Last news in Fakti

4 Август, 2022 04:07 4 502 18

4 август 1936 г. Метаксас налага диктатура в Гърция

  • гърция-
  • диктатура-
  • метаксас

Звездният миг на премиера е на 28 октомври 1940 г.

4 август 1936 г. Метаксас налага диктатура в Гърция - 1
Снимка: Архив

На 4 август 1936 г. премиерът Йоанис Метаксас суспендира конституцията, разпуска парламента и налага диктатура в Гърция.

Неговото решение е логичен резултат от тежката политическа и икономическа криза, в която изпада Атина през 30-те години на миналия ХХ в.

Привърженик на реставрацията на монархията от 1924. Като премиер Йоанис Метаксас провежда външна политика на сближаване с Третия райх. От името на държавите от Балканския пакт, създаден през 1934 г. подписва с България Солунското споразумение от 1938 г. Според документа Турция, Гърция, Румъния и Югославия се отказват от военните клаузи на Ньойския мирен договор от 1919 г. Това прави възможно България да започне да превъоръжава своята армия и да догонва своите съседи.

Йоанис Метаксас е роден на 12 април 1871 г. в Итака. През 90-те години на XIX в. започва военна кариера и през 1913 г. се издига до началник на Генералния щаб. След премахването на монархията през 1922 г. влиза в политиката, като през 1923 г. основава Партията на свободното мнение. Възстановяването на монархията след спорен референдум през 1935 г. дава нов шанс на Метаксас.

Изборите от 1936 г. завършват с патова ситуация между партиите на Панагис Цалридис и Темистоклис Софулис.

Опасявайки се от комунистически преврат, крал Георг II назначава Йоанис Метаксас за временен премиер. Той от своя страна се възползва от безредиците през май и налага извънредно положение.

Следвайки политическата мода от 30-те години на миналия ХХ в. Метаксас налага диктаторски режим със забрана на политическите партии и синдикатите, така и налагане на цензура на медиите. В същото време Йоанис Метаксас повишава заплатите, регулира работното време и подобрява условията на труд. Земеделската продукция се изкупува на по-високи цени, а правителството поема дълговете на фермите. Метаксас управлява до смъртта си на 29 януари 1941 г. Той умира неочаквано от възпаление на фаринкса с последвалата токсична инфекция.

През 1940 г. Метаксас успява да отблъсне нашествието на Италия. И днес част от гърците смятат, че ако Метаксас е бил жив, то на Вермахта би било по-трудно да победи гръцката армия.

Звездният миг на премиера е на 28 октомври 1940 г. Италианският посланик в Гърция Емануеле Граци представя ултиматум от Бенито Мусолини към Йоанис Метаксас, което изправя страната пред заплаха от окупация или война. Отказът на Метаксас е на дипломатическия по това време френски език, но народът го подема с простичкото „Охи” – на гръцки „Не”.

Метаксас прави обръщение към гърците с думите: „Дошло е време Гърция да се бори за независимостта си. Гърци, сега трябва да докажем, че сме достойни за нашите предци и свободата. Гърци, сега се борим за Отечеството, за жените си, за децата си и свещените традиции. Борбата сега е за всичко!“ В отговор на това обръщение стотици хиляди доброволци, мъже и жени, във всички части на Гърция, се отправят към офисите на армия като се записват доброволци.

Гръцките военни историци твърдят, че именно ожесточената им съпротива принуждава германската армия да забави нахлуването си в СССР и води до поражението на Германия по-късно в суровата руска зима Британският военен историк сър Джон Кийгън описва битката на Гърция като “решаваща за определянето на бъдещия курс на Втората световна война.“ Уинстън Чърчил дори отбелязва: „Досега казвахме, че гърците се бият като герои. От сега нататък ще казваме, че героите воюват като гърци.“

По време на управлението на Метаксас се изгражда укрепена линия по българо-гръцката граница. Тя е наречена „Линията Метаксас“. Тя активно се използва от гръцката армия до разпускането на Варшавския договор и влизането на България в НАТО. Укрепленията на "Линията Метаксас“ съдържат 22 независими разклонения. Тя съдържа главно тунели, които водят до наблюдателни пунктове, платформи за оръдия и картечни гнезда. Конструкциите са толкова здрави, че са оцелели до ден днешен, някои дори се използват още, а други са отворени за туристи.


Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 15 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Бай Лисан

    37 6 Отговор
    Войнаата през 1940 между Италия и Гърция.
    И двете армии са в Топ 10 за най-мързеливи и некадърни армии. Сигурно атаките са ги провеждали седнали или легнали. Боят е бил по 2-3 часа на ден, с 2 малки почивки по нужда и една голяма за хапване.
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Бургазлия

    11 5 Отговор
    Това ми звучи като Метакса рано рано
  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Тунелите в Беласица

    16 0 Отговор
    Посещавал съм ги, уникални са! Струва си човек да ги види, прокопали са цялата планина от гръцка страна! Има и бункери направени на недостъпни места за отбрана срещу България, много цимент страшно много цимент!

    Коментиран от #8, #11, #17

  • 7 доктор

    13 5 Отговор
    гърчетата са измислили и открили всичко, включително топлата вода. студената също.
  • 8 гост

    10 1 Отговор

    До коментар #6 от "Тунелите в Беласица":

    През Вт.световна Франция изгражда още по укрепена линия (Мажино) на границата с Германия и я мислели за непревзимаема. После германците просто я заобикалят от двете страни и Франция се предава за около 10-на дни.

    Коментиран от #10

  • 9 В.В.П.

    3 2 Отговор
    Било е ужасно положението за Гърция ,защото нямало е откъде да вземе кредити ..После се оправя ,тегли си заеми .и си бърше сополите .Немците отиват в крит ,пък гърците идат в България..Българите ходят в неделя до кавала .Врътка, в схема..Метаксас ,мислех че е отбранителна линия от НАТО към варшавския договор .и България специално ,заради ОТР.то.на БНА.пък виж .!
  • 10 В.В.П.

    7 1 Отговор

    До коментар #8 от "гост":

    Някой французин ,ще ти каже че са сдали багажа така бързо ,защото не са искали да им разбият красивата държава и произведения на изкуството и замъците ..Най вече Париж ,Лион ,орлеанс,Дижон ,бордо..И се предали ,станали са съратници на Хитлъъ,Вс е добре, до 1943 год.после Франция ,става победител без да се е била ..Заради партизанското движение ..Иначе легално е с нацистка Германия.Предава с радост евреите на Германия .
  • 11 И падна в едно късо време

    8 1 Отговор

    До коментар #6 от "Тунелите в Беласица":

    Германците купили магаретата в цялата околия,сложили им по един фенер на врата и ги пуснали в нощта в посока на юг.Гърците почват да стрелят и така показват накъде германците да отговорят.После в Драма един единствен германски подофицер вдигнал германския флаг при значителен гръцки гарнизон,скрит в казармите и чакащ да сдаде екипа.

    Коментиран от #12

  • 12 Интересно

    1 1 Отговор

    До коментар #11 от "И падна в едно късо време":

    Не го знаех!

    Коментиран от #15

  • 13 Разликата

    5 1 Отговор
    на Метаксас е че българите присъединили с германците с челта при евентуалната им победа,да взимат територии от съседните държави.Не се получи нищо от долната политика и избора на СССР след това беше един дълбок кладенец до 90 г.

    Коментиран от #16

  • 14 Червените клошари

    2 5 Отговор
    Важното е, че жужето е с пълен памперс под вишката в бункера
  • 15 Аде бе,

    1 1 Отговор

    До коментар #12 от "Интересно":

    сигур и това не знаеш,че при гръцката инвазия(не помня годината 1925,или около),граничен гръцки офицер убил кучето на бълг.граничар и той го наказал смъртоносно с изстрел.После довлекли гърка в българско,ама забравили козирката и...гръцката армия влиза в Петричко.След тва знаеш,ОН им натресъл глоба за агресор,плащали.Не може да го не знаеш това.Чел си го в онова списание на офицерите от резерва,не помня му името.А и не само там го пише.Това си е история.Отива бълг.капитан с ординарец полковник да уреди проблема Вързват им очите с кърпа.После кат ги отвързали и гледат пътя с противотанкови заграждения(едва ли тогава е имало и един танк в Бълг.)И капитанът после казал в Ген.щаб в София,че тия яко ги е тресъл страхът.Малко не са ти ги разправяли тия работи в ШЗО-то?
  • 16 Разликата с Метаксас

    0 0 Отговор

    До коментар #13 от "Разликата":

    Лесото време в строежа на Дойран.Няало коо прааат бе!Понеже германци нереждат бойните действия и по техно осмотрение Плевенската дивизия не бивало да влиза в Тесалиники и командира наредил да правят един по-скромен Метаксас.После се виде 64 000 британци останали там,покосени от картечници на Плевенска дивизия,руснаци,сенегалци,французи демек и т.н.Един,попаднал в английската зона през1945-та студент-българин в Университета в Бреслау разпрааше как английският му разследващ офицер го обвинявал,че баща му,българина отнел живота на бащата на английския офицер в 1917.А,а,а има и друга подобна линия.Манерхейм се е казвала.На Карелски провлак.Пак сеялки на смърт,но десетки пъти повече от Дойран.А Метаксас пада в кратце.Пуснали в полунощ магаретата и гърците-тарикатибги подкарали с автоматично оръжие само за малко.После вече не било нужно.
  • 17 Има ги такива строежи много.

    0 0 Отговор

    До коментар #6 от "Тунелите в Беласица":

    Да одиш в Швеция да гледаш.Далеч по-мащабни.Или в Норвегия.Това отразява моментното положение на страната,респ.Гърция и възможностите на обществото им.Едва ли бих си направил труда,понеже две години бачках в подобни помещения,/понякога/./Предполагам гърците това са го направили музей,понеже наблизо големи градове няма,за да го използват за стопанска цел.Там,дет съм бил,казваха,че било завод за патрони и други амуниции на армията.Скали,в скалите с взрив разкривани пространствени помещения и както казвате цимент и добре и галещо окото оформен,а бе присъщо за времето на 30те.И как стане войната,кат тръгнат руските аероплани да сипат бомби и бомбите изсипани някъде,а там,където биха искали да се изсипят, излява все едно да уцелиш шестица от 6/49 от раз.На гърците някак им се размина 1913.Бежанци,издевателства над местното славянско/българско население,но и те изядаха тоягата в Анадола.А бе,само може да се чудим как за едни кратко време такива злини стават.Коо ти кажа,А бе,фашистъй.

    Коментиран от #18

  • 18 Мдааа

    0 0 Отговор

    До коментар #17 от "Има ги такива строежи много.":

    Та от София до Салоники два часа път по магистралата.Е,ще се отделим по пътя да видим дге сте се родили,расли.А бе,на хората им се види,че едва ли не кат хвърлят бегъл поглед на картата все едно е като у тях си.Ама действителността е различна.София Солун два часа и тва губи ми се памет кога ми го казаха?Преди 2015,или по-рано.Виж,през капитан Андреево е друга работа,както и се случи де.Погледни колко изостанал е региона!Нема нища!И тогава пак е било така без ний да сме били родени.Пълна трагедия-е тва,дето ти го казвам,че съм го чул.Е не така,както го изразих.Понеже тогавашните хора не са се изразявали за родното си така,както го прочете,но кво прайм.Така си остана.Два часа път по магистралата СофияСолун..А бе,така не беше бе преди 89та.Одил съм в Сандански,Благоевград по далавера.Вървеше ми.В Гоце Делчев беше особено опасно.Кой фанат със стока и начаса на прокурор.
Новини по държави: