Last news in Fakti

16 Ноември, 2021 04:15 2 596 7

16 ноември 1831 г. Умира Карл фон Клаузевиц

  • карл фон клаузевиц-
  • прусия-
  • армия-
  • наполеон

Той играе пряка роля в реформата в пруската армия, довела до победата над Наполеон I

16 ноември 1831 г. Умира Карл фон Клаузевиц - 1
Снимка: Архив

Войната е само продължение на политиката с други средства. Това е знаменателната фраза на героя на нашия разказ.

На 16 ноември 1831 г. след завръщането си в Бреслау (днешен Вроцлав) Карл фон Клаузевиц умира от холера. Той издъхва без да е завършил дългия си ръкопис по военна теория.

Карл фон Клаузевиц прекарва целия си зрял живот като военен. Роден на 1 юни 1780 г. близо до град Магдебург, Прусия, в семейството на пенсиониран офицер, той постъпва в армията на 12-годишна възраст и още първата година участва в битка срещу французите. През 1801 г. е приет в новосъздадената военна академия в Берлин, където изучава Фридрих Велики и Макиавели, и военната история на Прусия и други велики държави.

След завършването на академията Клаузевиц се завръща в армията и през 1806 г. е пленен от французите в битката при Пренцлау. Едногодишният плен му дава време за размисъл върху военната теория. След завръщането си в Прусия той става частен преподавател на престолонаследника и ръководител на отдел в Министерството на отбраната. За обучението на принца написва монография, публикува по-късно под заглавието „Принципи на войната“, в която разглежда отношението между нападението и отбраната и колко е важно да се знае кога да се премине от едното към другото. Той предсказва, че Наполеон ще се провали, ако нападне Русия заради напредъка в руската армия, огромните разстояния и суровата зима.

През 1812 г. като много други офицери, които не вярват, че това не е добро за страната им, Клаузевиц отказва да участва в наложения съюз на Прусия с някогашния и враг Франция и предпочита да дезертира пред това да помага на Наполеон във войната му срещу Русия. Клаузевиц постъпва в руската армия и в продължение на две години заема различни постове, включително началник-щаб на пехотен корпус и посредник, убедил пруската армия да застане на другата страна – да се присъедини към руснаците срещу Наполеон.

Назначен отново в пруската армия след сключването на съюза с Русия, до края на войната Клаузевиц се бие срещу Наполеон и през 1818 г. е повишен в генерал-майор и назначен за ръководител на военния колеж в Берлин. Повече от едно десетилетие той посвещава усилията си на реорганизацията на пруската армия и на оформянето на военната си философия в бъдещата книга „За войната“.

През 1830 г. постъпва в пруския наблюдателен корпус по време на Полската революция. Там заболява от холера....

Все пак приноса на Клаузевиц е огромен. Той играе пряка роля в реформата в пруската армия, довела до победата над Наполеон I. Освен това създава военната организация на генералния щаб, използвана от пруската армия, а по-късно от германската армия. Не трябва да се забравя, че той вдъхва живот на система за обучение и развитие на офицерите.


Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 5 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ХАН КРУМ

    36 5 Отговор
    през 1912г европа е наричала българската армия –прусаците на балканите –СЛЕД 2010 СТАНАХМЕ ПРОСТАЦИТЕ НА ЕВРОПА,БЛАГОДАРЕНИЕ НА ЕДНА ТЪМНА ЕДНО КНИЖНА ОСОБА.

    Коментиран от #2

  • 2 Ханче Крумче

    22 7 Отговор

    До коментар #1 от "ХАН КРУМ":

    Която и да е Особата,дори и 27 000 книги да е изчела,все тая - обречени сме като по времето на Адолф.А наздраве,дай да пийнем по един гълток от Никифоровата кратуна и да попеем за боя при Върбишкия проход - това ще ни остане,няма да има друго весело..
  • 3 Колония

    20 5 Отговор
    Нямаме ли си наши герои, че все превъзнасяте чуждите? Няма ли българи родени на днешната дата?
  • 4 Роза

    10 0 Отговор
    Добре е схванал същостта на войната.Политиците се мъчат да придадат на войната патриотичен смисъл-"бой за родината"-докато всъщност всички войни се водят само за пари и за територии.Кога народа не е бил лъган!

    Коментиран от #7

  • 5 плевен

    8 0 Отговор
    Някой чел ли е въобще "За войната"? От откъсите, които са ми попадали, тя е пълна с високопарни и елементарни изрази. Тяхната същност е известна на всеки нормален човек. Наистина е детска книжка.
    Две неща не са казани в статията: 1. Клаузевиц изпитва възхищение от Наполеон /както всички които е побеждавал/. 2. Пруската армия в онзи момент е била сведена до незначителна второстепенна сила.Нито е била велика, нито е победила Наполеон.
  • 6 Павел пенев

    3 1 Отговор
    Тази фраза не е негова. По това време не е имало партии и никой не е говорил за политика.
  • 7 Бодак

    1 0 Отговор

    До коментар #4 от "Роза":

    "... всички войни се водят за пари и територии"

    А тези, които защитават териториите си какви войни водят ??

    Истинската армия и истинските воини са точно тези - защитници на страната си. "Армията - това е народът в униформа".
    Това прозрение на Бенджамин Констант важи с пълна сила за малката държава. Единствено Народната армия, каквато градяха Царство България и Народна Република България е естествената армия, особено за малката държава. Такава, Народна армия", е действаща в Швейцария и Израел. И двете страни са въоръжени и много опасни. такава беше и Българската Народна армия, преди поредица невежествата от Република България да я разрушат стъпка по стъпка. Нивото на падението беше при тъмния субект Аню Ньойски ...
Новини по държави: