България загуби от Иран в контрола на стадион "Христо Ботев"

• контрола-
  • национален отбор-

Мохамад Мохеби вкара единствения гол в мача в 13-ата минута

България загуби от Иран в контрола на стадион "Христо Ботев" - 1

България загуби с 0:1 от Иран в контролна среща, играна на стадион "Христо Ботев" в Пловдив. Това беше първи мач на националния отбор в града под тепетата от 40 години. Единственият гол в мача падна след точен удар с глава на крилото на гостите Мохамад Мохеби в 14-ата минута. Българските футболисти хвърлиха много сили, но така и не успяха да превземат противниковата врата. След три дни "лъвовете" гостуват на Черна гора в европейските квалификации.

Преди първия съдийски сигнал момчетата на Младен Кръстаич позираха за отборна снимка с фланелки с лика на легендарния защитник Петър Хубчев и надпис "С теб сме". Както е известно, героят от САЩ'94 се бори с коварна болест. В знак на подкрепа в ръцете на Кирил Десподов се появи фланелка на България с името на Хубчев и неговия номер - 5.

България стартира добре срещата и още в началните секунди на срещата Кирил Десподов получи извеждащ пас от дълбочина, но Алиреза Байранванд внимаваше и излезе да пресече подаването. В 5-ата минута Мохамад Мохеби получи отдясно, справи се с Виктор Попов и навлезе навътре, за да отправи удар, който премина покрай вратата на Димитър Митов. Малко след това Димо Кръстев препъна Мехди Тареми пред наказателното поле на "лъвовете", като по този начин попречи на нападателя на Порто да излезе сам срещу вратаря. Ехсан Хайсафи изпълни прекия свободен удар, но не затрудни Митов.

В 10-ата минута Саеид Езотолахи отправи удар с глава след центриране от корнер, но топката премина покрай вратата. Минута по-късно Димо Кръстев отправи удар с глава центриране на Кирил Десподов, но не намери целта.

Иран поведе в 13-ата минута след груба грешка на Илия Груев. Новото попълнение на Лийдс не успя да върне топката към излезлия напред Митов. От това се възползва Саман Годос, който намери Мохамад Мохеби на празна врата, а последният не сбърка за 0:1.

В 25-ата минута вратарят на Иран Байранванд получи контузия и беше заменен от Паям Ниазманд. Пет минути след това Десподов шутира от пряк свободен удар, но не затрудни стража на персите. Възпитаниците на Младен Кръстаич наложиха натиск в следващите минути. Добра атака завърши с пас с пета на Андриан Краев към Лукас Петков в наказателното поле. Офанзивният футболист опита удар между двама футболисти на Иран, но след рикошет топката премина покрай вратата.

В 39-ата минута защитата на България допусна нова груба грешка. Годос навлезе в наказателното поле отдясно и опита успореден пас към Мохеби, но Виктор Попов успя да изревари иранеца и да предотврати сигурен гол.

В началото на второто полувреме пред Иран се откри нова добра възможност за гол. Алекс Петков сбърка при изнасянето на топката и я подари на Мехди Тареми. Нападателят подаде към Мохеби, който опита силен шут от границата на наказателното поле, но прати топката опасно над вратата. След час игра гостите изпълниха корнер, след който Езотолахи беше изпуснат от резервата Георги Русев. Защитникът получи подаване от Шоджа Кализадех и от няколко метра отправи удар над вратата.

В 65-ата минута Русев опита удар от около 15 метра, но стреля много слабо и вратарят на Иран не се затрудни. Пет минути по-късно Джакханбакш проби отдясно и центрира меко в наказателното поле, където Митов успя да изпревари футболист в бяло и да избие топката, след което претендираше за фал срещу себе си.

В 85-ата минута Десподов изпълни пряк свободен удар, но прати топката над вратата. Малко след това шут на Спас Делев беше блокиран. В 87-ата минута Илиан Илиев получи на около 25 метра от вратата на иранците. Халфът пое топката и отправи силен удар, който профуча опасно над вратата.

България: 12. Димитър Митов, 3. Димо Кръстев (66 - 5. Кристиан Димитров), 21. Алекс Петков (60 - 6. Валентин Антов), 4. Илия Груев, 20. Виктор Попов, 17. Иван Йорданов, 8. Андриан Краев (66 - 22. Илиан Илиев), 18. Ивайло Чочев (60 - 7. Доминик Янков), 24. Лукас Петков (85 - 9. Спас Делев), 11. Кирил Десподов, 16. Преслав Боруков (60 - 10. Георги Русев)

Резерви: 1. Даниел Наумов, 23. Иван Дюлгеров, 2. Иван Турицов, 5. Кристиан Димитров, 6. Валентин Антов, 7. Доминик Янков, 9. Спас Делев, 10. Георги Русев, 13. Йоан Стоянов, 14. Патрик-Габриел Галчев, 15. Симеон Петров, 22. Илиан Илиев

Иран: 1. Алиреза Байранванд, 6. Саеид Езотолахи, 14. Саман Годос, 3. Ехсан Хайсафи, 4. Шоджа Кализадех, 7. Алиреза Джаханбакш, 20. Мохамад Мохеби, 21. Ахмад Нооролахи, 8. Мортеза Поуралиганджи, 23. Рамим Разеян, 9. Мехди Тареми

Селекционер: Амир Галеноеи