Last news in Fakti

12 Юни, 2023 16:31 1 588 6

Как се отразява върху мозъка пътуването в Космоса?

  • космос-
  • пътуване-
  • планета-
  • астронавт-
  • мозъчно здраве-
  • мозък-
  • влияние

Проучване показва, че трябва да се въведе задължителен интервал между пътуванията в Космоса с цел да се запази мозъчното здраве на астронавтите

Как се отразява върху мозъка пътуването в Космоса? - 1
Снимка: Shutterstock

Проучване, финансирано от НАСА, проследява как космическите пътувания влияят върху състоянието на човешкия мозък, съобщи Ройтерс.

Астронавтите, които са участвали в мисии до Международната космическа станция (МКС) или с космическите совалки на НАСА в продължение на най-малко шест месеца, са имали значително разширени мозъчни вентрикули, допълва БТА.

Мозъчните вентрикули са кухини в главния мозък, които съдържат гръбначно-мозъчна течност. Тази безцветна и водниста течност предпазва мозъка от внезапни удари и премахва отпадъчните вещества.

Експертите сканираха мозъците на 30 астронавти и установиха, че пълното възстановяване на вентрикулите след такива пътувания отнема три години. Това означава, че е наложително да се изчака такъв период между провеждането на по-дългите космически мисии.

Осем от участниците в проучването са били в мисии на космически совалки за около две седмици. Осемнадесет са били на мисии на МКС за около шест месеца, а четирима – за около година.

Обемът на мозъчните вентрикули сред астронавтите, участвали в по-кратки мисии, е минимално променен или съвсем същият. Уголемяването се наблюдава при астронавтите след мисии, продължили шест или повече месеца.

Няма обаче разлика в обема между тези, които са прекарали минималните шест месеца в космоса и онези, които са летели в продължение на една година. Фактът, че разширяването не се е влошило след шестте месеца, е добра новина с оглед на бъдещите мисии до Марс, при които е възможно астронавтите да прекарат две години в микрогравитация по време на пътуването.

Условията на микрогравитацията предизвикват и други физиологични ефекти поради намаленото физическо натоварване върху човешкото тяло. Това включва костна и мускулна атрофия, сърдечно-съдови промени, проблеми със системата за баланс във вътрешността на ушите, както и синдром, засягащ очите. Проблем е и повишената опасност от развиване на раково заболяване поради излагането на слънчева радиация, което се превръща в по-опасен фактор, колкото повече астронавтите се отдалечават от Земята.


Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 5 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Кака Наска Байконурова

    1 5 Отговор
    Води до затъпяване. Земята е ПЛОСКА!
  • 2 Последния Софиянец

    2 0 Отговор
    Българската апаратура на руска ракета доказа че и в космоса и на Марс радиацията е твърде висока за човека.
  • 3 Зевс

    0 1 Отговор
    Как се отразява?Валентина Терешкова наближава 90те и още работи.Милиардерка,каквото листче и бутнат в ръката-това чете.От пластични операции вече не прилича на себе си и дори не може да се усмихне.Но ще вдига пенсионната възраст на руските жени.Не може -вика-аз да работя,а те да са в пенсия.Щом не могат да раждат на тази възраст,ще работят.Аз как работя.
  • 4 Надзирател в Белене

    1 0 Отговор
    Бъз олдрин е масон 33 степен , има достатъчно снимки в нета в които може да видите какъв пръстен носи . 1967 НАСА изстрелват на рождения ден на хитлер совалката , фонбран и целият екип също са масони.Вие сериозно ли вярвате, че след като целият екип ръководители,изпълнители и т.н са изпечени измамници , са ви казали истината за Луната ? СРазбира се, че не са кацали всичко е за отклоняване на вниманието от важните неща които се случват и предстоят.
  • 5 Алф

    0 0 Отговор
    Още по лошо се отразява на храносмилането, особено ако не караш внимателно.
  • 6 ново/старо общество от нафталина

    0 0 Отговор
    В НАСА и Космическата Програма на Русия обсъждат варианти за оставане в космоса за повече от година и пътуване до по далечни дестинации. Не визирам само Марс и Луната. А и останалите планети от Слънчевата Система. До 2050 се очаква да бъдат изпатени и хора към Юпитер. Тези които прокламират тази статия и програмата за изследвания са от новите модерни със стари идеи, които са да си останем земни червеи. Дори да се откажем от летенето със Самолет и плаването с Кораб. Все едно сме в Средновековието и се набляга на дилижансите и конните походи.