гражданите на ЕС имат достъп до висококачествени технологии в радиологията и ядрената медицина, отговарящи на най-високи стандарти за безопасност. В него са определени действия и мерки в три основни области: i) осигуряване на снабдяването с медицински радиоизотопи, ii) подобряване на качеството и безопасността на радиационните технологии в медицината и iii) улесняване на иновациите и технологичното развитие на приложенията на йонизиращи лъчения в медицината. Предвидени са следните действия:

- Комисията ще постави началото на инициатива за европейски център за радиоизотопи (ERVI), за да може Европа да запази ролята си на световен лидер в снабдяването с медицински радиоизотопи и да се ускори разработването и въвеждането на нови радиоизотопи и методи за производство.

- Комисията ще стартира европейска инициатива за качество и безопасност на приложенията на йонизиращите лъчения в медицината, за да гарантира, че диагностичната и терапевтичната употреба на йонизиращо лъчение в държавите членки се осъществява в съответствие с най-високите стандарти.

- Комисията ще създаде полезни взаимодействия между програмата за научни изследвания и обучение на Европейската общност за атомна енергия и клъстера „Здравеопазване“ на програмата на ЕС за научни изследвания „Хоризонт Европа“ чрез разработване и прилагане на пътна карта за медицински приложения на ядрените и радиационните технологии.

Редица ядрени и радиационни технологии имат основна роля в борбата с рака: мамографията, компютърната томография и други видове радиологична образна диагностика са жизненоважни технологии на всеки етап от управлението на раковите заболявания. Радиотерапията е сред най-ефективните, ефикасни и широко използвани противоракови лечения, които са на разположение на пациентите и лекарите. Ядрената медицина редовно се използва за диагностициране и проследяване на ракови заболявания и е все по-достъпна за тяхното лечение.

Благодарение на своята уникална мрежа за доставки, разработката на иновативни технологии и силната си ангажираност в областта на клиничните изследвания Европа изпълнява централна роля в областта на ядрената медицина. ЕС е водещият доставчик на медицински радиоизотопи на световния пазар с пазарен дял от над 60 % за някои от най-широко използваните радиоизотопи. Именно в ЕС стартираха част от най-важните актуални фармацевтични и клинични разработки в областта на ядрената медицина за лечение на рака. Действията и инициативите в рамките на SAMIRA се основават на съществуващата правна уредба. Планът за действие ще се изпълнява чрез инструменти и програми в областта на енергетиката, здравеопазването и научните изследвания и иновациите.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 123

    2 0 Отговор
    ЕС ви трови с канцерогени в храните. Почти всички новини са дезинформация.
  • 2 БАЙ Х@Й ‼

    1 0 Отговор
    Бялата мафия скри лечението с честотни модулатори преди сто години , сега ни ръси като дядо ми ръси картофите‼
  • 3 БАЙ Х@Й ‼

    2 0 Отговор
    Д-р Роял Реймънд Райф открил, че всяка клетка се влияе от определена честота на трептене и може да бъде разрушена от дадена вибрация. Още през далечната 1920 г. той открил вируса на рака, изследвал го и го инжектирал в 400 плъха, като след въздействие с определена честота на трептене всички животни били излекувани. / познайте какво става после/
  • 4 Антон

    0 0 Отговор
    Ще преборят рака с радиация, когато чумата върне децата, опа извинете, когато ковида върне пенсионерите.

    Коментиран от #6

  • 5 Дълбоко виждащ

    0 0 Отговор
    Това лъчение синът ми го изкара,преди малко повече от две седмици,ходи на контрола!то е още експериментално!Не е панацея,точността е до милиметър,или част ще го питам!Не е така натоварващо,като химиото,или още по жестокото имуно!
  • 6 Covid

    1 0 Отговор

    До коментар #4 от "Антон":

    Ракът няма нужда от "борене". Като спрат да ни тъпчат и лекуват с отрови и токсини, няма да има и помен от него. А с радиацията, както каза ти, никога. Все едно да бориш настинката със стоене в хладилна камера. Но в едно съм сигурен. Ще падат мнооого пари.