• баскетбол-
  • александър везенков

. Родният национал не взе участие и при загубата от Шарлът преди около 24 часа

Сакраменто пречупи Орландо след драма с две продължения, Везенков пак не игра - 1

Сакраменто Кингс победи Орландо Меджик със 138:135 (27:30, 40:25, 24:34, 27:29, 20:17) в много драматичен мач с две продължения, в който „лъвовете“ изпуснаха преднина от 15 точки в даден момент. Малик Монк е големият герой за „кралете“ със своите 37 точки, следван от Кийгън Мъри с 28 и Домантас Сабонис с 22. За „магьосниците“ най-добър бе Паоло Банкеро с 43 – личен рекорд.

За съжаление, българската звезда Александър Везенков отново не игра. Родният национал не взе участие и при загубата от Шарлът преди около 24 часа.

Сакраменто остава пети в Западната конференция с актив 19-13. Орландо е също пети, но на Изток с 19-14.

Първа четвърт

В първите минути двата тима редуваха кош след кош. След само две изиграни минути резултатът бе 7:11, а единственият без кош за гостите бе Битадзе, докато Франк Вагнер се активизира особено.

Кийгън Мъри обаче даде тон за обрат на "кралете" с шест точки от своя страна, за да изведе Сакраменто напред при 15:14. Тогава един от асовете на Орландо – Франц Вагнер, се контузи и се наложи да бъде заменен.

Водачеството до края на първата част не се промени. Почти през всичките десет минути Сакраменто водеше с 1-2 точки пред Орландо. В последните 90 секунди от частта гостите дръпнаха с малко пред калифорнийци, а Картър подпечата аванса на Орландо с красива тройка в самия край на тази четвърт.

Втора четвърт

В началото на втората четвърт Орландо се чувстваше много комфортно на паркета и дръпна със седем точки аванс при 27:34. С две поредни тройки на Малик Монк домакините си върнаха водачеството при 37:36. Гардът наниза още два снаряда отдалеч, за да поведе отбора си при 48:39. Паоло Банкеро върна три точки от другата страна, но Монк реализира петата си тройка само за тази част - 51:42.

След средата на втората четвърт авансът на Сакраменто стана 15 точки – 59:44. Битадзе отбеляза първите си точки едва тогава, спирайки пропадането на своите. Стрелбите от далечна дистанция позволиха на Сакраменто да се докопа до двуцифрената преднина. Мъри вече имаше три забивки в мача, а разликата в края бе свалена с малко.

Трета четвърт

Сакраменто не оставяше шанс на Орландо да го настигне на старта на третата четвърт. Двата тима си разменяха кошове един след друг до 76:64. Двубоят се превърна в кошмарен за гостите, тъй като и Паоло Банкеро получи контузия. В средата на частта Орландо съкрати преднината на 4 точки след тройка на Съгс. Таймаутът на Майк Браун също не помогна - Съгс отново беше сам и порази коша на Сакраменто за четвърти последователен път за 79:78.

"Магьосниците" поддържаха нереален процент при стрелбата от тройката - 16 успешни от 24 опита, а Банкеро изравни резултата при 88:88. Третата четвърт приключи при едва две точки преднина за Сакраменто - 91:89.

Последна четвърт

Лайлс изведе Сакраменто със 7 точки аванс, но не за дълго. Меджик отвърна с две поредни тройки, за да сведе разликата до само 1 точка при 96:95. Чума Океке вкара 19-ата тройка за Меджик и така тимът поведе със 102:96 преди прекъсване за домакините.

Баскетболистите на Сакраменто допуснаха катастрофални грешки в защита в кратък период от време и серията на Орландо достигна 16 последователни точки.

В средата на частта Сакраменто напипа ритъм и си върна водачеството с тройка на Кийгън Мъри. Банкеро обаче отвърна със същото за 105:106 – двадесета тройка за „магьосниците“. Съгс вкара 21-вата веднага след това.

Последва още един обрат в този впечатляващ двубой - Монк и пет поредни точки отново донесоха крехко предимство на Кингс при 110:109. Последваха още няколко размени на водачеството, като Сабонис поведе Сакраменто за две аванс при 115:113. Банкеро се реваншира за своя проява, в която не видя времето с тройка за 118:116. Майк Браун взе таймаут, след който Монк възстанови паритета при оставащи 10 секунди.

Продължението бе изключително интересно - първо Банкеро наниза нова тройка за 118:121, а след това Барнс извади чутовен късмет и вкара за 121:121, какъвто бе резултатът на влизане в последните две минути от продължението. Монк вкара един от двата си наказателни, а след това Банкеро беше близо да сътвори още една грешка, но все пак успя да изравни резултата при 127:127. На повторението се видя, че всъщност топката излиза в аут от ръцете на Банкеро, а не от тези на Тоскано-Андерсън, но въпреки това реферите дадоха притежание на Орландо, благодарение на което американският национал изравни резултата. Монк пък пропусна от тройката със сирената и така двубоят влезе във второ продължение.