14 Юни, 2011 09:38 2 727 0

Мотокрос:Трета победа за Десал в МХ1, Петър Петров 17-ти в Португалия в МХ2

Клемент Десал продължава да доминира в клас МХ1 на Световния шампионат по мотокрос. Пилотът на Suzuki спечели без проблем двата манша в шестия кръг, който се проведе в Португалия вчера. Българската надежда в първенството на планетата Петър Петров завърши 17-ти в овърола и добави още 10 точки в актива си. Печето се намира на същото място и в генералното класиране с актив от 44 точки.

MX1. Трета победа за сезон 2011 спечели белгиецът Клемент Десал, въпреки, че трасето в Агуеда не бе сред любимите му.

Тони Кайроли изпусна на косъм златото, завършвайки втори в овърола. Италианският пилот на КТМ бе много близо до Десал в двата манша, но изтърва с 0.347 секунди първия и 1.641 сек не му достигнаха, за да спечели втория.

Пилотът на Yamaha Стивън Фросар се нареди трети в първото неделно състезание, но остана едва 7-ми във второто. Това бе добре дошло за руснака Евгени Бобришев, който благодарение на двете си четвърти позиции се качи за втори път на подиума този сезон. Четвърти остана Руи Гонкалвеш, а Фросар допълни челната петица.

В генералното класиране на клас МХ1 Десал (249 т.) продължава да води с 12 точки пред защитаващия световната титла Тони Кайроли (237 т.).  Трети с актив от 213 точки е Стивън Фросар.

5

MX2. Определено има за какво да съжалява Кен Роксен след състезанието в Португалия. Германският състезател спечели с над 2 секунди преднина първия манш. Във втория пилотът на КТМ отново поведе на старта, а Херлингс му се лепна отдясно. Томи Сърл се движеше трети и се опитваше да се измъкне от натиска на Зак Озбърн.

Роксен беше натрупал солидна преднина пред Херлингс, но падна по средата на втория манш, което го изпрати едва на 8-ма позиция в овърола за Гран при на Португалия. Пилотът на КТМ удари главата си и беше аут от надпреварата.

След зрелищна гонка с Херлингс, Томи Сърл повтори успеха си от Франция и спечели втория манш. Той обаче бе дисквалифициран в първия, заради излизане от трасето по време на битката със съотборника си в Kawasaki Макс Ансти. От това най-щастлив бе Джефри Херлингс, който с 2 втори места не само грабна златото в Португалия, но и стана новият лидер на шампионата (257 т.).

Подиумът в Агуеда допълниха Гаутие Паулин и Захари Озбърн, а след тях се наредиха Ансти и Арнауд Тонъс.

Във временото класиране за Световния шампионат Роксен изостава с 6 точки от Херлингс, следван Томи Сърл с 224 т.

Световният шампионат по мотокрос продължава със 7-мия кръг в Испания на 19-ти юни.