• световно първенство-
  • спорт-
  • рекорд

Падна първи световен рекорд на световното по лека атлетика - 1

САЩ постави нов световен рекорд и спечели титлата в смесената щафета на 4х400 метра на световното първенство по лека атлетика в Будапеща (Унгария).

Джъстин Робинсън, Роузи Ефионг, Матю Болинг и Алексис Холмс финишираха за 3:08,80 минути и подобриха рекорда, поставен от американската щафета на Световното в Катар през 2019 г. - 3:09,34 минути.

Второто място зае карето на Великобритания с 3:11,06 минути, а трети финишираха чехите с 3:11,98, което са национални рекорди на двете страни. Звездата на Нидерландия Фемке Бол падна пет метра преди финала, точно когато изглеждаше, че ще върне златото у дома.

Ключов за победата на американците се оказа спринта на Алексис Холмс, която преследваше Бол плътно и нидерландката падна. Тя изпусна и палката, която сама пресече финалната линия, но без състезателката.

Гудаф Цегай от Етиопия спечели драматично бягането на 10 000 метра за жени, след като водачката в състезанието Сифан Хасан от Нидерландия се спъна и падна около 20 метра преди финала.

Цегай, действащата световна шампионка на 5000 метра, бягаше точно зад Хасан на финалната права и пресече линията с време от 31:27,18 минути, оставяйки зад себе си две свои сънароднички.

Световната рекордьорка и шампионка от Орегон 2022 Летесенбет Гидей завърши втора с 31:28,16, а Еджгайеху Тайе спечели бронза с 31:28,31 минути.

Хасан в крайна сметка се изправи на крака и завърши на 11-о място с 31:53,35. Тя също така ще бяга на 1500 и 5000 метра на световното първенство. Нидерландката е световна шампионка на 10 000 метра от Доха 2019.

Райън Краузър спечели втората си световна титла в тласкането на гюле. 31-годишният американец пое водачеството още в първия си опит с 22,63 метра и подпечата титлата си с нов рекорд на шампионатите от 23,51 метра.

Краузър, който си беше осигурил златото, излезе в сектора след края на надпреварата, за да се опита да подобри собствения си световен рекорд от 21,56 поставен през май тази година в Лос Анджелис. Той не успя само за 5 сантиметра, изпращайки уреда на 23,51 метра.

Италианецът Леонардо Фабри (Италия) взе среброто с личен рекорд от 22,34 метра, а двукратният световен шампион Джо Ковач (САЩ) се нареди трети с 22,12 метра.