Last news in Fakti

2 Май, 2019 15:49 3 915 20

Под световната икономика тиктака бомба от 243 трилиона долара

  • икономика-
  • бомба

Растежът не се случва – задлъжнявате още повече

Под световната икономика тиктака бомба от 243 трилиона долара - 1

Обемът на световния дълг възлиза на 243 трилиона долара. Това е рекорд, превишаващ три пъти глобалния БВП, т.е. цената на всички продукти и услуги на планетата. Икономистите предупреждават, че когато тази мулти-трилионна бомба, заредена под световната икономика, експлодира, ще се разрази криза, по-лоша от тази през 2008 година.

Откъде идва този дълг

Както следва от доклада на Института за международни финанси, световният дълг миналата година се е увеличил с 3,3 трилиона долара – до 243 трилиона. От тях 65 трилиона се дължат на кумулативните дългове на държавите, което е почти един и половина пъти повече, отколкото при криза от 2009 година. Това коментира Наталия Дембинская за РИА „Новости“, цитирана от БГНЕС.

Изключително висок е делът на дълга спрямо БВП в развитите страни – 390%. Повечето този параметър се е увеличил в Япония, Франция и Австралия. На развиващите се пазари, напротив, растежът на дълга се забави до най-ниското си равнище от 2001 г. насам.

Анализатори констатират, че толкова огромен и неконтролируем дълг е резултат от безотговорната политика на западните централни банки, пристрастени към печатане на пари и даване на заеми.

Правителствата, компаниите и физическите лица взимат дългове за финансиране на икономическото развитие. Растежът не се случва – задлъжнявате още повече.. “Класическото поведение на наркозависимите”, каза инвестиционният анализатор Джон Молдин. “Световните централни банки създават дългове, а не се интересуват от това какво ще се случи с тях в бъдеще.”

В края на миналата година икономистите от Международния валутен фонд посочиха огромния глобален дълг като основна заплаха за световната икономика. Ръководителят на МВФ Кристин Лагард припомни в тази връзка неправилните политически решения, които последваха фалита на Lehman Brothers.

Правителствата на повечето страни са провалили почти всички реформи, необходими за защита на банковата система: на първо място, от рисковите и необмислени действия на финансистите, които предизвикаха мощна верижна реакция на колапса през 2008 г., констатират от МВФ. И макар регулаторите да са успели да извлекат някои поуки през последното десетилетие – това е увеличение на банковите резерви и по-строг надзор на финансовия сектор – взетите мерки очевидно не са достатъчни.

Критичен дълг на САЩ

Истинската машина за производство на дълг са САЩ. Общият дълг на страната (включително на правителството, местните власти, финансовата система, бизнеса и домакинствата) почти се е утроил от 2000 г. насам и сега надхвърля 73,6 трилиона долара. Само миналата година държавата, банките и нефинансовият сектор са взели назаем 2.9 трилиона долара, което е най-високото ниво от 2007 г. насам. Нефинансови корпоративни дългове в Съединените щати са близки до предкризисните върхове на 2008 г. Не е изненадващо, че през първото тримесечие на тази година американските компании бяха изправени пред понижаване на кредитните рейтинги.

Още по-голям страх вдъхва огромен и постоянно нарастващ държавен дълг на САЩ. Счупен е поредният рекорд – 22 трилиона.

Под Доналд Тръмп процесът на затъване в дългове се ускори. И въпреки че през 2016 г. по време на предизборната кампания той обеща да се справи с този проблем в продължение на осем години, се случи обратното. За две години държавата задлъжня с още почти два трилиона и в следващите две, според оценки на Блумбърг, ще добави още 4,4 трилиона.

Сега Тръмп се готви да се отърве от прекомерното дългово бреме “до края на втория президентски мандат”. Но икономистите са сигурни: тенденцията няма да бъде обърната, тъй като бюджетната ситуация само се влошава.

За 2018-та фискална година дефицитът на американския федерален бюджет се увеличи със 17% и достигна 779 млрд. долара – максимум от 2012 г. насам. Това е резултат от данъчната реформа на Тръмп. В краткосрочен план – едно и също нещо, поради намаляването на данъчните приходи и увеличените разходи за отбрана. Възможно е спад в кредитоспособността на страната. Според прогнозата на бюджетното управление на Конгреса, тази година дефицитът ще добави още 15,1% – до 897 млрд. долара. И през 2022 г. ще надхвърли трилионния белег и повече няма да падне надолу.

Бомбата ще се взриви по-рано

Според прогнозите на инвестиционните банки до 2024 г. американският държавен дълг ще достигне 140% от БВП. Правителството ще трябва да заеме още нови трилиони, за да поддържа финансовия балон и да стимулира икономиката. В резултат на това структурният дефицит ще създаде “ефект на коловоза” – и икономиката ще се плъзне в бездната.

Според експерти на САЩ им остават не повече от десет години, за да решат проблема. В противен случай страната ще се сблъска с пълна криза, сравнима с Голямата депресия от 30-те години на миналия век.

Но катастрофата може да се случи по-рано: в някакъв момент световната икономика няма да може да усвоява огромен и неконтролируем дълг. Според анализаторите на Блумбърг последвалата криза ще създаде огромна бедност, водеща до силна геополитическа нестабилност, безредици и войни.

Независимо от това колко опустошителен беше финансовият колапс от 2008 г., следващият ще бъде още по-страшен: просто защото оттогава още 70 трилиона дългове натежаха на глобалната икономика. Това означава, че както правителствата, така и централните банки сега имат далеч по-малко сили и възможности за стабилизиране на икономиката при разгара на поредния срив./Превод на БГНЕС


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Boxer

    49 1 Отговор
    Кой е човекът на когото трябва да ги дадем тез пари? И откъде той ги изработил и събрал , за да ги даде на нас, човечеството? Кой прибира лихвите върху тези 243 трилиона?

    Коментиран от #4, #11

  • 2 Сволач руска

    13 42 Отговор
    Единствено война може да избегне кризата и тя чука на вратата за съжаление. Добрата новина е, че за момента сме на правилната страна.
  • 3 Анти седераст

    3 17 Отговор
    Ама милиционерке..... 🤣😂😅😅🤣... Що не си гледаш светофара

    Това коментира Наталия Дембинская за РИА „Новости“, цитирана от БГНЕС.

    Коментиран от #17

  • 4 Анти седераст

    25 1 Отговор

    До коментар #1 от "Boxer":

    Бай Ротшилд(големите началници какво ви обяснява Мутрата му в Булгаристан).
  • 5 Електрошок

    37 0 Отговор
    Тези пари са само едно число,което показва,че сме собственост на някой.Това число,тази скрита зависимост управлява света.В действителност нито парите ги има,нито има нещо с което да се обезпечат,ако се напечатат.
  • 6 Анти седераст

    33 1 Отговор
    Тези пари захранват икономиките на западния свят - с тях се плащат и грантовете на еничари като местния трол "Хрониките на Сорос".
  • 7 Електрошок

    18 1 Отговор
    Реално няма никакви предпоставки за икономическа криза.Няма природни катаклизми,има производство и ефтина енергия.Обаче тези,които държат гореспоменатите числа решават!!!
  • 8 Batushka

    27 7 Отговор
    Колко прекрасен бил капитализма и как който пии той плаща....ама друг път ...ако капитализма беше стока хората нямаше да измислят социализма ....
  • 9 Електрошок

    15 2 Отговор
    Конфуций създава много по-добра система за държавно управление от разните "изми"и демокрации.За съжаление трябва и подходящ народ.
  • 10 Сичко е лъжа и измама

    14 5 Отговор
    Роби сме от раждането си на едни хартишки и числа а това е лудост...всичко е измама и живота и смърта и човека...ние сме проект на висша сила и роби
  • 11 предимно прост

    14 0 Отговор

    До коментар #1 от "Boxer":

    Логичен въпрос.Да се обади човека и да си оправим сметките!
  • 12 Печатницата

    20 3 Отговор
    А какво казва Планетата, тя вече няма ресурси да търпи прищевките ни. Тя не си е казала последната дума. Има ли кой да чуе?
  • 13 Госあ

    16 0 Отговор
    Ще я обезвредиме тая бомба много лесно-хоп, има планетарен дълг-няма планетарен дълг. Като им отвориш търбусите на 🐷 касички ехееее колко парички ще излязат. Само повече европейци трябва да сложат жълти жилетки ;)
  • 14 Един

    13 0 Отговор
    Икономист! Това звучи гордо! А е толкова просто: как се краде явно и безнаказано!
  • 15 Тъп

    10 0 Отговор
    Ако нема трета световна един обикновен петък всичко ще се срине.Прочетете и помислете.След това спасението ви е във ваши ръце !!!!
  • 16 0123

    8 0 Отговор
    За всичко са виновни финикийците ,ако моа ги намеря жална им майка.
  • 17 Реалист

    1 12 Отговор

    До коментар #3 от "Анти седераст":

    джуджето пути купува злато и се опитва да му вдигне курса с подобни публикации. Даже и китайците обаче не му се връзват на идеите да търгуват без долари... А и на самия джуджак спестяванията в милиарди са пак в долари, хахахахаха.....
  • 18 парлак

    2 0 Отговор
    След като си се наял,неминуемо ще се изходиш,но да ти слагат лихви на изходеното си е чифутска работа.
  • 19 Матей

    2 1 Отговор
    Точно така,чифутска му работа.Путин бил се запасявал със злато,също и Китай,те поне го заявяват.А щатите нямали ,хранилищата им били пълни с мулЯжи,хайде хе!А златото им да не се е изпарило,пък и са прибрали на други страни,уж да го пазят,а то взело,че изчезнало.За среброто не се споменава,макар че при отпадане на книжните пари и разните му измишльотини,точно златото и среброто ще станат пак разплащателни единици.И която държава ги има,ще бъде добре,а останалите--зле.
  • 20 Да да

    2 2 Отговор
    Тъпи ушанки хахаха! Който има злато,ще яде злато ,ще се вози на злато и ще пише коментари със злато във Факти аххахаха! Има реална стойност и мечтана стойност. Реално в пустинята литър вода може да струва 100 000 долара,ако някой е на зор! Същата стойност е утопия в район с поне един извор! Нуждата продава най-скъпо! Нуждата от свобода се плаща с живот. Нуждата от храна с труд. Въздухът е безплатен,засега! За какво се нуждаем от злато,освен за да си купим това от което се нуждаем? Ама то можело и с долари и с евро!