Last news in Fakti

13 Ноември, 2023 13:00 2 280 6

Изкуственият интелект - какво представлява и как да го използваме

  • книгомания-
  • книга-
  • изкуствен интелект

„Изкуствен интелект“ е подходяща за любознателни читатели, които искат да навлязат в темата, както и за по-широка публика с интерес към технологиите и тяхното развитие и приложение. Книгата интерпретира изкуствения интелект от гледна точка на математиката, компютърните науки, правото и дори философията. Статиите представят най-общо около 120 концепции, приложения и теории: какво е изкуственият интелект, видове, как променя начина ни на живот, как ще се развие и прилага в бъдеще, роботиката ще превземе ли трудовия пазар

Изкуственият интелект - какво представлява и как да го използваме - 1
Снимка: Shutterstock

През ноември 2023 г. на пазара излезе илюстрирано справочно издание „Изкуственият интелект“, което обяснява кратко, точно и ясно какво представлява, какви видове изкуствен интелект (ИИ) има, как се прилагат днес и какво е бъдещето им. Изданието е с твърди корици, цветно и с много илюстрации. То е част от международна копродукция на издателство DK – специализирано в издаването на енциклопедии за деца и възрастни, като издател от българска страна е Книгомания. Особено ценни в стилното синьо томче са графиките и схемите, които показват сложни концепции по лесноразбираем начин и чудесно кореспондират с текстовете от статиите.

„Изкуствен интелект“ е подходяща за любознателни читатели, които искат да навлязат в темата, както и за по-широка публика с интерес към технологиите и тяхното развитие и приложение. Книгата интерпретира изкуствения интелект от гледна точка на математиката, компютърните науки, правото и дори философията. Статиите представят най-общо около 120 концепции, приложения и теории: какво е изкуственият интелект, видове, как променя начина ни на живот, как ще се развие и прилага в бъдеще, роботиката ще превземе ли трудовия пазар и др.

Въпреки неголемия си обем книгата изрежда ключовите етапи от създаването и последователното преодоляване на технологичните етапи на AI. В най-общ план съществуват 8 вида интелигентност: речева, артистична, цифрова, сензорна, пространствена, емоционална, физическа и рефлекторна. За да бъде приет за човешко същество, съвременните учени смятат, изкуственият интелект трябва да може да демонстрира всеки един от тях. Ключов за изкуствения интелект е алгоритъмът – това е поредица от инструкции за решаването на дадена задача. Програмата пък е поредица от инструкции, написани на програмен код, като тя спомага на компютъра да извършва една или повече задачи.

Също като компютрите изкуственият интелект се е превърнал в технология с широки цели и намира приложение в разнообразен спектър от дейности – от изкуството до разработката на високотехнологични оръжия. И тъй като ИИ винаги се свързва с темата дали ще измести човека в много професии на работния пазар, справочникът „Изкуствен интелект“ казва, че „ИИ е най-ефективен, когато се използва като помощно средство, а не като заместник на хората специалисти, и когато се борави с огромни обеми информация“.

Други добри практики за използване на изкуствен интелект са алгоритмите, които ни показват списък с препоръки на продукти или теми, към които имаме интерес; при идентификация и предпазване от измами; при медицински и други научни изследвания; проследяване на здравословни показатели, в т.нар. смарт (умни) устройства и интернет на нещата (мрежа от взаимосвързани устройства, които събират и синхронизират информация през интернет), лицево разпознаване и др.

Смята се, че един ден изкуствените интелекти ще са толкова човекоподобни, че ще трябва да бъдат възприети за човешки същества. Ако те могат да проявяват свободна воля обаче и притежават интелектуални права, то от юридическа гледна точка ще трябва да бъдат наказвани за допускани грешки. Тогава те машина ли са, или нов вид човешко същество?

Подобен въпрос задават и философите – дали изкуствените интелекти могат да се сдобият със съзнание. Те са конструирани така, че да са изцяло механични и да имитират човешко поведение. Но дали ще са способни да симулират емоции, интереси, предпочитания, мнения?

Наръчникът „Изкуствен интелект“ обръща внимание на сложна и много актуална тема – запознава читателите с основните понятия, теории и концепции и е добър катализатор да насърчи публиката към любознателност и търсене на допълнителни източници и информация.


Поставете оценка:
Оценка 3 от 8 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 плюс минус

    2 2 Отговор
    Никой не може да създаде интелект по- умен от човешкия.
  • 2 Помашки агресивен град

    2 0 Отговор
    Помаците в Бобов дол унищожават масово Българи!
  • 3 завод

    4 1 Отговор
    Изкуственият интелект е блондинка с боядисана в черно коса.
  • 4 глоги

    0 0 Отговор
    ... като издател от българска страна е издателство "Книгомания". ОсобенНо ценни в стилното, синьо томче са графиките и схемите, които показват сложни концепции по лесноразбираем начин и чудесно СИ кореспондират с текстовете от статиите.
  • 5 ЕдинМногоПростПример

    1 0 Отговор
    Питам ChatGPTII : Как може ББ да се премахне от политиката и да се предаде в ръцете на правосъдието?
  • 6 ганю

    0 0 Отговор
    всяко престъпление започва с лъжа