Last news in Fakti

26 Юни, 2020 08:52 1 310 18

БСП - София: Искаме общинско предприятие за чистота

  • бсп-софия-
  • общинско предприятие за чистота-
  • софийска община

Даков призова Фандъкова да изрази личното си мнение по този проблем

БСП - София: Искаме общинско предприятие за чистота - 1
Снимка: БСП-София

Искаме от следващия мандат на СОС да започне да функционира общинско предприятие за чистота. Това каза председателят на групата на социалистите Калоян Паргов, по време на обсъждането на предложението на съветниците от БСП кметът на София да изготви правен и финансов анализ и финансово-икономически и технологичен модел на Столично общинско предприятие „Чистота“. Докладът бе подкрепен и от независимия Борис Бонев и двама съветници от „Демократична България“, но не бе приет от управляващото мнозинство в Столичния общински съвет.

Паргов обясни, че идеята е да се подходи поетапно, стъпка по стъпка, напред във времето през следващите години. Ето защо от БСП предлагат да се започне с изготвянето на подобен анализ.

„Ролята на общинските съветници е да приемат решения и да дават насоки за развитието на града, а не да бъдат гумен печат на администрацията“, посочи лидерът на БСП – София.

Той подчерта, че докладът е част от политиките и програмите на БСП, което го прави последователно действие, а не пиар мероприятие.

Калоян Паргов припомни, че този доклад бе внесен в навечерието на Нова година, но 6 месеца не е видяло бял свят. „Очевидно, че има някакъв страх или недоумение, за да не се разглежда този доклад досега“, заяви той.

„Преди, може би, 5 години столичният кмет Йорданка Фандъкова направи изявление в медиите, че София трябва да си поеме сама чистенето. Ние тогава аплодирахме и адмирирахме това нейно изказване. Видно е, че след няколко години, то е останало просто изказване“, категоричен бе Калоян Паргов и попита кога е била по-искрена г-жа Фандъкова – преди 5 години или сега.

Необходимо е да се създаде общинско предприятие по чистота в столицата в противовес на досегашния неработещ и корупционен модел. Това каза Диана Тонова, заместник-председател на Комисията по икономика и собственост. Тя отбеляза, че през последните години средствата, които общината заделя за чистотата на града, нарастват от 130 милиона лева през 2009 година до 217 милиона лева през 2020 г. По думите ѝ през следващите 4 години само за възнаграждения на частни фирми по сметосъбиране и сметоизвозване ще бъдат изплатени над 420 милиона лева общински пари. „Това обаче е без реципрочност в постигането на резултата – именно по-чист град“, счита Тонова.

Тя посочи и предимствата, които би имало общинско предприятие по чистота, в няколко важни аспекта, сред които икономичност, отговорност, ефективно управление на собствеността и по-ефективен контрол, който ще бъде и гаранция за повишаване на качеството на услугата и ръст на общинските приходи.

„Ще се икономиса значителен финансов ресурс, който сега формира печалба на търговските дружества, с които Столична община има сключени договори. Също така и за ДДС по тези договори. Столичната община ще бъде собственик на имуществото и техниката на предприятието, а контролът върху дейността му ще се извършва пряко от кмета на Столична община. Планирането и разходването на средствата ще става с решение на СОС, а средствата от такса „Битови отпадъци“ ще се разходват прозрачно“, аргументира се Диана Тонова.

Тя каза, че такава практика успешно се прилага както в много европейски градове, така и в някои български общини като Пловдив, Бургас и Монтана.

Иван Таков изказа недоумение защо от управляващото мнозинство са против изготвянето на подобен анализ, който ще покаже кое е изгодно за общината и софиянци.Той посочи, че всички точни данни са в администрацията и затова така е формулирано предложението в доклада. „Не за първи път Общинският съвет да възлага на кмета изготвянето на анализи и стратегии“, заяви заместник-председателят на групата на БСП.

По думите му социалистите държат Столична община да отговаря не само за чистотата, а за всички комунални услуги на територията на града.

„Анализът, който може да се изготви за 6 месеца, ще даде представа за необходимите средства и техника“, каза Таков, който е и заместник-председател на Комисията по бюджет и финанси.

Според него, при 220 млн. лв. по план-сметката за чистота, има достатъчно пари. Въпросът е как се изразходват и какъв е ефектът.

„Ние не сме против частната инициатива, напротив. Но средствата за почистване се увеличават всяка година, а градът не става по-чист“, заяви Иван Таков.

Право и задължение на Общинският съвет е да формира политиката на Столична община в редица сектори. Ключов сектор за сигурността на града е доброто управление на чистотата и управлението на отпадъците. А контролът в тази сфера е чисто пожелателен. Това каза Альоша Даков, заместник-председател на Комисията по опазване на околната среда, земеделие и гори по време на дебата.

Той призова Фандъкова да изрази личното си мнение по този проблем, защото темата касае пряко работата ѝ като кмет.

„Ще бъде в интерес на гражданите и в изпълнение на управленските ангажименти да изготвите публичен анализ, да представите аргументирано и да защитите с разчети Вашата позиция, че действащият модел е най-добрият за Столична община – да се увеличават разходите, да се възлага дейността на частни фирми. А година след година да се намалява дейността на общинската фирма „Чистота Искър“ ЕАД, която е в нерадостно състояние“, изтъкна Альоша Даков в обръщението си към кмета на София.


Поставете оценка:
Оценка 3 от 2 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Краси

    5 4 Отговор
    Браво БСП.А дано надвиете.И не само чистотата общинска,а и веолията вън от България и дънди прешъс и топлофокацийте обратно на общините и де що има концесии,обратно в общините.Иначе какво е това.Смуче пари от концесията,накрая на годината пише,че е на загуба и държавата,т.е.ние данъкоплатците,да го компенсираме!!!???
  • 2 Хахаха

    6 2 Отговор
    Държавата остана без пари за нови проекти. ДАДОХМЕ ВСИЧКО НА КОЛЕКТОРСКИ ФИРМИ И ПИБ.... За нови...няма
  • 3 Краси

    2 3 Отговор
    Еиий и тука веднага налази соросоидния вирус.Толко ли добре ти плащат та да не ти трябва по-евтина вода и парно бре?
  • 4 Бау

    4 2 Отговор
    Не разбирам защо хората продължават да си мислят, че когато едно държавно предприятие изпълнява една дейност, то се справя по-добре и по-ефективно от едно частно. Проблема, както другаря Паргов сам е установил, е корупция. Само, че тя не се бори с повече бюрокрация, а с по-малко и с налагане на желязни правила. Само един напълно икономически неграмотен социалист може да си мисли, че на държавата ще ѝ излиза по-евтино ако тя самата дава пари да създава още и още държавни предприятия с наши пари и за наша сметка. Проблема е институционален, не финансов.

    Коментиран от #12

  • 5 беге демокрация

    4 4 Отговор
    това ли са софийските бесепари на снимката, кой от кой по смешен, върнете социалзма ако можете, държавните дружества са източник на кражби и безхаберие, Даков и Таков, комунистическите фамилии, след като разбирате толкова, напускайте местата си, и отивайте изпълнителни директори на Чистота Искър, да оправите резултатите на дружеството
  • 6 Кандидат член

    3 1 Отговор
    Много ми харесват девизите им. Дайте да дадем.Ние ИСКАМЕ. Искаме да искаме. Нищо не правим ама го правим най добре.
  • 7 Мимиии

    3 3 Отговор
    като искате Вие купете техниката и плащайте заплатите на работниците

    Коментиран от #8

  • 8 Краси

    0 1 Отговор

    До коментар #7 от "Мимиии":

    Значи общината плаща на концесионера,с тези пари той си купува техниката и плаща на работниците,ама си купува и богати вейрон и какво ли не още.Ткаче недей да викаш ,вие купете,защото тези вие,сме ние данъкоплатците,дето му купуваме лимузините и т.н.

    Коментиран от #10, #11

  • 9 Чак сега

    2 0 Отговор
    Ли се сетихте да искате подобно нещо? И Вие не ставате за абсолютно нищо!
  • 10 Митьо гледа

    0 1 Отговор

    До коментар #8 от "Краси":

    Май ще се скарате с Маргини, Вълци и тем подобни.Баце само ги озаптява.Плащат им на време и по много.А там е една.Питайте Фандъкова.
  • 11 Бау

    3 0 Отговор

    До коментар #8 от "Краси":

    Какво значение има каква кола кара? На теб интереса не ти е да ти предлага една добра услуга за малко пари? Защото като ти чета написаното излиза, че си на принципа ''Не е важно на мене да ми е добре, а на Вуте да му е зле''. Да не мислиш, че ще ти излезе по-евтино тепърва общината да ти харчи парите за машини и съоръжения за извозване на боклука? Ще бъде много по-скъпо и възможността за корупция ще бъде много по-голяма.
  • 12 До Бау

    2 1 Отговор

    До коментар #4 от "Бау":

    В грешка сте! Сега е невъзможно да проработи ефикасно.Защото СИСТЕМАТА Е РАЗЛИЧНА! Ще ви покажа( частично) как работеше ОП" Чистота"- София град до 1989- средата на 1990.. От първо лице,работил там над 10 г.Мине,метене,сметоизвозване заделжително след 22 ч.До сутринта тряббва да е излизано навсякъде.Да не се натоварва трафика.Всяко закъснение водеше до санкция за Проверяващия Инспектор.Водоноска мие на маркуч,под налягане,следва ги каминон за събирране на утайка,пясък и кал.На ръка.Булевардите и входно- изходни магистрали същата процедура- пак от столична Чистота.Имахме над 1200 работници - водачи на смет.машини,водоноски,който зимата се преоборудват в снегопочистващи.Имаше 3 автостопанства със собствен сервиз и персонал.Навсякъде столово хранене със персоналот готвачи към предприятието.Зимно време директно се разнасяше храна за нощните смени.Скара,шницели туршия,чай с огромни войнишки баки и кафе.Безплатно! Храната струваше макс 1,5 - 1,-8 лв.И всичко това се ръководеше и управляваше от 48 човека администрация.Когато всички изчисления, документооборот ставаше на ръка.Но Ген.Директор- инж.Джелепски( светла му памет) получаваше по малка заплата от водач на сметоизв.машина,или на водоноска.Знаеш ли колко струваше на СНС- общината целогодишно? Около 28 милиона! А градът светеше,нямаше преливащи кофи,и улиците ухаеха на чисто.И знаете ли защо.Защото нямаше подизпълнител,доставчик на доставчика.Всичко директно.Включително и ведом.бензиностанция с маркиран бенз

    Коментиран от #13, #15

  • 13 Лозенец

    0 1 Отговор

    До коментар #12 от "До Бау":

    ФАНДЪКОВА,....ТИ СИ ЗНАЕШ!
  • 14 Бабоков

    1 0 Отговор
    Ако БСП кредитира закупуването на техника за събиране и извозване на боклука и плати неустойките с фирмите, Столична община ще има фирмата за която БСП иска. Но като знаем, че БСП са фалирали, не можаха да направят елементарен мениджмънт за куцата им ТВ...
  • 15 Бау

    2 0 Отговор

    До коментар #12 от "До Бау":

    Аз не споря дали качеството преди и сега е по-добро или по лошо. Качеството зависи от заложените параметри и контрола на изпълнението. Но ако всички останали параметри са еднакви, то разходите на частната компания за почистване и извозване на боклука на града ще бъдат много по-малки от колкото сега Софийска община тепърва да създава предприятие, да купува машини и съоръжения, да обучва персонал и т.н. Все едно да не искате да плащате на Мтел и затова да тръгнете да правите собствен оператор. Ако изпълнителя не се справя, да го сменят. Ако разходите на общината са големи, да направят анализ и да видят къде е проблема. Тези 28 млн лева са преди деноминацията. Сега тази сума като приспаднем инфлацията ще бъде много много по-голяма. Като добавим, това че и разходите за труд и машини са много по-големи и накрая ще се окаже, че да бъде общинска фирма ще ни излезе много по-скъпо от колкото да е частна. А фирма, която не е печеливша ще фалира ако държавата постоянно не ѝ налива пари, което ще бъде още по-лошо. Отново казвам, проблема не са парите, а корупция. И безплатна да ни я подарят тази фирма от небесата, като не се управлява добре няма как да работи. И докато възможностите да се откраднат държавни активи са големи, то при частника или му плащаш или не.
  • 16 Иван

    1 0 Отговор
    Снимката от обсъждането ли е? Щото всички са без маски
  • 17 Пламен

    0 1 Отговор
    Работата е там, че общинското предприятие няма да е равнопоставено с частните, които яко крадат от неизвършване на дейности или надписвани такива.
  • 18 Другар

    0 0 Отговор
    Прелагам "Техноимпекс"да поеме чистотата.Само предлагам,другари,който е за,моля да гласува.
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове