Last news in Fakti

6 Февруари, 2014 08:59 16 473 24

Кой ни краде богатството?

  • икономика-
  • българия-
  • матеев
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

През първите седем години от новото хилядолетие повечето българи вярваха, че присъединявайки се към "клуба на богатите" на България е писано бързо да догони развитите страни по доходи. Прогнози от типа "ще ги стигнем след 25 години" дори изглеждаха песимистични. Изненадата дойде в края на 2008 г. и през 2009 г., когато българската икономика беше тежко ударена от световната криза. Но дори тогава и песимистите не очакваха, че поне 5-6 години ще се влачим по дъното.

За едно добре организирано общество кризата е възможност - то открива къде се корени проблемът и го решава на системно ниво. В нашето общество обаче кризата предизвика вълна от популизъм, която не позволява на здравия разум да изплува на повърхността. И най-лошото е, че няма политическа партия, която да не е яхнала вълната.

В тази ситуация за неикономистите сигурно е трудно да се ориентират какво и защо се случва в икономиката и как отново можем да се върнем към високия растеж и ниската безработица. Банките ли мъчат икономиката и крадат нашето богатство? Или търговските вериги? ЕРП-тата? Или, най-общо, "чуждестранните колонизатори"? А може би правителството на Пламен Орешарски е виновно? Или на Бойко Борисов? Или на Сергей Станишев? Или група олигарси? Или външни сили - Владимир Путин, ЕС, САЩ...? Всекидневно сме затрупани от противоречащи си икономически разкази, основани на различни интереси, пристрастия и разбирания за света. Ето моя опит за безпристрастен разказ.

В резултат от световната криза, през 2009 г. чуждестранните инвестиции в България паднаха драстично. А, както знаем, доходите и заетостта растат здравословно само когато се инвестира. Проблемът е, че слад като световната криза отмина инвестициите (както чуждестранните, така и българските) останаха на твърде ниски нива. Очевидно средата в България се оказа неблагоприятна за привличане на инвестиции. А бизнес средата зависи от правителството.

Какво се очаква от правителството? Честният бизнес иска от правителството стабилност и прогнозируемост. Иска свободни пазари, без създавани от държавата изкуствени монополи, олигополи и привилегировани играчи. Иска правителството да се справи със сивата икономика и контрабандата. Иска минимални регулации, които не се променят и допълват постоянно. Иска макроикономическа стабилност - не само стабилни цени, но и стабилен (балансиран) държавен бюджет. Иска ниски и прости данъци без постоянни политически залитания към "данък богатство". Иска защита на собствеността и справедливо решаване на споровете. Иска електронно правителство и прозрачност. Ако всичко това се случи, ще бъде решен и проблемът с корупцията.

А какво прави правителството?

Първо, то преразпределя доходи. Въпреки че броят на работещите в страната постоянно намалява заради безработицата, емиграцията и застаряването на населението, правителството взима от малцинството заети все повече и под различни форми (пенсии, социални помощи, обезщетения за безработни, субсидии и т.н.) го раздава на мнозинството. Така допълнително намалява стимулите за труд и насърчава емиграцията сред работещите. А любимото на политиците увеличаване на минималната работна заплата и минималните осигурителни доходи води до по-висока безработица сред най-нискоквалифицираните работници и допълнително вдига разходите на държавата за социални плащания.

Второ, правителството имитира съдебна реформа и борба с корупцията, контрабандата и сивия сектор. Така то демотивира почтените бизнеси да създават блага, като ги поставя в нелоялна конкуренция спрямо останалите. Очевидно всеки, който не плаща осигуровки, ДДС, акцизи и подкупи има значителни конкурентни предимства спрямо работещите в бялата икономика без черни каси.

Трето, правителството трупа дългове. Вече шеста година то харчи повече пари, отколкото получава като приходи в бюджета. От 2009 г. насам държавата задлъжнява средно с около 2 млрд. лв. годишно, огромна за мащабите на българската икономика сума, без реални изгледи тази порочна практика да бъде прекратена. Така след 1-2 години само разходите за лихви по държавните заеми ще надхвърлят 1 млрд. лв. годишно. Извън чисто моралния проблем, че натоварва със задължения бъдещите поколения, правителството увеличава и риска от фалит на държавата, което плаши инвеститорите, особено в контекста на тежката демографска криза.

И четвърто, правителството създава несигурност за бизнеса с постоянните си намеси в свободното договаряне. То прикрива с популизъм нежеланието си да решава реалните предзикателства, като насочва вниманието на избирателите в грешна посока. Например ако безработицата е довела до голям брой лоши кредити и човешки драми, правителството не мисли как да привлече повече инвестиции, за да се справи с безработицата, а заплашва банките с регулации и така изкуствено вдигна цената на кредитите. Или ако цените на тока са високи спрямо доходите, не мисли как да създаде условия за увеличаване на доходите, или за повече конкуренция в енергетиката, а насилствено сваля цените за потребителите, при това за сметка на цените за бизнеса. Което пък прави бизнесът по-неконкурентоспособен и връща бумеранга към хората чрез висока безработица и ниски доходи. Или ако български производители на храни губят конкурентоспособност не мисли как да я подобри, например чрез бързо влизане в еврозоната, което ще свали лихвите по кредитите им, или либерализиране на енергетиката, което ще им намали енергийните разходи, или промяна на методологията за субсидиране в селското стопанство, или премахване на излишната бюрокрация, а започва да репресира големите търговски вериги и да ги заплашва с куп вредни регулации, като затварянето им през уикенда, които плашат инвестоторите и вдигат цените на стоките.

Кои са монополистите?

Наскоро вицепремиерът Даниела Бобева зададе този въпрос на хора от бизнеса. Ето моя отговор. Най-големият и най-опасният монополист е държавата, респективно правителството. Държавата е монополист в здравното осигуряване, все отказва да премахне монопола на своята здравна каса, с което доведе до хаос в здравеопазването и изгони от страната хиляди лекари и медицински сестри. Държавата е монополист в образованието, диктувайки всички правила в бранша, което предизвика тежка криза в сектора, ясно видима от все по-лошото представяне на България на международните тестове. Държавата е монополист в първия стълб и ограничава конкуренцията във втория и третия стълб на пенсионното осигуряване, което води до мизерни пенсии. Държавата ограничава конкуренцията и при мобилните оператори, което държи цените на мобилните услуги твърде високи. Държавата определя квоти и цени в енергетиката и пречи на реалната либерализация на сектора, което убива енергоемките производства. Тя не позволява свободна конкуренция при газа, поради което в България са най-високите цени на газ в целия ЕС. Държавата определя метода за разпределяне на субсидиите в селското стопанство, с което почти уби зеленчукопроизводството и животновъдството. Държавата е монополист в съдебната система и вътрешния ред и не позволява на гласоподавателите да избират местните съдии и шефове на полицията, поради което двете системи служат не на народа, а на политиците.

И вместо да освободи всички тези сфери от смъртоносната си прегръдка, правителството размахва наставнически пръст и заплашва да ограничи конкуренцията и в други области, като банковото дело, производството на храни и търговията на дребно, където има силна конкуренция. А за да получат подкрепата на избирателите, политици настройват общественото мнение чрез лъжи и манипулации срещу банки, производители, търговци, големи чуждестранни инвеститори, наричайки ги монополисти и обвинявайки ги в картел, изнасяне на пари, криене на данъци и какво ли още не. Единствено членството на България в ЕС донякъде ни предпазва от остър завой от полупазарна към централизирана икономика.

Това е враждебна среда за почтения бизнес. И рай за корупцията и престъпността. Конкретните имена на тези, които се възползват от мътните води, за да ни крадат нямат голямо значение, защото ако не са те, средата ще си намери други подобни на тяхното място. Напълно обяснимо, в такава среда няма много инвестиции. Оттам идват високата безработици, ниските доходи и стопяването на населението. Ако правителството, което и да е то, продължава да разчита на популизма, игнорирайки реалните предизвикателства, нищо добро не чака българската икономика. Това ще убие средната класа, ще изгони младите българи в чужбина и в недалечно бъдеще българският народ ще бъде микс от престъпници и социално слаби. Ако искаме това да не се случи, ако искаме България да бъде добро място за живене, трябва просто да изгоним държавата от икономиката и постоянно да притискаме политиците да подобряват бизнес средата.

Йордан Матеев
iordanmateev.blogspot.com


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 PROFESIONALISTA

    1 1 Отговор
    Ами нормално.
  • 2 vertu

    2 5 Отговор
    България ще се оправи когато старото поколение след 80те години го няма!
  • 3 VARNA

    3 0 Отговор
    монополистите са тези който са ти платили за да напишеш този пълен с лъжи артикъл.
    една държава трябва да гарантира сигурността, здравето, образованието и достойни старини на своите граждани.
    всички знаем защо има ме голяма престъпност защото полицията се ослаби нарочно за да могат фирмите за охрана да рекетират гражданите.
    ако се направи изцяло частно здравеопазване ще значи че ще се лекуват богатите, а другите ще трябва да събират пари за място в гробищата.
    а за пенсионното осигуряване, не е тайна че 90% от пенсионните фондове са с огромни загуби още от кризата и дори сега след като бяха спасени и пазара на акции се подобри пак са назад с милярди и даже не знаят как ще изплащат пенсии на новите пенсионери.
    същото се отнася и за застрахователните дружества който ще се занимават със събирането на здравните осигуровки.
    така че разкрихме кои ти плаща, а иначе съм съгласен че държавата е монополист, и освен горепосочените неща, тя не трябва да се занимава с нищо друго.

  • 4 Хрисофор Карамфилов

    1 0 Отговор
    Една държава е длъжна да организира пазарите на родните производители ,чрез поддържане на много добри и приятелски отношения със страни където родната продукция може да се продава успешно.Второ да държи суровините на държавата далеч от монополи и чужди ръце ,осигурявайки им възможно най-ниската цена.Трето да създава и обучава непрекъснато високо-квалифицирани кадри .Без тези неща няма реална икономика ,а без икономика сме загубени
  • 5 bibbo

    4 3 Отговор
    VARNA замълчи си , ясно е че не разбираш или си заслепен от сребристия перчем на Орешарски.... Статията е прекрасно написана! Всеки трезво мислещ икономист знае тези факти, каринката е .... няма картинка , даже няма рамка, дъното е ударено и копаем надолу. И според мен проблема не е само в мафията която се е оплела във власта, ами че няма нормални хора с капацитет които да поемат власта и да променят нещо. За съжаление последното е най - страшно , превръщаме се в Гетото на Европа от соц. слаби застаряващи пълни с престъпници и малцинства хора....

    Коментиран от #6, #7, #8

  • 6 Stasi

    3 3 Отговор

    До коментар #5 от "bibbo":

    Браво,точно ,ясно и направо в целта..........
  • 7 VARNA

    1 6 Отговор

    До коментар #5 от "bibbo":

    а бе и аз не ги харесвам червените но след твоя скъп лидер боко -тъпото и партия помак ще управлява бг. по добре.
    а дали ги разбирам не знам, аз станах милионер с работа, а ти.
    на дипломата ми пише икономически университет варна но не се вра в книжките ами се уча от най добрите, и не сме ние които ще измислим топлата вода, просто трябва да погледнем най добрите държави за живеене, като канада, дания, швеция, даже наскоро четох, че британското здравеопазване, което е безплатно ще прави фирма и ще предлага на други държави опита си, срещу заплащане. разбира се.
    мога да ти дам хиляди факти, в защита на моите постове, но не виждам смисъл след като ги игнорираш толкова бързо.

    Коментиран от #11

  • 8 Stasi

    3 3 Отговор

    До коментар #5 от "bibbo":

    Само истини са написани.Нарочно е този хаос.Нарочно се прави всичко за да не се измъкнем от блатото.Всичко смислено се съсипва и се краде.Вече се съмнявам даже и някой да дойде от вън дали ще ни оправи или хората след 80 те,ако изчистим тук до основи л......
  • 9 bibbo

    3 1 Отговор
    Varna в грешка си бе човек... какаво направиха ГЕРБ за толкова години до променят статуквото от предишните управляващи? ще ти кажа:нищо!!!
  • 10 bibbo

    2 1 Отговор
    всички партии мислят за себеси!
  • 11 Бай Иван

    2 0 Отговор

    До коментар #7 от "VARNA":

    И като си толкова отворен , що си губиш времето при нас низшите същества ?
  • 12 скар фейс

    3 0 Отговор
    Хората си мисля, че ги управлява някоя си партия, а всъщност никой не знае, кой е точно стои зад нея. Всички агенти и ченгесари от държавна сигурност са намесени в обществения и политически живот, а хорицата си пускат бюлетинката и се кланят на някакви празноглави падарини (тиквочи)...
  • 13 мечока

    1 1 Отговор
    Крадат ни олигарсите, които пречат да се вземат политически решения полезни за народа, фактически нищо не се променя. Станишев и Орешарски нямат воля и характер и са контролирани от богати и влиятелни особи. То за Станишев отдавна е така а ма за Орешара не се очакваше. Само Бат Бойко не се подчинява ама Дянков му развали всички планове
  • 14 EMSKI

    1 1 Отговор
    Тази държава е загубена кауза,наистина е много стара и изживява последните си мигове,наистина след години живеещите тук ще са микс от малка част престъпно богати,социално слаби,голяма част м...ли и престъпници!!!!
  • 15 Иракли Иракли

    0 0 Отговор
    Приятели след дъжд идва слънце!дано да доживеем!Наявям се,че
    ВАРНА ще ни подкрепи!

    Коментиран от #16

  • 16 Кобрата

    0 0 Отговор

    До коментар #15 от "Иракли Иракли":

    Дано да си прав, но в България бурята се оказа много дълга и премина в ураган след назначаването на турското правителство
  • 17 Mustafa Mehmed

    0 0 Отговор
    правителството е зад работодателите и както си искат така ни мачкат това е истината
    а какво ми пишете глупости
    туй било онуй било и за какво стачкувахте толкова време
    ама хубаво правят даже и пари да не ни дават
    като оная приказка
    тамам научих магарето да не яде а той умря
    викахте викахте и какво направихте какво сменихте нищоооо
    и няма да се сменя

    Коментиран от #19

  • 18 Nikolay Kavaldzhiev

    0 0 Отговор
    Да в голямата си част съм съгласен с казаното!
    Проблемите са толкова много, че колкото и да се допълва статията все няма да е достатъчно!
    Твърдя, че мързела, неграмотността, нехайството и лайкейските черти от характера на политиците е един от основните проблеми!
    Предполагам, всички ще се съгласят че политиците влизат в парламента само и единствено от меркантилни цели! Това ги мотивира да целуват задните части на местните олигарси и европейските чиновници.
    Но чуството за неприкосновенност на българския чиновник може би е най-лошия от вички проблеми.
    Друго нещо много важно, е че хората наредени на държавната хранилка (всички които се хранят от бюджета) са около 2млн. души!
    т.е.- от 3млн. работещи -2млн. търтеи!!!- Остават 1млн. души от частния сектор, които хранят цялата държава!
    или по друг начин казано- Малкото можещи дават на многото неможещи!
    Всички тези неспособни да се грижат за собствената си прехрана, които не са създали и 1лв БВП приличат на бебета:
    -Неустоим вълчи апетит отпред и неконтролируем изход- отзад
  • 19 Nikolay Kavaldzhiev

    1 0 Отговор

    До коментар #17 от "Mustafa Mehmed":

    Пич!
    Макар да не съм любител на турските имена в България ще се постарая да ти отговоря човешки и коректно!
    На който работник не му харесва работата и смята, че може повече- нека си отвори фирма, да работи и да рискува!
    Изриченеия от типа- Аз правя всичко, пък собственика е неграмотен, прост и т.н. и само прибира парите!- НЕ ВАЖАТ!
    Щом не си го направил - означава че не можеш!
    Пожелавам ти скоро да станеш предприемач, че ми писна аз и още шепа предприемачи да плащаме данъци!
    Аз започнах през 2007година с потребителски кредит от 6хил. лева. Работех на две места и успях да направя така, че да си вадя хляба сам! Не чакам някой да ми даде работа!
    За това стига си ревал като ощипана мома ами покажи какво можеш! Да цивриш в нета непоказва нищо повече от това, че май по- скоро си неспособен!
    Т.е. - Колкото повече хора работят в частния сектор- толкова ще намалее данъчната тежест
    Докато чакаме някой да ни "оправи" не става нищо друго освен да обърнем резбата

    Коментиран от #21

  • 20 Mustafa Mehmed

    1 0 Отговор
    господине като има корупция как да стане, те така са свързали нещата че никъде не можеш да се уредиш
    защо големите фирми взимат обекти
    спряха строителството и малките фирми клекнаха
    а имат сумати задалжение на банките
    а защо държавата не прави проверки на банките
    теглиш 10.000 лева а връщаш 16.000 какво е това ?
    а този наркотик от къде мислиш че идва на бай иван гаража ли ?
    не всичко от азия и всичко легално минава
    а защо турците искат да затварят границата че за документи ли?
    а мутрите кои са ? простия човек който може да се управлява лесно а зад тия мутри кои са ?
    ари кажи ми щом си толкова умен

    Коментиран от #22

  • 21 скар фейс

    0 0 Отговор

    До коментар #19 от "Nikolay Kavaldzhiev":

    за някои неща мога да се съглася, но според мен истината е малко по-различна. Аз например знам, че съм можещ и с каквото съм се захванал съм се справил (къде по-добре, къде не чак толкова). Факт е, че държавата прави всичко възможно да те смачка и обезсърчи във вскяо едно деяние, с което се захванеш. Корупция, бивши ченгета (развносилно на настоящи бандити), адвокати (другата напаст) - това са субектите, от които си зависим в 90% от случаите. Мисля, че няма нужда да ги коментирам.
  • 22 Nikolay Kavaldzhiev

    0 0 Отговор

    До коментар #20 от "Mustafa Mehmed":

    Добре!
    Никъде не съм казъл, че корупцията е малка и т.н.!
    Аз съм един от тези дето така се е подпалил, че съм склонен да хвана дървото и да отида до жълтите павета за да искам отговори!
    Това обаче не дава основание на всички останали да не се замислят как да създадат нещо!
    Като си стоиш в къщи или ходиш при някого за да ти даде работа няма да промениш статута си! Не отричам че има работодатели, които са за затвор- има много такива! Но не разбирам- къде ви е собствената инициатива, къде е борбения Ви дух- само ще се оплаквате без да равите нищо?
    Хайде стегнете се и помислете как да създадете нещо с малкото което разполагате!
    Сменил съм почти всички браншове, пробвал съм, борил съм се - сега ви питам вие какво правите?

    Като не Ви харесва променете нещата каквото и да Ви струва!
    Говорил съм с много чужденци и всички говорят едно и също:- Абе вие кога ще спрете да се оплаквате!- Вземете нещата в свои ръце и променете състоянието си! И каква е тази реплика "абе Българска работа- ние за нищо не ставаме"!- Как можете да говорите така за себле си? При тези мисли как искате за се отнасяме към Вас?
    За това накрая аз Ви питам- Вие какво направихте за страната си?
    Какво променихте?
    Ами излесте на Вън!- Търсете сметка от всички! От Полиция, съд, прокуратура, парламент!- Излезте!
    Какво чакате?- без борба няма да стане!
    Аз не съм спрял да протестирам от миналата година!
    Стига сте стояли ами вземете нещата в ръцете си!
    Нито аз нито вие можете да стигнете до големите сд

    Коментиран от #23

  • 23 скар фейс

    0 0 Отговор

    До коментар #22 от "Nikolay Kavaldzhiev":

    Тук си прав. Мисля, че основната причина е, че не сме еднини (колкото и банално да звучи). Преди години бях в Гърция и там на някои държавни служители им удължиха работното време от 14.30 до 16.30. Моментално всички се вдигнаха в купом и разбира се стана на тяхната. Да, мързеливи са, но са единни дори и в мързела си. А тука разни клакьори ни убеждават, че там било много зле. Зле е за горбетчиите, а не за тях!
  • 24 валентин вълчев

    0 0 Отговор
    Господин Матеев... кудос на вас ... с 1000 като вас бихме решили много проблеми на БГ. Разбирасе че почти всички проблеми начеват от държавата и нейното псевдо "прогресивно" мислене... както велики9т Роналд Реган казваше ..." ако н9кой дойде и почука на вратата ви и каже че е от правителството и е дошъл за да ви помогне ... тръшкай вратата и грабвай пушката" .... :)