Last news in Fakti

9 Април, 2018 19:21 3 209 4

Защо не можем да се наспим?

  • сън-
  • наспим-
  • недоспали-
  • умора-
  • уморени-
  • липса на сън-
  • недостиг на сън-
  • ранобудни-
  • сови-
  • чучулиги-
  • еволюция

Вътрешният ни часовник е продукт на еволюцията

Защо не можем да се наспим? - 1
Снимки: shutterstock

Хората се делят на два типа - "сови" и "чучулиги" - в зависимост от това колко късно си лягат и колко лесно се събуждат сутрин. Съвременният начин на живот превръща все повече хора в „сови”, които лягат късно и стават късно, а обществото продължава да иска от нас да сме ранобудни „чучулиги”. Ето защо много от нас страдат от безсъние, недоспиване и дуги проблеми със съня, които се отразяват на цялостното ни ежедневие и ритим.

Каква е причината за това?

Професор Тил Рьонеберг от университета в Мюнхен от години изследва механизма на "вътрешния часовник". Този механизъм е зависим най-вече от слънчевата светлина, пише британският вестник Telegraph.

Когато хората са лишени от нея, биологичният им ритъм бързо се нарушава. Дните започват да им изглеждат по-дълги, стоят будни няколко часа повече, след което много по-дълго време спят. В съвременния свят е все по-трудно човек да следва естествения си биологичен часовник.

След прекосяването на няколко часови зони със самолет повечето хора страдат от нарушения в съня и отпадналост.

Защо не можем да се наспим?

Според Рьонеберг същото се случва с две трети от съвременните хора и без да пътуват – те са принудени да станат и да започнат работа по време на биологичната си нощ. Затова и ученият говори за „социална часова разлика”. Засегнатите от нея са по-склонни към тютюнопушене, прекомерна употреба на алкохол и кофеин, затруднена концентрация, резки промени в настроенията и затлъстяване. Защо за някои хора е толкова трудно да стават рано?

Рьонеберг обяснява, че вътрешният ни часовник е продукт на еволюцията. За развитието на биологичния ритъм при човека важна роля е изиграл огънят. Защитени от него по време на сън, хората са можели да търсят храна през деня. Още тогава е било нужно някои да бъдат „сови”, а други „чучулиги”, за да има винаги човек, който да стои на стража, докато останалите спят. За младежите е било предимство да спят до късно, защото са били физически най-годни да ловуват нощем. И днес младите хора обикновено се будят по-късно, а обществото ги възприема като мързеливци. Според Рьонеберг образованието би се подобрило значително, ако уроците започват по-късно.

"Социалната часова разлика" е проблем на съвременното общество. Прекарваме все повече време – и през деня, и през нощта – при изкуствено осветление. През деня не получаваме достатъчно светлина, за да сме сигурни, че е ден, а през нощта не е достъчно тъмно, за да заспим. Вътрешният ни часовник вече не получава ясен сигнал, а за повечето ни телесни функции часовникът на стената няма никакво значение, смята Тил Рьонеберг.

Но връзката ни със слънцето още не е прекъсната - това е установил ученият, изследвайки моделите на сън и бодърстване в Германия. Колкото по на запад в страната живее човек, толкова по-вероятно е да спи до късно, показват резултатите, независимо от факта, че Германия е в една часова зона. Изводът е, че хората още живеят според слънцето, а не според будилниците.

Защо не можем да се наспим?


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ежко бежко

    6 0 Отговор
    казват ,че отрицателната енергия действала много зле на ЧОВЕК!!
  • 2 Rosa

    5 0 Отговор
    Всъщност обаче, човек трябва да има емоционална интелигентност. Да се абстрахира от негативизмите, доколкото е възможно. Иначе мир няма да види.
  • 3 гост

    0 1 Отговор
    Да ви имам тролските коментари. В момента сме в дива конфронтация с това което еволюцията е създала - хората и света в който живеем. Как мислите - кой ще е краен победител ?
  • 4 Айде бе

    1 0 Отговор
    Като му набия канчето и му наритам здраво гьона, тогава ще се абстрахирам и ще го игнорирам!!