Първи медал за България на Параолимпиадата!

• параолимпиада-
  • параолимпийските игри

Ружди Ружди спечели сребро в тласкането на гюле

Първи медал за България на Параолимпиадата! - 1

Ружди Ружди донесе първи медал за България от Параолимпийските игри в Токио, след като спечели сребро в тласкането на гюле на турнира по лека атлетика. Ружди, олимпийски шампион от Рио 2016 в категория F55, постигна 12.23 метра в най-добрия си пети опит. Той постигна още 12.14, 12.19 метра и направи три фаула, предава nova.bg.

30-годишният Ружди е световен рекордьор, действащ световен и европейски шампион в дисциплината.

Шампион стана Уолъс Сантос от Франция, който спечели титлата с нов световен рекорд - 12.63 метра.Така той подобри предишното върхово постижение на Ружди от Лондон 2017 година с 16 сантиметра.

Представителят на Руския параолимпийски комитет Сергей Сокулски остана четвърти, но постави нов световен в категория F54 - 12.06 метра.

Утре в Токио ще стартират други двама български лекоатлети - Християн Стоянов и Фатме Исмаил.

Настоящият световен първенец на 1500 метра в категория T46 Стоянов ще бяга от 4.28 часа българско време и ще се опита да подобри представянето си от Рио 2016, когато завърши седми в дисциплината.

24-годишната Исмаил пък ще дебютира на Параолимпиада на копие в категория F13 след 5:06 часа българско време.