Страхотен спектакъл и победа за Левски на стогодишния юбилей

• юбилей

15-годишният Станислав Иванов блестя за сините

Страхотен спектакъл и победа за Левски на стогодишния юбилей - 1
Снимки: БТА

Левски победи Лацио с 3:2 в прекрасен мач, превърнат в спектакъл от над 35 000-те по трибуните, дошли да отпразнуват стогодишният юбилей на "синия" клуб.

Левски започна срещата със  седем легенди в състава си, в лицата на Георги Иванов, Станислав Ангелов, Даниел Боримиров, Христо Йовов, Димитър Телкийски, Елин Топузаков и Александър Александров. Останалите бяха Пламен Илиев на вратата, Орлин Старокин, Пламен Крумов и  Даниел Димов. В първото полувреме левскарите играха с първия титулярен екип в историята на отбора, оцветен в червено-жълто райе.

Двата отбора започнаха мача спокойно, като играта се доминираше от играчите на Лацио. Левски се защитаваше, дебнейки за контра-атаки, като Димитър Телкийски се опита да намери Гоерги Иванов с  няколко от марковите си центрирания.  Христо Йовов и Александър Александров се опитваха да си припомнят старата техника, а Елин Топузаков и Даниел Боримиров си бяха добре познатите железни бойци.
В 14-та минута  Гаел Какута изведе с изключителен пас Танкура сам срещу вратаря, който безпроблемно откри. Впоследствие Валери Божинов замени Александър Александров,  като негов удар с глава мина на сантиметри то дясната греда. Точно когато часовникът отброи 19:14, мачът спря за една минута, за да могат феновете да отброят стоте години до 20:14.

Публиката представи невероятна хореография, съпроводена с прекрасни пироефекти. На терена Пламен Илиев трябваше да се намесва при няколко опасни положения за италианците, а Владимир Гаджев замени Даниел Боримиров, а Топузаков бе заменен от Мюлдер. В 34-та миунта Какута проби през защитата на „сините“ и отбеляза за 0:2 В края на полувремето Гаджев отправи опасен изстрел от пряк свободен удар, който мина малко над напречната греда на противниковата врата.

През второто полувреме Левски излезе с класическите си сини екипи, като на терена имаше двата отбора в синьо. Българите се настаниха трайно в половината на Лацио, като 15-годишният Станислав Иванов, който замени Йовов, изведе Димитър Макриев, който откри без проблем. Отново Макриев изравни в 58-та минута, след много добро извеждащо подаване на Валери Божинов и прецизен удар в ъгъла на италианската врата. Малко по-късно Стефан Велев разтресе гредата на противниковата врата с топовен удар.

Силно впечатление направи младият Станислав Иванов, който даде прекрасно центриране на Валери Божинов, който пропусна да се разпише на няколко метра пред вратата. В крайна сметка самият Иванов отбеляза в 77-та минута, след индивидуален рейд и прекрасен гол. Така мачът завърши при 3:2 под бурните аплодисменти на целия стадион.

След края на срещата футболисти и фенове отброиха заедно минутите до 24:00 ч., посрещайки 100-годишнината на „синия“ клуб под невероятна заря и вечния химн „Само Левски“. Накрая голяма част от публиката нахлу на стадиона и се присъедини към всеобщия празник. Легенди, фенове и футболисти посрещнаха заедно вековния юбилей на Левски.

Левски: 23. Пламен Илиев, 71. Пламен Крумов, 11. Елин Топузаков, 25. Даниел Димов, 6. Орлин Старокин, 20. Станислав Ангелов, 7. Даниел Боримиров, 21. Димитър Телкийски, 14. Александър Александров, 10. Христо Йовов, 9. Георги Иванов (к).

Резерви: 89. М. Иванов, 2. Дъстли Мюлдер, 26. Попадиин, 86. Валери Божинов, 35. Пламен Димов, 40. Стaнислав Иванов, 27. Димитър Макриев, 77. Стефан Велев, 45. Владимир Гаджев, 17. Павел Чмовш, 29. Деян Иванов

старши треньор: Викторио Павлов

Лацио: 95. Стракоша, 39. Каванда, 85. Наварети, 2. Сиани, 26. Раду, 7. Андерсон, 58. Минала, 25. Ледесма, 21. Какута, 14. Диао, 45. Тункара