• албания-
  • румъния-
  • евро 2016

Голът на Садику донесе исторически успех на тима му

Отборът на Албания записа исторически първи успех на такова първенство, след като надигра с 1:0 Румъния в срещата между двата тима от група А на Евро 2016

В последната си среща от групата и двата тима нямаха какво да губят и търсеха трите точки от първата минута. Румънците бяха по-активният тим и създадоха няколко прилични положения пред противниковата врата.

Албанците отговориха с остри контри и стабилни действия в отбрана.

Така се стигна и до 43-ата минута на двубоя, когато резултатът бе открит. Албанците вкараха исторически първи гол на голям футболен форум, след като Садику бе изпуснат на втората греда. Татарушану излезе неразчетено и последва елегантно насочване с глава към далечния ъгъл от страна на нападателя и 1:0 за Албания.

През второто полувреме, а и до самия край на срещата нещата въобще не се промениха. Румъния търсеше изравнителния гол, но атаките бяха вяли и не представляваха особена заплаха.

В 69-ата Торже опита изстрел от 18 метра, ала шутира покрай лявата греда. В 72-ата страничният рефер сбърка, вдигайки флага, и провали великолепна акция на румънците по дясното крило. В 76-ата друга резерва Флориан Андони опита да размести вратата с безпощаден шут, след който напречната греда здраво се разтърси.

До края до нови попадения обаче не се стигна и Албания ликуваше с трите точки.

След днешния си успех възпитаниците на Джани де Биази изместиха румънците от третото място и дори имат теоретични шансове за класиране на 1/8-финал.

Възможностите на албанците за продължаване напред обаче хич не са големи предвид скромния актив от 3 точки и головата разлика 1:3. Така най-вероятно те ще останат след двата най-слаби трети отбори в групите, но представянето им определено не бе срамно.

Припомняме, че Франция ги победи с голове в заключителните минути, а Швейцария им вкара само 1 гол и то при числено превъзходство.