• чой-
  • 24 часа на льо ман

Представителният тим на Сузуки стигна до първия успех за сезона

Мартин Чой и съотборниците му не успяха да завършат "24-те часа на Льо Ман" - 1

Най-добрият български пилот на писта Мартин Чой и неговият отбор MACO Racing Team не успяха да завършват състезанието "24 часа на Льо Ман", а Yoshimura SERT постигна изненадваща победа в първия кръг за годината в Световния мотоциклетен шампионат по издръжливост (EWC), предава БТА.

Промените в отбора на Чой (№14) започнаха още преди началото на легендарното състезание, тъй като хърватинът Мартин Вугринец се контузи и трябваше да бъде заменен от австриеца Макс Мелцер. Самият мотор пък получи дефект, предизвикващ вибрации в предницата на Ямаха.

Проблемите се натрупваха за MACO Racing Team и отборът в крайна сметка отпадна след голяма катастрофа на австриеца в тъмните часове. Българският пилот на "Еко", Мелцер и Такеши Ишизука завъртяха 414 обиколки.

Нещата обаче съвсем не сочеха към победа за представителния тим на Сузуки в Льо Ман, защото още близо 3 часа след старта Грег Блек направи падане. Състезателите с №12 загубиха първото си място, а след ремонта останаха и на пет обиколки от лидера YART.

Заводският тим на Ямаха, каращ с шампионския номер 1, контролираше изцяло състезанието в тъмните часове на деня, но на зазоряване, секунди преди удрянето на 16-ия час, температурите паднаха почти до нулата и се появиха проблеми. Те доведоха до катастрофа на Карел Ханика, който вкара мотора в гаража за 18-минутен ремонт.

По това време най-близо до YART караше BMW Motorrad, но не изпревари Ямаха, а направиха пит-стоп в обиколката на катастрофата и останаха за ремонт, продължил няколко минути. Това даде предимство на Yoshimura SERT и японците задържаха преднината си в последните осем часа.

Грег Блек (Франция), Етиен Масон (Франция), Дан Линфуут (Великобритания) и Кокоро Ацуми (Япония) завъртяха 857 обиколки на легендарното трасе и изпревариха само с една BMW Motorrad на Иля Михалчик (Украйна), Силван Жинтоли (Франция), Маркус Райтербергер (Германия) и Ханес Зомер (Естония).

Водещият тим на Ямаха в състав Николо Канепа (Италия), Марвин Фритц (Германия), Карел Ханика (Чехия) и Робин Мюлхаузер (Швейцария) направиха 852 обиколки за третото място. В клас Суперсток пък спечели National Motos Honda, който завърши и пети в общото класиране.