Last news in Fakti

25 Февруари, 2022 13:32 2 074 9

Български учени разработват молекулни машини

  • молекулни машини-
  • t-motors-
  • върхови иновации и хора за развитие на европейската наука-
  • вихрен

Проектът T-Motors, по който работят изследователите, е финансиран по Национална научна програма „Върхови иновации и хора за развитие на европейската наука (Вихрен)"

Български учени разработват молекулни машини  - 1
Снимки: Прессъобщение

Български учени са сред първите изследователи в света, които използват тавтомерен пренос на протон като задвижващ механизъм при молекулните устройства. Това е съвършено нова концептуална идея в молекулното инженерство, която се отличава с много преимущества по отношение на бързо действие и устойчивост на стареене.

Молекулните устройства (сензори, елементи на молекулната електроника, молекулни машини) се разглеждат като перспективни системи за миниатюризация далеч отвъд използваните сега нанотехнологии. Идеята е индивидуални органични молекули да се използват като градивни елементи на бъдещи миниатюрни изчислителни устройства, сензори и роботи в различни области на живота (технологии, биомедицина, екология). Значението на молекулните машини за бъдещи приложения като молекулни роботи в медицината и технологиите намери съществено потвърждение с Нобеловата награда по химия през 2016 г. на Бен Феринга, Жан-Пиер Соваж и сър Фрейзър Стодарт.

Проектът T-Motors, по който работят изследователите, е финансиран по Национална научна програма „Върхови иновации и хора за развитие на европейската наука (Вихрен)“. Ръководител е проф. дхн Людмил Антонов от Института по електроника на Българската академия на науките, а в екипа са включени утвърдени и млади учени от няколко научни организации.

Предизвикателството за изследователите е да създадат молекулен мотор (T-Motor), който работи посредством пренос на протон на далечно разстояния. Българските учени искат да докажат, че в зависимост от механизма на действие е възможно моторът да се задвижва както от светлина, така и от външно електрично поле. Резултатите от тези фундаменталните научни изследвания ще допринесат за развитието на молекулното инженерство и на молекулните машини и ще намерят приложение в дизайна на нови типове сензори, биомедицински роботи и системи за доставка на лекарствени средства в човешкия организъм.

Проф. Людмил Антонов е носител на голямата награда "Питагор" за цялостен принос в развитието на науката за 2021 г. и е част от престижната класация на Станфордския университет за 2% учени с най-голямо влияние в световната наука. Проф. Антонов е бенефициент на Националната научна програма „Върхови изследвания и хора за развитие на европейската наука (ВИХРЕН)“, ръководейки колектив от установени и млади учени от няколко института на Българската академия на науките и Химикотехнологичния и металургичен университет. Лауреат на Mare Balticum Lectures (посветени на 600-годишнината на Университета в Рощок, Германия) с цикъл от лекции „Молекулни устройства и тавтомерия“.

Научните му интереси, освен в областта на молекулното инженерство и молекулните машини, са и в областта на молекулната спектроскопия, използвана за бърз недеструктивен контрол на храни, напитки и лекарствени средства и обекти на културното наследство. Това дава възможност за разработване на индустриални аналитични системи за мониторинг на качеството и автентичността (откриване на фалшификати), което е от изключителна важност за защита на типичните национални продукти (например българско розово масло) и за ефективна защита на потребителите. Този подход се разглежда като основа на бъдещия персонализиран анализ, когато всеки клиент, с помощта на предварително калибрирано микроустройство, ще може да контролира качеството на продуктите преди да ги закупи.


Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 9 гласа.


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Грульо

    5 4 Отговор
    Щом български учени се занимават с това, значи американците вече я имат тази технология и чиповете във ваксините изглеждат по-малко конспиративни. :D
  • 2 провинциалист

    9 2 Отговор
    "Идеята е индивидуални органични молекули да се използват като градивни елементи на бъдещи миниатюрни изчислителни устройства, сензори и роботи" + "Българските учени искат да докажат, че е възможно моторът да се задвижва както от външно електрично поле." =? Външното електрично поле да не е 5Г? Я да видим за последните 2 години колко пъти подобни твърдения се етикираха като конспиративни теории и дезинформация?
  • 3 факт

    5 4 Отговор
    Българските учени са глу паци За това взе нобелова награда французин американец и хооандец преди 10 години

    Коментиран от #5

  • 4 Тъй де

    0 1 Отговор
    ...и после продават патента (с бонус в международно списание - Българите и за чеп за зеле не стават ).Тъй де,кой ще си плати за патент и после ши разправя,че някой друг му е свършил мръсната работа
  • 5 Гост

    1 0 Отговор

    До коментар #3 от "факт":

    Кажи две думи и за най-великото анадолско изобретение за пУдмивание.
  • 6 селтак

    1 0 Отговор
    Сигурно ше ги вграждат в новия чушопек за 4 чушки!
  • 7 6969

    0 0 Отговор
    Ха ха ха хората мрът както кокошки те технологии мислят мозъци брей те голям мозаци крадците бегаха в чужбина няма вече кой да краде готови технологии лъжете да ви дават излишни пари ЕВРОПЕЙЦИТЕ ЗА НИЩО КРАВАРИ И ОВЧАРИ НА ЕВРОПА
  • 8 селтак

    0 0 Отговор
    Абе,тва не е ли технология от ваксините? Е то щом ние се доредихме до тех,си правете сметката! А на шприцваните честитууу!
  • 9 грую

    1 0 Отговор
    Аз с тоз превоз ще мога ли да си снема дървата от балкана.