Last news in Fakti

12 Октомври, 2023 12:45 10 030 37

"Морето на мъртвите дълбини": Колко дълбоко е Черно море в действителност

  • черно море-
  • дълбочина-
  • мистерии-
  • любопитни факти

Черно море е уникален басейн

"Морето на мъртвите дълбини": Колко дълбоко е Черно море в действителност - 1
Снимка: Shutterstock

Нека започнем да изследваме дълбините на легендарното Черно море и да открием колко дълбоко е то в действителност. Черно море е уникален басейн (пластове вода, които не се смесват). Седем държави граничат с него - Украйна, Румъния, Русия, Молдова, Грузия, Турция и България. Да добавим, че това е най-големият известен басейн. Мнозина смятат, че Черно море се споменава в световноизвестната история за Ноевия ковчег, но значението му далеч надхвърля библейските препратки, пише vesti.bg.

Какво прави Черно море такова, каквото е?

То е подводно гробище, преизпълнено със скрити истории и мистерии, и със сигурност ще бъде забележителност, която трябва да видите, ако случайно сте водолаз. Въпреки че гмуркането има своите граници. Лошото е, че максималната дълбочина за гмуркане с акваланг е приблизително 107 метра.

Това мистериозно дълбоко море няма достъп до сладка вода, което прави водата гъста и плътна, благодарение на прекомерното натрупване на сол. Тази плътност води до явление, наречено стратификация. В най-горния слой се намира кислород, който създава среда, в която морският живот процъфтява. Макар това да е вярно, големите очаквания цялото море да е богато на живот със сигурност биха ви разочаровали. Сега не се страхувайте, защото Черно море има куп легенди, в които да потопите любопитството си, но местните жители не без причина го наричат "Морето на мъртвите дълбини". То е дом на едва около 2500 вида живи организми, включително бутилконоси делфини, медузи и риба тон.

В мрачните дълбини светът е съвсем различен

Нека се гмурнем по-дълбоко, много по-дълбоко, до място, където дори слънцето не достига. За да разберем наистина Черно море и къде е спечелило прочутата си титла, помислете как може да изглежда океанската "лазаня". Това море се слави със своите пластове. Вече обсъдихме повърхностния слой и неговата способност да поддържа живота. Сега ще поговорим за дънния слой, известен като аноксична зона. Това е мястото, където нещата стават наистина зловещи. Представете си място, което е толкова пусто, че в него дори липсва кислород. Тази зона започва на около 70-91 м в центъра и на 100-152 м в близост до краищата. Учените наричат тези води "негостоприемни". В дълбините кислородът не просто е оскъден, но и замърсен от малки бактерии, вируси и, да не забравяме, боклук.

Казано направо, ако търсите място, където да ловите риба или да плувате на спокойствие, Черно море няма да е най-добрият ви избор.

Всичко друго, но не и "глътка свеж въздух"

Ако сте любители на науката или историята, следващата част със сигурност ще ви държи в напрежение. Високото съдържание на сол придава на водата невероятна плаваемост на повърхността.

Забавен експеримент за плаваемостта: Всичко, от което ще се нуждаете, са 3 чаши, всяка от които е пълна с вода, сол, сода за хляб и 3 яйца. Напълнете едната чаша с минерална вода, а другата - със солена вода. Пуснете по едно яйце във всяка чаша с вода. Забележете какво се случва в по-плътната вода (водата, която съдържа сол). Яйцето изплува!

От друга страна, това означава, че при липсата на кислород всичко, което потъва на дъното, остава там. В аноксичната зона процесът на разлагане се забавя не само с няколко дни, години или дори десетилетия - а с векове. В резултат на това археолозите са открили невероятно запазени древни реликви, включително гръцки кораб на 2400 години. Въпреки че Черно море не е препълнено с живот, можете да мислите за него като за подводен музей, където историята се съхранява под повърхността му. Някои от нещата, открити в дълбините му, включват дълбоки морски каньони, останки от древни селища, вкаменелости и дори някои сведения за еволюцията на морския живот. "Морето на мъртвите дълбини" за пореден път оправдава многобройните си прозвища.

А сега за дълбочината... Ужас

За да схванем наистина дълбочината на прословутото Черно море, нека направим мисловен експеримент. Помислете за височината на Емпайър Стейт Билдинг: около 381 м. Сега нека си представим, че подреждаме шест Емпайър Стейт Билдинг един върху друг. Накрая ги пуснете в най-дълбоката точка на Черно море. Ако приемем, че разполагаме с оборудването за изпълнение на тази задача, резултатът ще бъде около 22 86 м небостъргачи във водата. Това означава, че само около 76 м ще надничат от водата. В заключение, това оставя смразяващите 2210 м под водата, което прави максималната измерена дълбочина 2216 м.

Точно както всяко друго морско или океанско дъно, то е с различна дълбочина в зависимост от това колко навътре във водата се намираме. Вече споменах, че това представлява най-дълбоката точка, която сме измервали. С други думи, доколкото ни е известно, тя не става по-дълбока. Казано по друг начин, това би могло да бъде истински кошмар за някой, който се страхува от дълбокия океан.

Ако някога отново се запитате за тайните на Черно море, нека дълбочината му ви напомни, че вътре в него винаги има нещо повече от това, което е на повърхността.


Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 64 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Бухаха

    31 2 Отговор
    Какво стана с третата чаша?

    Коментиран от #4, #9

  • 3 шегичка

    36 2 Отговор

    До коментар #1 от "Последния Софиянец":

    А дигата на Босфора са я построили македонците така ли?

    Коментиран от #5

  • 4 Хехе

    18 3 Отговор

    До коментар #2 от "Бухаха":

    В третата ракийка, да ти е по интересен експеримента ;)
  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Aлфа Bълкът

    60 3 Отговор
    "Това мистериозно дълбоко море няма достъп до сладка вода" - Дунав, Камчия, Велека, Ропотамо, Ахелой, това са само част от българските реки.
    За другите страни да не говорим – айде стига толкова интернет за днес.

    Коментиран от #13, #27

  • 8 АЗ АЗ

    39 5 Отговор
    МОЛДОВА няма излаз ...погледнете атласа поне
  • 9 Лост

    24 2 Отговор

    До коментар #2 от "Бухаха":

    Проверяват дали се чете статията.
  • 10 Брюкселската зелка

    57 2 Отговор
    "Това мистериозно дълбоко море няма достъп до сладка вода, което прави водата гъста и плътна, благодарение на прекомерното натрупване на сол"
    Ъъъъъ ко речи? Уникална глупост. Черно Море е слабо солено в сравнение със световният океан, водата не е нито гъста нито плътна, по-скоро е слабосолено езеро. Дунав и Днепър сигурно са маааалки речички. За да е мъртво това море в дълбочина е виновен сероводорода, който постепенно се покачва и жизненият слой намалява

    Коментиран от #21

  • 11 Кунчо

    36 4 Отговор
    Много не верни неща.Боза.
  • 12 Читател

    40 3 Отговор
    Половината казани неща са грешни и непълниБожидара.пишете колкото да не заспите.
  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Кадир

    6 18 Отговор

    До коментар #1 от "Последния Софиянец":

    Айде пак, българите били най-велики. Не ме карай да се смея. Българи по това време е нямало там.

    Коментиран от #29

  • 15 Азззззззз

    28 6 Отговор
    Тая статия е за експорт, а читателите ще са кравари. Мерна единица "Емпайър Стейт Билдинг" е известна, вероятно, само на тях. Затова статията е доста неточна, да не кажа лъжлива.
  • 16 Умен по цялата глава

    16 14 Отговор

    До коментар #13 от "Умен по цялата глава":

    И не само това ..До година - две започваме да произвеждаме наш си Природен газ от газови хидрати с които е богата точно нашата акватория на Черно море...Според изчисления,би могла да ни е достатъчна за 64 000 години...Газовите хидрати са Природен газ в твърдо състояние от голямото налягане.Когато се изведе на повърхността се топят сами и просто си я ползваш...Що си мислиш,че Руския Окупатор се чуди как да окупира Черноморието ни...

    Коментиран от #18, #25

  • 17 Изкуствен интелект?

    30 0 Отговор
    Къде се е образовала аФторката? Ако е по държавна поръчка, да връща парите. Ако си е платила за дипломата, да си иска парите обратно...и допълнително обезщетение може да си поиска...срам.
  • 18 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 19 Автор във Фактор обяснява всичко

    18 0 Отговор
    Кукувица плакия!
  • 20 Яяяяя

    18 0 Отговор
    Божидарке, това твоя статия ли е? Голямо преписване е паднало!
  • 21 Аз, гуглебот

    15 0 Отговор

    До коментар #10 от "Брюкселската зелка":

    опитал преведе тази текст. Получило се ок добре. Дюнерът всичко ли?
  • 22 гост

    12 0 Отговор
    Сигурно и някой и друг мегалодон щъка в тъмните дълбини....
  • 23 мани беги

    8 0 Отговор
    ааа, зна4и ше мое побере си4кити политици, оки ай потапяйте ги
  • 24 гост

    23 0 Отговор
    Първо Черно море е едно от НАЙ- СЛАДКИТЕ морета на света , мисля че само Каспийско и изчезналото Аралско море са с по- ниска соленост !!! Средиземно море е близо 13 ПЪТИ по- солено море и ако не беше Босфора Черно море щеше да си е чисто сладководно езеро !!! Какво високо съдържание на сол какви 5 лева ???Второ мъртвата дълбока част се дължи именно на сладката вода , която като приток от големите реки вливащи се в Черно море надвишава над 5 пъти солената идваща от Босфора !! Именно биомасата която носят тези реки се утаява в дълбоката част и гниенето и отделя сероводород , който е причината за липсата на живот и кислород !! И така нататък , ама едва ли ще има смисъл да се моря !
  • 25 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 26 Кую

    14 0 Отговор
    По едно време си мислех, че става въпрос за мъртво море. Но определено не е Черно. От къде ги съчинихте тези глупости.
  • 27 Госта.

    14 0 Отговор

    До коментар #7 от "Aлфа Bълкът":

    Авторката да пише по други теми по тази няма смисъл,да беше прочела нещо вГугъл.Пълна тъпня нямало достъп до прясна вода,а Дунав, Днепър идр.къде се вливат??? Факти Вие редактори имате ли???

    Коментиран от #31

  • 28 Офффф

    9 1 Отговор
    Когато неуки, започнат да бълват простотии с яйца става един омлет дето и те няма да си го ядат! Каква сол, какви яйца? Пълни дивотии! Вземи па прочети нещо преди да пишеш! Яйцата ти май са развалени и миришат на сероводород!
  • 29 Браво

    5 0 Отговор

    До коментар #14 от "Кадир":

    Чети, преди да пишеш.
  • 30 Вълчев

    8 0 Отговор
    Относно солеността-тя е 18%. А за сравнение в Егейско море е 37-39%. Къде водата е по-плътна. Къде се плува по-лесно? Българите ,предпочитащи гръцкото море знаят!
  • 31 НМД

    6 0 Отговор

    До коментар #27 от "Госта.":

    Не само че, нямат но, са и тотално.... ще спестя епитетите. В коя точно точка Молдова има излаз на Черно море?
  • 32 Ван

    11 0 Отговор
    Грешна ти е информацията.
    Черно море е с много ниска соленост заради многото реки, които се вливат в него, а Молдова няма пряк достъп до Черно море, така че, не няма как да граничи с него, никъде в Библията не пише за Черно море, а на дъното му няма как да има живот предвид наличието на сероводород.

    Коментиран от #35

  • 33 Шило Бодило

    7 0 Отговор
    Как можа да напишеш толкова глупости на едно място? То бива невежество, ама това е прекалено. Факти.бг, не се излагайте и не пускайте подобни материали!
  • 34 Това писание

    6 0 Отговор
    Някаква подигравка с читателите ли е? Или тест, колко големи лъжи могат да минат?
  • 35 да допълня

    3 0 Отговор

    До коментар #32 от "Ван":

    По ниската соленост от другите морета и океани също се дължи на значителното количество сладка вода от вливащите се реки спрямо общия обем на полузатвореното море, а в статията се говори за липса на сладка вода. По тази причина и течението през Босфора е винаги в посока от Черно море към Егейско море, а още в самото Егейско море водата става по солена. Дори се усеща разлика и от плувци, които предимно са плували и са свикнали със солеността на Черно море. Това го твърдя от личен опит и съм го усещал по устните или около очите.
  • 36 Ленче кремче

    2 1 Отговор
    Какви са тези глупости... Молдова няма излаз на Черно море, скоро и украйна няма да има...
  • 37 Не е зле да е солено

    0 0 Отговор
    2 км е дълбоко, понякога през Босфора идват акули (от истинските), но за щастие бързо се връщат обратно поради силното осоляване !