Last news in Fakti

25 Март, 2024 04:46 892 14

Германия дебатира нуждата на ЕС от ядрени оръжия

  • германия-
  • европейски съюз-
  • ядрено оръжие

Темата стана особено актуална, откакто Доналд Тръмп заяви, че ако отново застане начело на Белия дом, може да оттегли подкрепата си към съюзниците от алианса

Германия дебатира нуждата на ЕС от ядрени оръжия - 1
Кристиан Линднер, Снимка: ЕПА/БГНЕС

Въпросът дали ЕС се нуждае от ядрени оръжия предизвиква оживени дебати сред политици и експерти в Германия, откакто кандидатът за президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ако отново застане начело на Белия дом, ще оттегли подкрепата си към съюзниците от алианса, които не изразходват 2% от своя БВП за отбрана, предаде БТА.

Германският финансов министър Кристиан Линднер в сряда публикува статия във в. "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг", в която представя тезата си, че Европа трябва да се придържа към отбранителната стратегия на ядрено възпиране. Този въпрос обаче не може да се разглежда еднозначно, понеже всички страни членки на ЕС са подписали Договора за неразпространение на ядреното оръжие (ДНЯО), който трябва да предотврати разпространението на ядрени оръжия и да улесни сътрудничеството между ядрените и неядрените страни, отбелязва изданието "Политико".

Около 191 държави са подписали споразумението. Индия, Израел, Пакистан и Южен Судан никога не са подписвали договора, а Северна Корея обяви оттеглянето си през 2003 година. Според официалния си уебсайт ЕС посочва, че е "твърдо решен да поддържа и укрепва целостта" на договора.

Следват някои откъси от статия, която Линднер публикува в сряда.

Позицията на германския финансов министър

Повратното време в политиката в областта на сигурността в Германия продължава вече две години. Става все по-ясно, че епохата, настъпила след края на конфликта между Изтока и Запада, която беше в основата на сигурността, стабилността и просперитета на Германия, е безвъзвратно отминала. Трябва да ни е ясно едно нещо - връщане назад към пътищата на политиката в сферата на сигурността от последните 30 години няма.

Това е свързано и с прелом във финансовата ни политика. "Дивидентът от мира", който имахме в миналото, вече е изразходван, предимно за изграждането на държава на благоденствието. Сега се намираме в началото на епоха на "инвестиране в свободата" и е нужна промяна на курса. (…)

Основата на нашата сигурност е и остава съюзът със САЩ. Независимо от това кой ще управлява в Белия дом след следващите избори или в по-далечно бъдеще. Поради това германската и европейската дипломация трябва да продължат (и да увеличат) инвестициите си в трансатлантическите отношения.

Гласовете в САЩ, които призовават за по-справедливо трансатлантическо разпределение на тежестта - в крайна сметка на САЩ се падат около 70 % от общите разходи за отбрана на всички 31 членки на НАТО, имат добри аргументи. Време е европейските страни от НАТО да поемат по-голяма отговорност за отбранителния съюз, за да облекчат САЩ, които са призовани и в други части на света. (…) Освен това ЕС със своите 450 милиона жители и БВП от 15,8 трилиона евро, трябва да придобие възможността да бъде независим в предоставянето на сигурност, за да допълва незаменимата роля на НАТО. По-конкретна нова стъпка на ЕС в политиката за сигурност означава например бързото и ефективно мобилизиране на европейското оръжейно производство. (…)

Нека не се лъжем, докато по света има ядрени оръжия, Европа също трябва да се придържа към една система за ядрено възпиране, за да не се оказва беззащитна пред шантажа на авторитарни държави. САЩ постигат това чрез гаранциите си за ядрена защита на Берлин, Талин и Варшава при необходимост. По този начин сигурността на Европа е неразривно свързана с тази на Северна Америка чрез споделяне на ядрени оръжия. Дори и стратегическите ядрени сили Франция и Великобритания сега допринасят за сигурността на нашия съюз. … Трябва да разбираме неотдавнашните изказвания на Доналд Тръмп като настояване да обмислим допълнително този елемент от европейската сигурност под егидата на НАТО. Въпросът е при какви политически и финансови условия Париж и Лондон биха били готови да запазят или разширят собствените си стратегически способности за колективна сигурност? И обратното - какъв принос сме готови да дадем ние? Не трябва да се страхуваме от тези трудни въпроси, когато става въпрос за мира и свободата в Европа.

Германски експерти по темата

Франция е единствената страна от ЕС, която има собствени ядрени оръжия, но в няколко държави, включително и в Германия, са разположени американски ядрени оръжия. Макрон няколко пъти предложи на Германия и на други страни от Евросъюза да работят заедно в областта на ядреното възпиране, припомня радио "Дойчланд рундфунк". Според експерта по отбрана Маркус Кайм разширяването на капацитета за ядрено възпиране на Франция и Германия върху цяла Европа е реалистичен подход, който може да се осъществи в краткосрочен план. Но трябва да се изяснят някои подробности като финансирането на подобна инициатива и правомощията за вземане на решения.

В тази връзка политологът Улрих Кюн призова германското правителство да обсъди предложението на Макрон колкото се може по-бързо, преди следващите избори за президент във Франция, които ще се произведат през 2027 година. След това може да е късно за инициативата за общоевропейско ядрено възпиране, ако вотът бъде спечелен от крайнодясната партия "Национален сбор", подчерта той. Мрин Льо Пен, която е водещ кандидат за поста, многократно е отхвърляла идеята за участие на други държави от ЕС, особено Германия, във френската ядрена програма.

Що се отнася до Великобритания – тя вече не е член на Евросъюза и не е ясно в каква посока ще се развие, нито дали британското правителство би имало готовност да се грижи за сигурността на партньорите си от НАТО чрез ядрените си оръжия, смята Кюн.

Председателят на комисията по отбрана към Бундестага е на друго мнение

ЕС трябва да даде приоритет на други области, а не на разработването на независима ядрена възпираща сила, което е нереалистично предложение, заяви в интервю в сряда Мари-Агнес Щрак-Цимерман, ръководител на комисията по отбрана в Бундестага.

Тя обаче смята, че ЕС трябва да убеди САЩ в значението на това да продължи да следва ангажиментите си в Европа. "Не вярвам, че САЩ ще се откажат да вземат Европа под своя чадър, защото и те самите имат полза от това", каза ръководителят на комисията по отбрана в Бундестага.

Засилването на ядрената отбрана ще означава да накараме Франция и Великобритания да "седнат на една маса", да "се отделят от ЕС и да мислят по европейски", допълни тя.

Щрак-Цимерман, който е водещият кандидат на германската Свободнодемократическа партия (СвДП) на изборите за Европейски парламент, смята, че вместо това приоритет трябва да бъде изграждането на обща европейска армия и киберзащита.

"Трябва спешно да обърнем внимание на факта, че Европа трябва да стане самодостатъчна. Би било полезно, ако започнем да възлагаме обществени поръчки заедно; ако се стегнем, изградим обща европейска армия и европейска киберзащита - дори това все още не работи", заключи Щрак-Цимерман.


Поставете оценка:
Оценка 1.7 от 6 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Пррррц 🚾🇺🇦🇺🇲

    11 0 Отговор
    Ядрено оръжие защо ви е по добре се избавете от Давос и глобалистите
  • 2 Иван

    9 1 Отговор
    Германските швабски сви.не налагат санкции на Иран.
  • 3 Дернев

    2 3 Отговор
    На Германия ядрено оръжие не й трябва, но на СЕЩ е задължително. Затова Франция трябва да бъде основния двигател за създаването им и единната ни армия. Германия повече не може да играе ролята на локомотив за развитието, особено на мирът и сигурността, на Европа. Всичко, което прави или планира да прави е свързано преди всичко с интересите на Германия и после на ЕС. Затова тя не иска СЕЩ и да е една от СЕЩ. Иска да е Германия и ЕС около нея обвързан икономически. Никога! Трябва на една армия и СЕЩ, ако трябва и без Германия.
  • 4 Миладин

    6 0 Отговор
    Американците никога повече няма да напуснат Германия (Рамщайн)! Настанили са се удобно в сърцето на Европа и бранвт своя интерес от близо. Поррден успех на американската политика. Има проблем, има заплаха има и решение и те държат козовете. Европа си мислеше, че всичко е цветя, рози, еднополови бракове и афро- арабски колорит!
  • 5 Някой

    5 0 Отговор
    Хм. Германия и ядрени оръжия? Нещо като маймуна и пушка - не трябва да се събират на едно място.
  • 6 ТРЪМП 2024

    6 1 Отговор
    Дано ТРЪМП бие дузпата на НАТО. Само тогава ще се усмири светът и ще настъпи благоденствие за всички.
  • 7 За протокола

    1 6 Отговор
    Истината в проста - ако искаш независимост, трябва да имаш ядрено оръжие. Примерите са много.
    Ако Украйна имаше ядрено оръжие Крим щеше да е все още неин и сега нямаше да има война там.

    Коментиран от #9

  • 8 Айде бе

    5 1 Отговор
    Америка била призована и в други части на света??!? А кой точно ги призова в Ирак, Либия, Сърбия, Сирия,Афганистан и т.н?!? А какво прави ако Америка месейки се в останалия свят предизвика ответен и справедлив удар...Европа трябва ли да я защити ако тя си е виновна нападайки други държави

    Коментиран от #10, #11, #12

  • 9 1001

    2 0 Отговор

    До коментар #7 от "За протокола":

    Не знаеш в чии ръце ще попадне! Това не е Европата която искахме. Подредена чиста без престъпност, а тя каква стана.

    Коментиран от #13

  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 Сър Пичук

    1 0 Отговор

    До коментар #8 от "Айде бе":

    Още Лен.ин и Комин.терна започнаха да осъществяват "Световна Кому.нистическа революция". Която се състоеше в това, да се създават те.рористични организации в различни държави, които да се финансират и въоръжават за да свалят законно избраните правителства, След това правеха "на.родни" правителства, начело с ко.мунистически партии под директния контрол на Кре.мъл. Когато след ВСВ някои държави бяха разделени за да се контролират от СССР и Запада, тези под контрола на СССР нападнаха другите за да ги прилапат - Ко.рейската война, Ви.етнам и т.н. На износа на "ре.волюция" американците противопоставиха "износ на демокрация". И добре, че го направиха, защото иначе днес целия свят щеше да е като С. Корея, Куба, Венецуела и тн. Т.е.. тоталитаризъм, бедност, купони и мизерия. Както виждаме Русия все още не се е отказала да глътне света и бълнува за някакъв си "Рус.ский мир" (Ру.ски свят), където тя да владее и контролира всички и да живее на техен гръб. И добре, че има кой да им се противопостави.
  • 13 За протокола

    1 0 Отговор

    До коментар #9 от "1001":

    Така е, но сега на нападнатите държави да не би да им е добре?
    Сегашните притежатели на ядрено оръжие да не би да са свестни?!?!?
  • 14 Кристиан Линднер?

    1 0 Отговор
    Абе тоя е по-зле и от Кирцата. Тяхната партия "Социал-демократическата партия" вече е под 5% одобрение от германците. Тъпанар, който случайно се е докопал до власт временно, може да дава някакъв акъл, за каквото и да е?
    Живеем във време на идиокрацията - властта е в ръцете на идиотите! И при тях е сглобка, власт съставена от некадърници!
Новини по държави: