Last news in Fakti
  Тема: Украйна

9 Април, 2024 14:18 1 234 27

Войната на Русия срещу Украйна връща военната повинност в дневния ред на Европа

  • война-
  • войници-
  • нато-
  • русия-
  • украйна

Но въоръжените сили в цяла Европа са изправени пред трудности при набирането на персонал и наборната служба ще помогне за изграждането на по-способни резервни сили за възпиране на Русия

Войната на Русия срещу Украйна връща военната повинност в дневния ред на Европа  - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Съвременната френска армия може да удържи фронтова линия с дължина не повече от 80 километра, съобщава агенция Блумбърг. За да поправят ситуацията, властите в страната решиха да въведат наборна военна служба. Но не в това е въпросът: французите не са готови да се бият далеч от дома и без социални мрежи.

"Всички французи са войници и трябва да защитават родината си". Така гласи френският закон от XVIII в., който въвежда задължителна военна служба във Франция. Но преди края на Студената война този закон се загуби от учебниците по история, отбелязва Блумбърг.

Още новини от Украйна

Въпреки това появата на конфликта на прага на Европа означава, че Франция е една от няколкото държави, които с тревога наблюдават украинската фронтова линия и обсъждат дали е време да се върнат старите правила за наборна военна служба или задължителната военна служба. Но това, от което Европа се нуждае сега, не е паника, а внимателно планиране.

Географската близост до конфликта трябва да диктува решения

За тези, които са географски най-близо до Русия, тази алтернатива очевидно е по-малко спорна. Този месец Украйна намали възрастта за наборна военна служба от 27 на 25 години, тъй като трябва да попълни армията си с боеспособни млади мъже.

Датското правителство огласи миналия месец решимостта си да призове жените на военна служба, като по този начин ще стане една от малкото страни, в които жените трябва да служат във въоръжените сили, информира "Политико".

"По-силната наборна военна служба, включително пълното равенство между половете, трябва да допринесе за решаване на предизвикателствата в областта на отбраната, националната мобилизация и окомплектоването на нашите въоръжени сили", заяви министърът на отбраната Троелс Лунд Поулсен на пресконференция.

Жените в Дания вече могат да се записват на доброволна военна служба. През 2023 г. те съставляват около една четвърт от войската.

Дания вече е третата държава в Европа, която въвежда женска военна повинност. Норвегия и Швеция направиха това съответно през 2015 г. и през 2017 г.

Според официалните данни датската армия се състои от 7000 до 9000 професионални войници, без наборниците, които преминават основно обучение. Задължителната военна служба се отнася за мъжете над 18-годишна възраст. Въпреки това, тъй като има достатъчно доброволци, не всички млади мъже са призовани. Вместо това се провежда лотария.

В изказване, направено редом до Поулсен, премиерката Мете Фредериксен заяви, че Дания ще удължи срока на служба за мъжете и жените от четири на 11 месеца като част от реорганизацията на армията си. Освен това до 2028 г. тя ще инвестира в наземни системи за противовъздушна отбрана и в пехотна бригада с численост до 6 000 войници.

Ройтерс припомня казаното от Фредериксен, че през следващите пет години Дания ще увеличи разходите си за отбрана с 40,5 млрд. крони (5,43 млрд. евро).

Норвегия следва примера на Дания.

Латвия, една от трите балтийски държави, които са членки на НАТО, премахна наборната служба преди почти две десетилетия. Но реши да я въведе отново миналата година като част от план за ефективно удвояване на размера на своите въоръжени сили - професионалисти и резерви - до 61 000 до 2032 г., посочи Скай нюз.

„Смисълът на набора е да се подсилят способни, оборудвани и обучени резервисти“, каза външният министър Кришанис Каринш, бивш премиер на Латвия. „Това не замества професионалната армия. Увеличава професионалната армия.“

Новата членка на НАТО Швеция върна задължителната наборна служба през 2018 г.

В края на март президенти на балтийски държави призоваха другите европейски страни да направят повече, за да се подготвят за възможна въоръжена конфронтация с Русия, като разгледат всичко - от военна служба и специален данък за отбрана до значително увеличаване на военните разходи, съобщи "Файненшъл таймс".

Едгарс Ринкевичс от Латвия каза пред британския вестник, че европейските страни трябва да се върнат към нивата на "разходите от епохата на Студената война" и трябва да обсъдят връщането на задължителната военна служба, за да увеличат числеността на отбранителните сили. "Има нужда от сериозна дискусия относно наборната служба“, каза Ринкевичс.

Но въоръжените сили в цяла Европа са изправени пред трудности при набирането на персонал и наборната служба ще помогне за изграждането на по-способни резервни сили за възпиране на Русия, каза той. "Никой не иска да се бие“, каза Ринкевичс. "Но проблемът е, че никой не иска да бъде нападнат. И никой не иска да види Украйна да се случва тук".

Естонският президент Алар Карис каза в отделно интервю, че си струва да се обмисли въвеждането на специален данък за финансиране на военни покупки, докато Европа трябва да се стреми да изравнява минималните разходи за отбрана на САЩ - което предполага повече от удвояване на настоящите нива.

Трите балтийски държави бързо увеличиха собствените си разходи за отбрана през последните години, след като многократно предупреждаваха останалата част от Запада за руската агресия през последните две десетилетия. И трите страни харчат повече от целта на НАТО от 2 процента от брутния вътрешен продукт за отбрана и се стремят да достигнат 3 процента.

Ринкевичс каза: "Тук, в тази част на Европа и света, разбираме, че трябва да стигнем до 3 процента. . . За повечето съюзници в НАТО трябва да бъдем честни: трябва да се върнем към разходите от времето на Студената война. И ставна дума за много повече от 2 процента."

Карис отбеляза, че САЩ са направили 68 процента от всички разходи за отбрана в рамките на НАТО, като са похарчили 860 милиарда долара миналата година срещу 404 милиарда долара за европейските членове и Канада.

"Трябва да направим нещо. Поне 50:50 [между Европа и САЩ]. Би било по-добре за нас", каза естонският президент. Правителството на страната му предложи идеята за хипотетичен "данък за отбрана“, с който да се финансира увеличаването на военните разходи до 3 процента от БВП, въпреки че е малко вероятно да влезе в сила преди 2026 г.

"Това е един от начините директно да се влагат пари за отбрана и хората разбират къде отиват тези пари“, каза Карис. Той добави, че бившият президент на САЩ Доналд Тръмп е бил прав да призовава Европа да харчи повече . "Това е нашата защита и трябва да го направим за себе си“, каза той.

Колкото пò на запад отивате, толкова по-объркана става ситуацията, констатира Блумбърг.

В Обединеното кралство се обсъжда създаването на "гражданска армия" вместо по-непопулярните схеми за задължителна военна повинност, а във Франция Макрон настоява за "гражданско превъоръжаване" с акцент върху укрепването на националното единство. Германия, която е изправена пред огромната задача да се откаже от десетилетия пацифизъм, обмисля връщане към наборната военна служба след нейното премахване през 2011 г.

Разбираем е натискът върху правителствата, който ги принуждава да нарушат мълчанието по неудобна, поради което забранена тема. Това, което представителите на НАТО наричат "очакване на неочакваното", накара страните да поставят под въпрос способността си да водят войни в днешния по-опасен свят. По този начин възникват две взаимосвързани тревожни обстоятелства. Едното е демографско: на Стария континент, където средната възраст е около 42 години, раждаемостта намалява. Демографията може и да не е единственият решаващ фактор днес, но в една война с висока интензивност тя е от голямо значение, отбелязва Блумбърг.

След тревожните сигнали, че средната възраст в украинската армия е надхвърлила 40 години, Украйна няма друг избор, освен да ангажира повече хора на възраст малко над 20 години, т.е. по-малка и по-ценна част от населението.

Друг проблем е доброволното набиране на военнослужещи, които от години са принуждавани да правят повече с по-малко, констатира Лионел Лорен от Блумбърг. Европейската армия изпитва големи затруднения да привлече млади хора към кариера, която е пълна с ограничения и лимити и е лишена от ползи и стимули. Помислете за секретността, свързана с военната служба, за липсата на социални мрежи, за необходимостта да се отсъства от дома за дълги периоди от време. През последните пет години британската армия не е успяла да постигне целите си за набиране на персонал във всички центрове за набиране на персонал. Франция също не успя да изпълни целите си през миналата година, като не успя да набере за армията си около 2 000 души.

Така че резултатите не изглеждат добри. Жан-Доминик Мерше, автор на книгата "Готови ли сме за война?", казва, че с настоящата си численост френската армия може да удържи фронтова линия, дълга не повече от 80 км. За сравнение, украинският фронт е дълъг около 1000 километра. Едуард Лютвак заявява в статия във в. "Телеграф", че политическите и културните реалности в Европа означават, че ако утре се наложи да бъдат изпратени войски в Русия, само малък брой специални сили ще могат да го направят. Ето защо правителствата все повече изглеждат склонни към въвеждането, т.е. възстановяването на задължителната военна служба.

Разочарование от несправедливи войни

Но макар че дебатът за военната повинност е основателен, европейските държави трябва да признаят, че връщането към мисленето, основано на военната повинност, има своите граници. Противно на типичните обвинения, че днешните млади хора са слаби и разглезени, социологическите проучвания показват, че британците под 40 години, които отказват да се бият, са по-скоро разочаровани от годините на несправедливи войни, отбелязва Блумбърг.

Вместо да се приеме, че всички възможности за доброволно набиране на военнослужещи са изчерпани, би било възможно да се прояви повече креативност. Анкетите по принцип показват подкрепа за въоръжените сили като цяло. Все още има възможност да се направи повече за насърчаване на новите отбранителни технологии, като изкуствения интелект и кибернетичните оръжия, в свят, в който заплахите за националната сигурност съществуват в цифровия облак и в жизненоважната подводна инфраструктура, като например подводните кабелни мрежи. Новите попълнения, които идват в армията от частния сектор (новата програма за изкуствен интелект на френската армия, например, се ръководи от бивш експерт на Alphabet Inc), също ще могат да внесат свежи идеи и нови знания в отбраната.

А там, където доброволните стимули на пазара на труда не позволяват военна кариера на пълен работен ден, гражданският дълг може да бъде изпълнен чрез военна служба, която има за цел да обучи група от доброволци на непълен работен ден. Франция вече инвестира в модел за обучение на такъв резерв, за да запълни недоокомплектовката в армията си, като се стреми да удвои броя на резервистите до 80 000 до 2030 г. и да разшири възрастовата граница за тях.

Посланието, което идва от Украйна, е, че европейската отбранителна готовност е необходимост, а не лукс.

Бундесверът се реорганизира

Германският министър на отбраната Борис Писториус има за цел да укрепи отбранителните способности на въоръжените сили с единно оперативно командване и да се подготви за евентуално повторно въвеждане на задължителна военна служба, заяви той в Берлин, съобщи ДПА.

Бундесверът ще бъде реорганизиран в четири вида войски с обединено командване за поддръжка, обяви Писториус при представянето на новата структура.

В допълнение към сухопътните войски, военновъздушните и военноморските сили, четвъртият клон - силите за кибернетично и информационно пространство (КИП), които са специализирани в електронната война и кибероперациите, разузнаването и защитата на електронната инфраструктура - ще бъде надграден в отделен клон на въоръжените сили.

"Ситуацията със заплахите в Европа се изостри. Това трябва да е ясно за всички: Ние защитаваме нашата страна и нашите партньори от алианса и даваме ясно да се разбере - отново с тази стъпка - че никой не трябва да има идеята да ни атакува като територия на НАТО", каза Писториус.

"Трябва да изразим това достоверно и правдиво, а Бундесверът трябва да бъде позициониран в съответствие с гореспоменатите изисквания. Дал съм на въоръжените сили шест месеца, за да се адаптират.

Целта е също така да се разпределят по-ясно отговорностите и да се избегнат дублиращи се структури, каза Писториус. "Това е от значение в извънредна ситуация - или всъщност трябва да се каже: в случай на война, в случай на отбрана. Това е целта, която преследваме с тази реформа."

Администрацията на отбраната "сега ще бъде насочена към осъществяване на възстановяването на задължителната военна служба въз основа на това решение". Ако се наложи страната да бъде защитавана, ще има незабавна наборна военна служба и задачата ще бъде да може да се осъществи това.

Но дали Германия може или трябва да възстанови задължителната военна служба, е предмет на много спорове, отбелязва ДПА. Писториус разполага с модели за това, които са разгледани, и се ориентира как се справят с това скандинавските страни. Броят на войниците на Бундесвера наскоро спадна до 181 500 души.

Пълномащабното руско нахлуване в Украйна преобърна реда на сигурност в Европа след Студената война. И върна дебата за задължителната военна служба на дневен ред в Стария континент. Въпросът е да се осигури обществена подкрепа за средствата за допълнителното оборудване и за значителното увеличаване на личния състав на въоръжените сили.


Поставете оценка:
Оценка 2.2 от 10 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Българин

    5 26 Отговор
    Русия ще бъде смазана

    Коментиран от #6

  • 2 Българин

    4 24 Отговор
    ватенките много я закъсаха
  • 3 честен ционист

    17 2 Отговор
    Ганчо се прави на много хитър с Файзера, ама да видим с Мантуто, де ще шмекерува.
  • 4 Българин

    3 22 Отговор
    да си руснак стана обидна дума

    Коментиран от #8

  • 5 евреи командват европа

    23 1 Отговор
    резултата е разруха и много смърт и сега започва цялата мизерия
  • 6 Българин

    25 2 Отговор

    До коментар #1 от "Българин":

    „Те са страховити“: Украинските въоръжени сили бяха ужасени от оръжията, използвани от Русия
    „Те са страховити“: Украинските въоръжени сили бяха ужасени от оръжията, използвани от Русия
    Руските авиобомби FAB ужасяват украинските въоръжени сили заради своята мощ и трудността да бъдат прихванати, пише Financial Times.
    „Те са страховити и много смъртоносни. Дори на разстояние един километър взривната вълна изтръгва врати от пантите им“, цитира изданието думите на украински военен.
    В статията се отбелязва, че украинските въоръжени сили не разполагат със средства за противодействие на руските авиобомби.
    „В основата на управляемите планиращи бомби, които се изхвърлят от самолети Су-34 и Су-35 директно върху цели, е оръжие, което е на няколко десетилетия. Оборудвани с евтина прибираща се перка и сателитна навигационна система, тези бивши свободно падащи бомби сега се изстрелват от руски бомбардировачи дълбоко зад фронтовите линии - извън обсега на украинските системи за противовъздушна отбрана.
  • 7 Българин

    22 5 Отговор
    Слава на Русия!Русия е Сила и Мощ!
  • 8 Яничар

    0 14 Отговор

    До коментар #4 от "Българин":

    Гордея се с тебе !
  • 9 Българин

    5 10 Отговор
    Две седмици фоенно обучение са достатъчни за да ни изпратят на фронта.Няма нужда от казарма.

    Коментиран от #18, #20

  • 10 Сандо

    20 2 Отговор
    Путин и Русия предложиха на европата възможност за сключване на всеобхватен договор за взаимна сигурност и безопасност.Европата избра обаче пътя на войната - сега нека да си тегли последствията.А лошото тепърва идва,и то с нарастваща сила!
  • 11 Радио Елто

    7 11 Отговор
    Казармата Задължителна
    Това е Добре За Младежите

    Коментиран от #14

  • 12 Българин

    3 15 Отговор
    Европа спешно събира армия за нападение на Русия.Българи юнаци,напред на нож.
  • 13 батьо

    11 0 Отговор
    Теритириални води, въздушни пространства, земя - разпределени на отделни парчета и "принадлежащи" на някого. Разделение и противопоставяне по всевъзможни критерии, разни политици, управляващи, ръководители, шефове и т..н. йерархии. Сякаш някои не живеят на тази земя, сякаш не се "возим всички в един и същ влак". Сякаш не сме всички свързани е ЕДНО ЦЯЛО.
  • 14 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 15 Веско

    13 7 Отговор
    Няма уважаващ се човек, който би бил войник! Да знаеш, че те готвят да заколение и да седиш и да си чакаш часа е меко казано профанско.В крайна сметка умирането е финално и никакви пари не оправдават това! Вместо да се чудят как да подклаждат война, да започнат да търсят начини да я прекратят! Днешните хора не са като онези преди 50-100 години! Така че да сядат на масата за преговори! Опция 2 двете джуджета в киев и москва да бъдат екзекутирани! Не струват повече от кой да е войник та да се съобразяваме с тях!
  • 16 Руснаците

    8 2 Отговор
    Ги побъркаха, не знаят войници ли ще стават или джендъри
  • 17 ЕС изгражда отбранителен батальон

    10 1 Отговор
    от 27 страни . около 20 000 души . работят войници . Другото е фалшиви новини . И 900 000 души да пратят да измрат на фронтовете няма да може зелиски и киевските сепаратисти да превземат РФ и да окупират крим и другите проруски републики . Да . Най-многолюдни са австралия, канада, юса, англия, франция . Лесно ще пратят 5-6 милиона войници да измрат . после ще молят за мир с бялото знаме и папата до тях . хахахахахахаха
  • 18 Веско

    13 1 Отговор

    До коментар #9 от "Българин":

    Ти отивай, щом се считаш за стока в плик, която някой някъде може да те "изпраща". Аз няма да отида никъде, където не желая да бъда.
  • 19 Иван

    13 5 Отговор
    Не съм отгледал синовете си , за да бъдат военни и бъдат командвани от шапкари и ще направя, ако въведат тази глупост те да не помиришат казармата. Това е най-голямата простотия

    Коментиран от #21

  • 20 Ще си

    11 1 Отговор

    До коментар #9 от "Българин":

    В окопите с Емили тротинетката. Успех.
  • 21 Радио Елто

    3 1 Отговор

    До коментар #19 от "Иван":

    Ще им Смените
    Пола ли Господине
  • 22 Политиците

    12 0 Отговор
    Да не забравят ,че има избори и за сега в ЕС е демокрация...та налагането на непопулярни мерки като данъци и служба ще им откъсне главите!!! Хората сами ще решат дали искат да се въоръжават и губят време в армията а не шепа лобисти да им го налагат чрез страх...пример ковид паниката
  • 23 флипп

    12 0 Отговор
    Ей сега всички тези млади мъже мигранти много удобно ще им дойдат за армията, в САЩ вече се говори за това служиш и после получаваш гражданство. Точно както е паднал Рим така ще си отидат и самозабравилите се сатанисти.
  • 24 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 25 Бай Тъню Кочаня

    5 0 Отговор
    Аз съм се клел пред знамето на Народна Република България, не на това подобие на колония в което превърнаха отечеството!!!
  • 26 малоумната Блумб

    0 0 Отговор
    Постепенна обработка за свкване,че в скоро време ще ще споделяме съдбата на ненатовска Украина. Единствен мотив - да ни вкарат във война.
  • 27 Браво

    0 1 Отговор
    Дано я въведат и у нас! Малоумниците ще отидатв укрия и IQ-то ни ще се повиши!!!