Last news in Fakti

9 Декември, 2021 22:40 1 481 20

COVID уби по 3 месеца от живота на всеки българин

  • covid-
  • продължителност на живота-
  • живот-
  • смъртност

Само за една година вирусът се превръща в третата по значимост причина за смърт в България (с дял 7 на сто в общата смъртност), изпреварвана само от болестите на кръвообращението (61 на сто) и новообразуванията (15 процента)

COVID уби по 3 месеца от живота на всеки българин - 1
Илюстративна снимка, Shutterstock

Пандемията от COVID-19 се отразява крайно негативно и върху показателя за очаквана продължителност на живота в България. Това е може би най-значимият обобщаващ показател, по който се съди за развитието на здравната и социалната система в една страна, пише "Дарик нюз".

По данни на НСИ българите са изгубили средно по около 3 месеца живот за периода 2018 - 2020 г. в резултат най - вече на COVID-19 пандемията (от 74,90 на 74,64 години). Това посочи на пресконференция в БТА Зорница Славова, старши икономист от Института за пазарна икономика, при представянето на доклада на ИПИ за регионалните профили за 2021 година в частта за здравеопазването.

С изключение на една област (Кърджали), всички области в България бележат намаление в продължителността на живота на своите жители. В някои области загубата е по-значима, например северозападните области и особено област Видин, където намаляването на показателя за очаквана продължителност на живота се изразява в 1,2 години. Видин е областта, в която продължителността на живота е най-ниска от цялата страна. На другия край на спектъра се намира област Кърджали, където хората живеят най-дълго, повече от средното за страната и нямат загуба на години живот вследствие на пандемията през разглеждания период (жителите на областта са със средна очаквана продължителност на живота от 76,7 години), се посочва в анализа.

Само за една година COVID-19 се превръща в третата по значимост причина за смърт в България (с дял 7 на сто в общата смъртност), изпреварвана само от болестите на кръвообращението (61 на сто) и новообразуванията (15 процента), се посочва в изследването.

Като изключим детската смъртност, която намалява между през 2020 година, общата смъртност в България през 2020 г. бележи сериозен ръст. Тя нараства от 1549 на 100 хиляди души на 1799 на 100 хиляди души от населението по данни на НСИ. Това рязко увеличение в рамките на една година се дължи както на смъртността от COVID-19, така и на допълнителната смъртност (свръх смъртност) от други болести и други причини в резултат на затрудненото функциониране на здравната система по време на кризата, се посочва в изследването. Рекордна смъртност от COVID-19 като дял от всички смъртни случаи в една област е отбелязана в област Благоевград - 10 на сто от всички смъртни случаи се дължат на COVID-19 (при средно 6,9 на сто за страната). Висок е делът на смъртността от COVID-19 също в области Пловдив (8,8 на сто) и Смолян (8,7 на сто).

Най-слабо пострадала по този показател е област Сливен, където смъртните случаи с причина COVID-19 са 4,3 процента от всички. Частично обяснение на този факт може да се търси в по-слабото тестване и установяването на причините за смъртта в тази област.

През 2020 г. най-висока е смъртността в област Видин (2766 души на 100 хиляди души от населението), Монтана (2548 души на 100 хиляди души) и Кюстендил (2403 души на 100 хиляди) при средна за страната 1799 на 100 хиляди. Високата смъртност в областите Видин, Габрово и Кюстендил донякъде може да се обясни с факта, че това са най-застарелите области в България.

Данните по области за смъртността показват също така, че през 2020 г. във всички области в България тя се увеличава. Най-голямо увеличение се наблюдава в Смолян, където смъртните случаи се увеличават с над 28 на сто (при 16 на сто ръст средно за страната) и Разград, където смъртността расте с 27 на сто. Най-слабо е увеличението в област Ловеч (8 процента). Високата смъртност включва както умирания от COVID-19, така и по други причини.

Пандемията извежда на преден план здравеопазването и възможността на здравната система да отговори на извънредните обстоятелства. Показатели като брой на болничните легла и достъп до лекари са сред най-важните за качеството на живот по места, посочи Зорница Славова. Регионалните различия в сферата на здравеопазването са особено видими при достъпа на населението до лекари. Докато в някои области - Плевен, София (столица), Пловдив и Варна, един лекар се грижи средно за под 200 души от населението, то в половината области в страната на един лекар се падат по над 300 души. В подобни мащаби са и различията по отношение на лекарите специалисти. Броят на болничните легла също варира от близо 10 легла на 1000 души в област Плевен до под 3 легла на 1000 души в областите Перник, Добрич и Шумен.

През 2020 г. броят на преминалите за лечение болни за страната е 138 на хиляда души от населението, а разликите между отделните области са значителни. Най-много са лекуваните в област София (207 на хиляда души), следвана от областите Плевен и Монтана - всички с по над 200 лекувани болни на хиляда души от населението. Най-малък е броят на преминалите за лечение в областите Бургас (79 на хиляда души), Перник, Пазарджик и Добрич - всички с по под 100 лекувани на хиляда души от населението.

Прави впечатление, че между двете групи - с най-висок и с най-нисък брой на лекуваните болни, има голяма разлика и в дела на градското население. Областите с висок брой на преминалите за лечение болни като цяло имат сравнително висок дял на селското население, докато областите, в които броят на лекуваните е нисък, са с предимно градско население. Обяснение за тази зависимост може да се търси в сравнително ограничения достъп на селското население до здравни грижи и извънболнична помощ и съответно преминаване директно към етапа на хоспитализиране, поради липса на навременни мерки или възможност само за здравни грижи в болничната помощ, се анализира в доклада.

Освен повишената заболеваемост от COVID-19, се наблюдава и скрита допълнителна заболеваемост от други болести, чието лечение временно е било преустановено по време на най-тежките кризисни седмици, в които болничната система не е успяла да поеме всички болни. Същото може да се каже и за смъртността, която бележи високи нива в сравнение с десетгодишния период преди пандемията.

Заболеваемостта от COVID-19 през 2020 г. по области показва, че най-много случаи са отбелязани в област София - град - 41 на 1000 души от населението, Габрово (38 на хиляда души) и Кюстендил (37 на 1000 души) при средно за страната 29 на 1000 души от населението. Най-малко официални случаи на COVID-19 са отбелязани в област Кърджали (12 на 1000 души от населението). Високата заболеваемост в столицата се дължи най-вече на високата гъстота на населението, слабия до липсващ контрол върху противоепидемичните мерки и възможностите, които големият град дава за концентрация на населението (мероприятия, събирания, училища и детски градини, градски транспорт). В по-малките области е налице по-малък брой случаи през 2020 г. и поради по-слабото тестване и регистрация на болните (липса на лаборатории, скъпи PCR тестове и липса на бързи антигенни тестове, непокриване на тестовете от НЗОК и др.).

Броят на лечебните заведения за болнична помощ не се променя значително през последните години. През 2020 г. многопрофилните болници в страната са 183, а специализираните - 137.

Във всяка област има поне една многопрофилна болница, като най-голям е броят им в столицата (27), следвана от област Пловдив (22) и Плевен (12). Тези стойности са логични предвид, че столицата и Пловдив са сред най-многолюдните области, а област Плевен има сериозни традиции в здравеопазването, свързани с медицинското образование в града. Само една многопрофилна болница има в област Перник, а по две - в областите Видин и Шумен.

При броя на специализираните болници се наблюдават още по-големи разлики между области. В столицата те са 38, а вторият най-висок брой е далеч по-нисък - 10 в област Варна. В областите Видин, Разград и Силистра пък няма нито една специализирана болница.

През 2020 г. общопрактикуващите лекари са едва 4015 души, което е намаление с близо 15 на сто спрямо десет години по-рано. Данните по области показват големи различия. През 2020 г. броят на общопрактикуващите лекари спрямо населението варира от 8 на 10 хил. души в област Плевен до 3 на 10 хил. души в област Кърджали. За последните три години най-бързо намаляват лекарите в областите Шумен, Ямбол, Силистра, Видин, Кърджали. Най-стабилен пък остава броят им в Смолян, Велико Търново, София и Хасково.

Лекарите специалисти също намаляват през последните години и през 2020 г. достигат 16,4 хиляди, като най-много са кардиолозите (1850) и акушер-гинеколозите (1766), а най-малко - инфекционистите (233). Данните по области отново показват огромни разлики и неравно разпределение на специалистите. Очаквано, спрямо населението най-много са лекарите специалисти в областите Плевен, София, Варна и Пловдив (над 25 на 10 хиляди души), а най-малко - в Добрич, Ямбол и Кърджали (под 15 на 10 хиляди души).

Три области получават най-високата оценка за състоянието на здравеопазването "Много добро" - Плевен, София-град и Кюстендил. В девет области здравеопазването е оценено като сравнително добро. Това са Видин, Стара Загора, Пазарджик, Пловдив, Варна, Ловеч, Враца, Благоевград и Смолян. Четири са областите с оценка "Средно" - Перник, Габрово, Русе и Разград, а осем - с оценка "Незадоволително" - Бургас, София, Кърджали, Добрич Търговище, Ямбол, Шумен и Монтана. С най-слабо представяне са областите Хасково, Велико Търново, Сливен и Силистра.


Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 5 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ЕВРОПА УБИВА

    11 3 Отговор
    Господари на света
    Право в целта
    Шокиращо - Докато Австрия ограничава неваксинирани хора, критиците казват, че председателят на Европейската комисия подкрепя отмяната на Нюрнбергския кодекс


    Бележка на редактора от DeQodeurs: От 12.08.2021 г. статията е напълно преработена след публикациите на сайт за проверка на фактите. Затова пускаме новата версия, която включва коментар към тези публикации.

    Оригинална статия от 12/02/21 ; оригинално заглавие : „След драстичната мярка, предприета от Австрия срещу неваксинирани хора, председателят на Европейската комисия призовава за отмяна на Нюрнбергския кодекс “

    Урсула Ван Дер Лайен, председател на Европейската комисия, каза пред репортери в сряда, че е за за изоставяне на дългогодишния Нюрнбергски кодекс и задължението да бъдат ваксинирани срещу Covid.
    Урсула Ван дер Лайен
    Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия, каза пред репортери в сряда, че според нея е „разбираемо и подходящо“ за страните-членки на Европейския съюз да обмислят ваксинацията да стане задължителна. Изявлението дойде, след като стана ясно, че една добра трета от европейците все още не са ваксинирани, според BBC .

    На пресконференцията в Брюксел тя засегна въпроса за задължителната ваксинация, заявявайки, че темата

    „... трябва да се обсъди. Изисква общ подход, но според мен това е дискусия, която трябва да се проведе. "

    Това в светлината на вариант
  • 2 ВРЕМЕ Е ДА СЕ ОТКАЖЕМ

    20 1 Отговор
    ОТ ЕВРОПЕЙЦИТЕ И ДА СТАНЕМ ХАЙДУТИ ИЗ АЛПИТЕ
  • 3 нннн

    30 1 Отговор
    Ако Ковид е с дял 7 процента от общата смъртност, защо пускате статии само за него?

    Коментиран от #9, #16

  • 4 МАЛЕЕ ТО БЪЛГАРИТЕ СА УМРЯЛИ

    12 2 Отговор
    ОТ КОРОНАТА А ОТ СМЪРТ ИМАЛИ УМРЯЛИ ЗАЩОТО АЗ СЪМ БЪЛГАРИН И ИСКАМ ДА СЕ БИЯ СРЕЩУ ДЪРЖАВАТ ДОКАТО НЕ МЕ ОТРОВИ С ВАКСИНА НАСИЛА
  • 5 ТаУмВзе

    9 2 Отговор
    Когато кълнете на Смърт, се Връща 100кратно! АРЕ, НА ПУК ВСИЧКИТЕ ЖИВИ И ЗДРАВИ!

    Коментиран от #10

  • 6 Да ама не

    19 1 Отговор
    Дреме ми на онази работа за вируса, не сме деца да се плашим от микро буби, особено когато няма купчини трупове, сваляш ги от блока в камиона, масови гробове...
    Малко по-силен грип, те какво искат 100 години роби с маски, генетични препарати на 3 месеца.
    Криво ми е че живеем в на- тъмните времена на човечеството, толкоз е силно злото като никога досега, преди не са имали днешните технологии

    Коментиран от #11

  • 7 След Нова година се връща черната зона.

    0 5 Отговор
    След Нова година се връща черната зона.
  • 8 !!!?

    10 7 Отговор
    Излиза че при управлението на Радев и хунта смъртността е най-висока за всички времена !!!?
  • 9 Обесен Язовец

    14 0 Отговор

    До коментар #3 от "нннн":

    Ако си производител на лекарство за гастрит и платиш, от утре само за гастрит ще пишат, колко е смъртоносен! Сега разбра ли, защо изкупиха медиите? А можеш ли да ми отговориш, защо изкупиха земята и я укропниха?
  • 10 Обесен Язовец

    7 0 Отговор

    До коментар #5 от "ТаУмВзе":

    Когато ходя на черква и слушам народа, как кълне упрвавниците се правим, че не чувам! Ава гледам, Господ ги чува!!!
  • 11 Обесен Язовец

    5 2 Отговор

    До коментар #6 от "Да ама не":

    Злото е толкова силно, колкото му позволим! И Втората Световна война в началото хората са мислили, като теб, но после се опомнили.
  • 12 Шперца

    11 1 Отговор
    Хахаххахахахах да, чрез внушения, че всеки момент можеш да пукнеш тва е психоатака от най-висок ранг
  • 13 Грульо

    15 2 Отговор
    Не ковит, а тез дето налагат мерките убиха 3 месеца, а даже и цели животи на хората. Умориха психически, икономически и физически народа.
  • 14 Румпелщилцхен

    11 1 Отговор
    3 месеца? Вие подигравате ли ни се? 2 години назад назад сме малоумници такива. И край няма.
  • 15 Сатана

    2 5 Отговор
    А ПП и Мунчо колко от живота на Българите ще вземат?Душицата ще му извадят в следващите години.
  • 16 Гняв

    6 1 Отговор

    До коментар #3 от "нннн":

    Реално Ковид-ь е с много по-нисък дял, най- високия дял се пада на българските крадливи политици и лекари и подпомагащата ги правосъдна система и медии! Корупцията убива! Алчността убива!
  • 17 Перо

    6 1 Отговор
    БГ от години е първа или втора страна по смъртност, в света и това се дължи на ниския стандарт, лошото управление и качеството на здравните услуги. Така е години наред, преди Ковид-19, през което време не е съобщавана дневната смъртност. Сега Ковид влоши придружаващите заболявания от по-ранните години и демографския проблем отново изникна с пълна сила!
  • 18 истина е

    5 1 Отговор
    А боко съкрати живота на българите с поне 5 години !
  • 19 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 20 Интензивното

    5 0 Отговор
    Ако не се бяха намесили мафията и СЗО жертвите щяха да бъдат по 1-2 на ден с ковид това е нормалната реална бройка.Хората бяха уплашени и ликвидирани не само в България.Европа и САЩ си разчистиха старческите домове а при нас нямаше нужда от толкова напъни
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове