Last news in Fakti

10 Август, 2022 03:40 6 052 21

10 август 1913 г. Букурещкият мир - как съюзниците ограбват България

  • втора балканска война-
  • междусъюзническа война-
  • букурещки мирен договор-
  • национална катастрофа

Русия и Австро-Унгария се намесват в полза на България в преговорите за Кавала

10 август 1913 г. Букурещкият мир - как съюзниците ограбват България - 1
Снимка: Архив

На 10 август 1913 г. е сключен Букурещкият мирен договор между Румъния, Сърбия, Черна гора и Гърция, от една страна, и България, от друга. С документа се слага край на Втората балканска война.

Под натиска на румънските войски, достигнали околностите на София, България е принудена да отстъпи Южна Добруджа на Румъния и да се откаже от претенциите си за Македония. Съгласно договора Сърбия получава Вардарския, а Гърция – Егейския дял на областта. За България остават Пиринският край и Западна Тракия. Тя отказва да приеме тези условия за окончателни и по време на Първата световна война се присъединява към Централните сили, за да потърси реванш от Сърбия.

След подписването на 17 май 1913 г. на Лондонския мирен договор отношенията в победилата коалиция се изострят.

Договорът слага край на войната, но не премахва военната обстановка на Балканите. Причината е възникналото напрежение между основните играчи в победилата коалиция.

Ако преди година България успява чрез дипломация да създаде действащ и успешен блок срещу Османската империя, то в месеците около подготовката на мирния договор в Лондон София изпада в международна изолация.

Според някои историци, заслепен от военните успехи цар Фердинанд заповядва на 16 юни 1913 г. армията ни да нападне доскорошните съюзници Гърция и Сърбия.

Той е нетърпелив да изчака арбитража на руския цар. Последствията са плачевни за България. На 27 юни 1913 г. Румъния обявява война на България и без почти никаква съпротива стига до Враца. При Белоградчик се среща със сръбската армия. Видин пада в обкръжение. Причината е, че основните български сили са хвърлени срещу гърците и сърбите.

На 5 юли правителството на Васил Радославов обявява, че е съгласно да отстъпи на Румъния Южна Добруджа, и иска примирие. В отговор румънският премиер Титу Майореску отправя покана към воюващите страни за мирни преговори в Букурещ. България откликва първа и изпраща свои представители в румънската столица на 13 юли. Три дни по-късно в Букурещ пристигат и делегациите на бившите български съюзници – Гърция, Сърбия и Черна гора.

Букурещката конференция започва на 17 юли. В това време военните действия продължават, защото Сърбия и Гърция настояват за уговаряне на мирните условия преди огънят да бъде прекратен. Успешният отпор на българите край Кресненския пролом обаче склонява Гърция на примирие (18 юли). На 21 юли е постигнато споразумение за новата граница между България и Румъния, но усилията на българските дипломати да спечелят румънска подкрепа срещу сърби и гърци остават безуспешни.

Българо-сръбските и българо-гръцките гранични въпроси са уредени до 24 юли. Първоначално Пашич предлага за граница река Струма. Това предложение не е прието, но българите са принудени да се откажат от Щип, Радовиш и Кочани, които владеят до войната. Венизелос поисква цялото егейско крайбрежие до село Макри (няколко километра западно от Дедеагач), но под натиска на останалите участници в конференцията намалява претенциите си. Русия и Австро-Унгария се намесват в полза на България в преговорите за Кавала, но Венизелос си издейства подкрепа от други две велики европейски сили – Франция и Германия. В крайна сметка българските делегати отстъпват Кавала под заплахата на Майореску, че румънските войски ще окупират София.


Поставете оценка:
Оценка 2.2 от 13 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Селянче

    9 3 Отговор
    Всеки от главата си пари! Май сега пак.....
  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Нане

    17 4 Отговор
    ощи от договора в Германия 1879 шваби, ингилизи и франсета след освободителната руско-турска война залагат капана България никога да е самостоятелна а васална. И натрапения ни Западен цар пионка на тия от Запада
  • 7 Панов

    13 1 Отговор
    Кой, каквото сам си направи, никой не може да му го направи.
    Има и друга приказка ,,кой ми с.а в гащите,,
  • 8 Факт, факт и пак факт

    27 2 Отговор
    От управлението на фамилията Сакскобургготски, България само е загубила.
  • 9 свидетел

    12 4 Отговор
    и заради едно парче чукари, сега наречено РСМ, България е напълно скопена като губи Беломорието през 1919 г. това я прави една държавица с мижаво регионално значение, затворена за света и изцяло зависима от регионалните империи - Русия и Турция. това и сега и винаги , докато все още съществува като територия, ще се усеща болезнено !
  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 нервен ( разбивача на тролове )

    13 7 Отговор
    Истината да ви я кажа ли ... Българската армия през първата балканска война сама се справя с османците
    Гърците и сърбите само маршируват по полята и "освобождават" докато ние сами намлатихме турските гарнизони чак до стените на Цариград ! Прав е бил Фердинанд да даде заповед за атака срещу "съюзниците ни " няма как да му хрумне че Румъния и Турция ще се намесят в този момент!! а причината да го направят е една едничка единствена... защото ще изядем гръко-сръбските войски заедно с парцалите !!

    Коментиран от #12

  • 12 Интересна ни е историята

    1 1 Отговор

    До коментар #11 от "нервен ( разбивача на тролове )":

    Абе не е баш така. В Македония е имало голяма турска армия, била е по-голяма от сръбската и гръцката взети заедно. Плана на съюзниците е бил турската армия в Македония да се обгради от три страни, като в случая най-много се е разчитало на България, имала е най-голямата и боеспособна армия. По договора между Гърция, Сърбия и България, ние е трябвало да изпратим 100хил войска натам. От своя страна Сърбия е трябвало да изпратят 20хил към Одрин, за да не изнесе цялата тежест на този фронт България. Сърбите изпращат 20хил посока Одрин и те са се биели, не са се скатавали. България от друга страна под различни предлози не изпраща договорените 100хил. По този начин Сърбия, Гърция и Черна Гора е трябвало до се оправят сами. И от там започва драмата. Самите български генерали осъзнават грешката си, малко късно. Като започва подялбата, в Македония не сме имали войски да ни защитят интереса. Сърбия, Гърция и Черна Гора признават всички наши претенции за Одрин и всичко от тази част на Турция, която сме взели, но без и километър от Македония. Турция непрекъснато е молела за мир, виждайки тоталното си поражение. Но не знам, колко е вярно, в този момент нашия цар иска да му ушият бяла мантия като на византийски император... болезнена и интересна история. Много искам повече информация за германските офицери и войници в състава на българската армия през балканските войни. До колкото знам, атаката на Одрин се е водела от пруски офицери, които дори са си носели островърхите

    Коментиран от #14

  • 13 Истината е

    7 0 Отговор
    Че нашите политици вкарват страната ни в безмислена война и губим, не ни ограбват ГУБИМ! БЪЛГАРСКИТЕ ПОЛИТИЦИ НИКОГА НЕ СА БИЛИ ДАЛНОВИДНИ, ВИНАГИ СА БИЛИ ПСЕВДОПАТРИОТИ, ВИНАГИ СА БИЛИ МАШИ ОБСЛУЖВАЩИ ЧУЖДИ ИНТЕРЕСИ!
  • 14 нервен ( разбивача на тролове )

    4 1 Отговор

    До коментар #12 от "Интересна ни е историята":

    Първо ме интересува мотива ти да ми отговориш по този начин Второ като четеш исторически извори чети всичко не някаква част от нещо си няма как да разбереш какво е било за антибългарска спогодба между Сърбия и Гърция от преди конфликта да си чувал ? Относно кой колко се е скатавал лесна преценка може да се направи по жертвите ... Цифрите говорят - факт безспорен
  • 15 След

    4 1 Отговор
    Междусъюзническата война близо 1 милион българи остават в земите, завладени от бившите български съюзници – Сърбия и Гърция, и са подложени на национална дискриминация. В България търсят убежище близо 250 000 бежанци. Граденото с десетилетия българско училищно и църковно дело във Вардарска и Егейска Македония е унищожено, а Източна Тракия е обезбългарена.
    Като дългосрочни последици от поражението през 1913 г. се сочат деморализация на българите, трайно отслабване и пречупване на стопанския и културен подем, та до ден днешен.
  • 16 Каква стана тя

    1 0 Отговор
    Сърбия и Гърция близо три пъти се разшириха териториално за сметка на България.

    Коментиран от #17

  • 17 Ще видиш каква ще стане

    2 3 Отговор

    До коментар #16 от "Каква стана тя":

    Ако слушаш копейкин и торба билла.

    Коментиран от #21

  • 18 Ако не ламтяхме за повече Македония

    3 0 Отговор
    Днешна България щеше да е по голяма и с Одрин в пределите и.
  • 19 Дика

    4 0 Отговор
    То днешната си територия не успяваме да подредим сега, за загубените се кахърим, жалко... Територията стига, чипът нещо се е повредил.

    Коментиран от #20

  • 20 нервен ( разбивача на тролове )

    3 0 Отговор

    До коментар #19 от "Дика":

    Само крайно не интелигентен индивид не може да прозре че върху нашата нация се упражнява стратегията "разделяй и владей " не от вчера от поне 2 века това е част от геополитиката на така наречените "велики сили " ...виждаме го всеки ден по всички видове медии как го отразяват ...
  • 21 Муньо

    1 0 Отговор

    До коментар #17 от "Ще видиш каква ще стане":

    ,пообразовай се малко и тогава пиши глупости.
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове