11 Юни, 2016 16:03, обновена 11 Юни, 2016 18:07 2 496 0

• албания-
  • евро 2016

Ранен гол за швейцарците се оказа достатъчен за победата

Швейцария потрепери, но сломи Албания - 1

Швейцария победи с 1:0 Албания във втория мач на Евро 2016. Двубоят бе от група А, а победата за Кръстоносците до голяма степен им гарантира и място на осминафиналите. Те вкараха ранен гол чрез Фабиан Шер и като цяло имаха по-добрите положения, като играха и повече от едно полувреме с човек повече. Така и не успяха обаче да стигнат до втори гол и можеха да бъдат наказани.

Албанците, които са абсолютен дебютант в турнира, оставиха добри впечатления с играта и макар и да имаха по-малко ситуации, при повече прецизност и класа можеха и да стигнат до точка. Особено добра ситуация те имаха няколко минути преди края, но я пропуснаха.

Така Швейцария се изравни на върха в групата с тима на Франция с по 3 точки, докато Румъния и Албания остават без точков актив.

В 15-ата минута на двубоя Швейцария беше близо до втори гол, но след удар на Харис Сеферович от границата на наказателното поле, топката попадна право във вратаря на Албания Етрит Бериша.

Първата добра възможност за гол за Албания дойде в 25-ата минута, когато Таулант Джака стреля, но ударът му не намери очертанията на вратата, пазена от Ян Зомер.

Само пет минути по-късно тимът на Джани де Биази като по чудо не изравни. Армандо Садику беше изведен сам срещу Зомер, стреля, но швейцарският страж изби с крак.

В 35-ата минута капитанът на Албания Лорик Цана беше изгонен. Бранителят игра с ръка пред собственото наказателно поле и получи жълт картон, който беше втори за него. При последвалото изпълнение на пряк свободен удар Джемаили нацели левия страничен стълб на вратата на Бериша.

В началото на второто полувреме Сеферович бе близо до това да удвои резултата, но ударът му беше спасен с вещина от вратаря на Албания.

В 66-ата минута отново нападателят беше много близо до гол, но отново не успя да преодолее стража на Албания.

Десет минути по-късно нападателят на Албания Армадно Садику получи добър извеждаш пас в противниковото наказателно поле и стреля, но топката намери външната страна на мрежата.

В 87-ата минута албанците имаха уникален шанс да изравнят, но Гаши пропусна да се разпише, останал сам срещу Зомер.

Стартови състави:

Албания: 1. Етрит Бериша, 7. Анси Аголи, 15. Мергим Маврай, 5. Лорик Цана, 4. Елсеид Хюсай, 14. Таулант Джака, 13. Бурим Кукели, 22. Амир Абраши, 3. Емир Леняни, 21. Одисе Роши, 10. Армандо Садику
Резерви: 12.Оргес Шехи, 23.Албан Ходжа, 6.Фредерик Весели, 17.Насер Алийи, 18.Арлинд Айети, 2.Анди Лила, 8.Мигйен Баша, 20.Ергис Каче, 11.Шкьолцен Гаши, 9.Ледиан Мемушай, 16.Сокол Цикалеши, 19.Беким Балай
Селекционер: Джани де Биази

Швейцария: 1. Ян Зомер, 13. Рикардо Родригес, 20. Йоан Джуру, 22. Фабиен Шер, 2. Стефан Лихтщайнер, 10. Гранит Джака, 11. Валон Бехрами, 15. Блерим Джемаили, 23. Джердан Шакири, 18. Амир Мехмеди, 9. Харис Сеферович
Резерви: 12.Марвин Хиц, 21.Роман Бюрки, 3.Франсоа Мубандже, 6.Михаел Ланг, 4.Нико Елведи, 5.Стив фон Берген, 8.Фабиан Фрай, 14.Денис Закария, 16.Желсон Фернандес, 17.Шани Тарашай, 7.Бреел Емболо, 19.Ерен Дердийок
Селекционер: Владимир Петрович

Стадион: "Стад Боларт-Делелис", Ланс
Съдия: Карлос Веласко Карбайо