Last news in Fakti

8 Ноември, 2022 12:25 1 521 7

RSV: защо този вирус е толкова опасен за бебетата и малките деца

  • вируси-
  • вирус-
  • rsv-
  • деца-
  • бебета-
  • болести-
  • здраве-
  • ваксини-
  • детска смъртност

Симптомите при RSV наподобяват тези при настинка

RSV: защо този вирус е толкова опасен за бебетата и малките деца - 1
Снимка: Shutterstock

Респираторно-синцитиалният вирус (RSV) засяга дихателните пътища и се предава по въздушно-капков път, т.е. при кихане или кашляне. Симптомите наподобяват тези при настинка - хрема, загуба на апетит, кашлица, кихане и висока температура. Повечето болни се възстановяват след няколко седмици. Но бебетата, малките деца, както и по-възрастните хора са много по-застрашени да развият тежка форма на болестта.

През зимните месеци вирусът се разпространява на вълни, което води до рязък ръст на заразите. Годишно между 2% и 3% от милионите бебета с RSV се нуждаят от хоспитализация. "В богатите страни смъртността е изключително ниска", казва Кристофър Грийн, лектор и консултант по инфекциозни болести в Университета в Бирмингам, Великобритания. Но особено при недоносените бебета заболяването може да бъде "доста страшно", защото дихателните им пътища са тесни и те все още не са изградили достатъчен имунитет, посочва Грийн.

В по-бедните страни, рисковете са много по-големи. "Смята се, че около 99% от всички смъртни случаи при малки деца, причинени от RSV, са в страни с ниски и средни доходи", обяснява Кристофър Чиу, професор по инфекциозни болести в Имперския колеж в Лондон.

RSV - особено опасен за малките и за възрастните

Хората с астма, хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) или сърдечна недостатъчност са изложени на по-висок риск от сериозно заболяване. Опасността от по-тежки симптоми също се увеличава с възрастта поради отслабване на имунната система. "При юношите, които изграждат антитела срещу вируса, респираторното заболяване по-скоро протича като обикновена настинка", отбелязва Грийн. Повечето инфекции с вируса стават през есента и зимата.

През 2020, а в определени региони и през 2021, на практика не е имало инфекции с RSV, припомня Чиу. В момента броят им отново се е увеличил. Причината се крие в пандемията. "Първоначално хората се изолираха, миеха си ръцете отново и отново и са носели маски, така че бебетата, родени през този период, почти не са имали контакт с RSV", обяснява Чиу. "Има голяма група хора, които все още не са изградили имунитет срещу RSV." Заради това, според него, сега е по-вероятно те да се заразят.

Ще има ли ваксина срещу RSV?

Засега не съществува ваксина срещу RSV. През 60-те години на миналия век в САЩ е била разработвана такава. Но при тестовете ефектът ѝ е бил обратният на очаквания. Състоянието на ваксинираните деца се влошило, 80% от тях е трябвало да бъдат хоспитализирани, а две деца са починали.

В последните проучвания ваксините на фармацевтичните компании Pfizer и GSK са показали положителни резултати: 80% ефективност срещу вируса. Препаратите могат да бъдат одобрени през следващите три до пет години. Те обаче са по-подходящи за ваксиниране на възрастни хора и бременни заради етичните съображения, свързани с тестването върху бебета. "Терапии с антитела са били успешно приложени върху недоносени бебета, като са ги предпазили от тежки случаи на вируса", казва Чиу. Но те все още не са общодостъпни.

Каква е детската смъртност при RSV?

Смята се, че всяка година около 3,2 милиона деца по света се хоспитализират с RSV. Приблизително 120 000 бебета умират от болестта. Проучване на Бостънския медицински университет, публикувано в началото на 2022, обаче показва, че техният брой вероятно е много по-голям. То е базирано върху изследвания, проведени в болници и най-вече в по-богатите страни. Смъртните случаи, настъпили извън болничната система, не са били взети предвид. За предотвратяването на заразата с RSV Кристофър Чиу съветва хората да продължат да спазват правилата, които са били прилагани и през пандемията - носене на маски, предпазване от други хора и редовно миене на ръцете. И най-вече: пазете бебетата през зимата от контакти с болни хора.

Автор Клеър-Ана Рот


Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 5 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 ТИГЪР

    13 1 Отговор
    Тия немат спирачки. Тъкмо приключихме с COVID и се почва с RSV.

    Фармацевтичните корпорации са най-гнусната измет на тоя свят !
  • 3 , ащото

    7 1 Отговор
    Е лабораторно създаден от едни наши проятели
  • 4 Мамул

    2 1 Отговор
    Сертифицирайте!
  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 дв- изтинзките факти

    5 0 Отговор
    като видях заглавието си викам- некъв марктенигов фейк на фармата за създаване на психоза в родителите и увеличаване на продажбите на апчета и ваксини.

    но прочетох автора- доче велее и повярвах. алелуя
    штото доче велее са с заверен грант за правилност от ек на урсула, спекулантите шорош и швааб, америка за германия и т.н.
  • 7 а ве ейй

    3 1 Отговор
    вчера измислихте РСВ, преди 2 години са се зараявали с рсв, а преди 60 години са разработвали ваксина против рсв. Дан ви пламне бараката в най-скоро време