Last news in Fakti

1 Юли, 2021 17:33 2 659 7

Дигитален имунизационен сертификат: Най-важните въпроси и отговори

  • коронавирус-
  • пандемия-
  • ваксина-
  • имунизационен паспорт

Признават се само ваксини, които са одобрени за използване в Европейския съюз

Дигитален имунизационен сертификат: Най-важните въпроси и отговори - 1
Снимка: DW

От 1 юли в ЕС влиза в действие дигиталният имунизационен сертификат. Какви предимства дава той, кои данни са запаметени в него, кои държави го признават? Ето някои от най-важните въпроси и отговори.

Дигиталният сертификат ще важи във всички държави от ЕС, както и в Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария. Основните технически предпоставки за издаването му вече са създадени във всички страни - те ще имат достъп до Европейската платформа, през която ще могат да се проверяват сигнатурите на отделните европейски държави. Има обаче и някои държави, които все още закъсняват с практическата реализация. На тях им е даден краен срок до средата на август да се включат към общата платформа. България е сред страните, които са изпълнили успешно техническите предпоставки за издаване на дигиталния сертификат.

Какви предимства дава сертификатът?

Страните от ЕС са предоставили уверения, че притежателите на въпросния сертификат по принцип няма да бъдат принудени да излизат в карантина или да се тестват за Ковид при влизане в съответните държави. На кои други места вътре в тях сертификатът ще дава предимства - например при почивки, излети или покупки - ще решават отделните национални държави сами за себе си. В Австрия сертификатът улеснява например достъпа до заведения, хотели и културни мероприятия. А притежателите на сертификата, които влизат в България или Полша, си спестяват 10-дневна карантина.

В кои случаи сертификатът не осигурява предимства?

В зависимост от епидемичната ситуация ограничения могат да бъдат въвеждани дори и за онези, които са изцяло ваксинирани. Затова пътуващите трябва да се информират от съответната страна непосредствено преди да потеглят на път. В Германия например бяха въведени строги мерки за връщащите се от Португалия, Русия или Великобритания, където има широко разпространение на Делта мутацията. Който идва оттам, е длъжен да излезе в 14-дневна карантина, даже и да е ваксиниран или прекарал Ковид.

Какво точно представлява дигиталният сертификат?

Той доказва, че сме изцяло ваксинирани или сме прекарали Ковид-19. Издаденият от националните здравни органи баркод след това може да се сканира в мобилно приложение на телефона. Който няма смартфон, може да използва сертификата и на хартиен носител.

Какви данни са запаметени в дигиталния сертификат?

Сертификатът съдържа следните данни: име, дата на раждане, датите на ваксиниране, името на ваксината и номера на партидата. Тези данни остават запаметени само локално - на смартфона, а не в единна база данни.

В кои случаи съществуват все още проблеми?

Проблеми съществуват по отношение на прекаралите Ковид. В Германия те се нуждаят от два сертификата - един, че са прекарали болестта, и друг, удостоверяващ направена еднократна ваксинация, която е необходима шест месеца след заболяването. Първият от тези два сертификата засега все още не може да се качва върху мобилните приложения. Германия поне засега не е осигурила нужните за целта технически предпоставки.

Кои ваксини се признават?

Признават се само ваксини, които са одобрени за ползване в ЕС. Руската ваксина „Спутник“ не спада към тях. От хората, ваксинирани с нея, поне в Германия се изисква отрицателен тест за Ковид на влизане в страната.

Мога ли да пътувам с отрицателен тест, вместо със сертификат?

Да, възможно е. Дигиталният сертификат има за цел да облекчи свободното придвижване в рамките на ЕС, но не е задължителна предпоставка за пътуване.


Поставете оценка:
Оценка 3 от 14 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Иван

    13 2 Отговор
    Аре..."ценностите" къде са?
  • 3 др Гей Билтс

    13 2 Отговор
    Тези сертификати са както при жълтите звезди, няма значение дали си бил счетоводител, златар, шивач, или обикновен просяк.
  • 4 DW-пропаганден машинен

    19 3 Отговор
    ЛЪЖА!!!! "Той доказва, че сме изцяло ваксинирани или сме прекарали Ковид-19. " Това НЕ е вярно, ЛЪЖА!!! Ако сте боледували, имате антитела, но не сте отразени в здравната система, когато сте били болни вие "НЕ сте човек" според ЕС, защото не ви броят! Няма значение, че имате антитела, така решиха малоумниците от ЕС! Останалото е чиста проба Дискриминация и Сегрегация!

    Коментиран от #5

  • 5 честен ционист

    5 10 Отговор

    До коментар #4 от "DW-пропаганден машинен":

    Като не си потвърдил заболяването си с ПЦР тест никой не ти е виновен. Всеки преболедувал има право на сертфикат, въпросът е, че сме го направили да важи само 180 дни, а както знаем повече няма да се разболеете (освен един зам кмет от ГЕРБ в Русе, науката не познава други), сакън, ако не вземеш ваксината, няма подновяване на сертификата, елегантно а?

    Коментиран от #6

  • 6 Ковидарите

    11 2 Отговор

    До коментар #5 от "честен ционист":

    Пишеш глупости ти! Има много хора, които изобщо не да разбрали, че са го изкарали, много които са нямали 100 лв за тестове и не на последно място, кой е казал, че ПСР теста е безгрешен !?! Разбирам радостта ти от "мерките", но гоите поклоници на цион също, ще пострадате не си от господарите нали, колкото и да си "честен"?
  • 7 София

    0 0 Отговор
    Ако трябва да пътувате , въобще не си губете нервите и времето да се ваксинирате а само си направете един тест... и нищо друго. Всичко е замислено само за да ви тормозят - боледувал, неболедувал, антитела, ваксини и т.н. Ако сте позитивни в една лаборатория, пробвайте в друга - има вероятност във втората лаборатория да сте негативни , така или иначе те искат да печелят, за това не си заслужава да се боцкате, така или иначе след година пак ще изискват да се боцкате. И най - важното да се помни, че имунизационния паспорт не е предимство за пътуване.