Last news in Fakti

24 Юли, 2022 20:54 5 423 9

Какво издава подписът за нашата личност

  • подпис-
  • личност-
  • себеизразяване

Това е начин на себеизразяване. Подписът трябва да е максимално близо до характера на човека

Какво издава подписът за нашата личност - 1
снимка: Shutterstock

Подписът – най-често се използва за легитимиране на самоличността. Служебният, за да се идентифицират официални документи. Подписът осигурява и проверимост на документа. Какво трябва да знаем за подписа си, обясняват калиграфът Елизавета Ангелова и адвокат Светозар Арнаудов от адвокатско дружество “Арнаудов и Узунова”, пише vesti.bg.

Подписът възниква преди повече от 3000 години пр.Хр. Неговата поява се свързва със шумерите, обясни калиграфът Елисавета Ангелова.

Друга история за възникването на подписа го свързва с продажбата на бира. Изображения, които дават информация за производството и количеството на продукта, са нанесени върху глинена плочка под формата на малки цилиндри. Подобни символи са откривани и в други плочки. Така, те са били определени като подпис на марка, разказа още Ангелова.

Юридическото обяснение на подписа даде адвокат Светозар Арнаудов. “Човек може да има подпис от момента, в който започва да пише. Но юридически подписът е необходим когато волеизявлението на лицето има стойност. Това става когато лицата са непълнолетни или на 14-годишна възраст”, поясни адвокат Арнаудов.

Подписът може да съдържа инициали като име, буква или личен символ. “Това е начин на себеизразяване. Подписът трябва да е максимално близо до характера на човека”, каза още Елисавета Ангелова.

Няма обаче законови изисквания подписът да съдържа определени елементи, като инициалите, например, поясни адвокат Арнаудов. “Трябва обаче да има повече характерни елементи като височината на буквите и символите”, допълни той.


Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 17 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Сатана Z

    5 12 Отговор
    Това са отживелици.В съвременният дигитален свят никой не иска да се подписваш в традиционния смисъл .Има си други форми и начини ,с които лицето валидира своето съгласие в цифров вид.
    Това,че в България тези прийоми не са познати е виновен Герберастът Биков,който завлече над 3 милиарда лева ,с които трябваше да въведе електронното правителство.

    Коментиран от #2, #9

  • 2 Дика

    8 0 Отговор

    До коментар #1 от "Сатана Z":

    И като спре тока цифровия вид замина на кино...
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 9832

    11 0 Отговор
    Това е статия, която в няколко абзаца не казва нищо.
  • 5 Олинклузив

    4 0 Отговор
    В Германия ми се наложи набързо да си сменя завъртулките. Обикновено подпис е името.
  • 6 Каква е връзката

    1 0 Отговор
    между заглавието на статията и съдържанието ѝ?!
  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Гост

    2 1 Отговор
    Напълно безполезна статия!
  • 9 Жан

    0 0 Отговор

    До коментар #1 от "Сатана Z":

    Това, че живеете в страна в която токът не спира и не ползвате никога класически подпис означана, че сте окрали български ток и сте оставили роднините си в България без възможност да изразят воля в сделки, включитерто и за много пари.