• тенис-
  • тенис на корт-
  • спорт-
  • us open

19-годишната тенисистка победи на финала беларускинята Арина Сабаленка с 2:6, 6:3, 6:2 за 2 часа и 6 минути игра

Радост за Америка! Коко Гоф е новата кралица на US Open! (ВИДЕО) - 1

Америка ликува, след като шестата в света Коко Гоф спечели последния за годината турнир от Големия шлем – US Open! На стадион „Артър Аш“ 19-годишната тенисистка победи на финала беларускинята Арина Сабаленка с 2:6, 6:3, 6:2 за 2 часа и 6 минути игра.

По този начин Гоф спечели първата си титла от Големия шлем на тази крехка възраст. Публиката избухна в аплодисменти след нейния успех на домашната настилка. Победата е първата в кариерата на 19-годишната Гоф в турнирите от Големия шлем и я превръща в първата американска тийнейджърка, спечелила US Open, откакто 23-кратната шампионка Серена Уилямс взе титлата през 1999-а година.

Нищо не предвещаваше такова развитие след като в битката за втората си голяма титла за годината бъдещата световна номер 1 при жените Сабаленка се справи бързо в първия сет, като проби подаването на Гоф три пъти (още в първия, петия и седмия гейм), спечели сета с 6:2.

Въпреки това, докато публиката скандираше „Давай, Коко“, Гоф повиши нивото си във втория сет, като направи пробив и в крайна сметка го спечели с 6:3, за да докара мача до решаващ трети сет.

Гоф пое контрола в третия сет, направи двоен пробив и се доближи до първата си титла от Големия шлем. Въпреки че Сабаленка взе следващите два гейма, Гоф затвори мача и стана 12-ата тийнейджърка в историята на US Open, която печели титлата.

По пътя си към финала спортистката два пъти загуби първия сет на мача - веднъж в първия кръг срещу Лаура Зигемунд и отново в третия кръг срещу Елизе Мертенс.

С победата си Гоф става третата американска тийнейджърка, която печели титлата на US Open, като се присъединява към Уилямс и Трейси Остин. Тя ще се изкачи до №3 в ранглистата на WTA на сингъл.

В същото време, въпреки загубата, беларуската звезда ще се изкачи до №1 в класацията на WTA на сингъл в понеделник, 11 септември, с което ще сложи край на 75-седмичното царуване на Ига Швьонтек.