Last news in Fakti

6 Октомври, 2023 13:46 8 607 18

Какво да очакваме от промените в Закона за етажната собственост

  • закон за етажната собственост-
  • промени

Повишават се задълженията на управителя и това е желателно и необходимо. В предходната версия на закона те не бяха добре и детайлно разписани. Сега се въвеждат норми, които го задължават да праща месечен отчет за приходи и разходи, да обръща внимание на поддръжките, като и да се грижи за сигурността на сградата, коментира адвокат Иван Марчев, председател на Асоциацията на дружествата, управляващи държавната собственост

Какво да очакваме от промените в Закона за етажната собственост  - 1
Снимка: БГНЕС

Какви са промените в Закона за управление на етажната собственост? С промените и въвеждането на регистър ще отпаднат ли нелоялните фирми и домоуправителите измамници? Ще се постигне ли по-добра комуникация между лицата от етажната собственост и по-засилено присъствие на общите събрания? Ще бъдат ли създадени условия за по-справедливо разпределение на разходите за управление и поддържане на общите части? Законът за управление на етажната собственост имаше нужда да приведен в съответствие с мерките на Националния план за възстановяване и устойчивост.

Коментар в "Законът и Темида" по БНР правят адвокат Иван Марчев, председател на Асоциацията на дружествата, управляващи държавната собственост, и Лилия Чолакова, член на УС на Асоциацията.

Адвокат Иван Марчев обясни какви са основните промени в Закона за управление на етажната собственост:

"Значителни са промените – почти целият закон е реформиран. Това е най-голямата реформа на този закон, откакто е приет през 2009 г. С тези промени се цели да се подобри управлението на етажната собственост, да се улесни възможността за осъществяване на поддръжки, улеснява се участието в Общото събрание, вкл. и дистанционно от собственици чрез онлайн връзка.

Въвежда се Регистър на дружествата, които управляват етажната собственост, и на търговците, които се занимават с тази дейност по занятие – това ще доведе до регулация на тези дейности на професионалното управление. Всичко това е с идеята да се подобрят управлението и поддръжката в сградите, за да може да се осъществяват всички необходими ремонти действително и ефективно.

Законът трябваше да се приведе в съответствие с обществените отношения в сферата на поддръжката на сградите в момента – при 30% необитаеми имоти е трудно да се свика Общо събрание с предвидените преди промените високи кворуми и мнозинства за вземане на решения. Така че реформата в частта за намаляване на кворумите и мнозинствата, от една страна, както и с въвеждането на възможността за смесен режим на работа – и присъствено, и онлайн чрез видеовръзка, и от трета страна, възможността за гласуване чрез декларация дистанционно – всичко това дава възможност да се направи Общо събрание, достатъчно гъвкаво, че да могат да участват всички собственици.

Повишават се задълженията на управителя и това е желателно и необходимо. В предходната версия на закона те не бяха добре и детайлно разписани. Сега се въвеждат норми, които го задължават да праща месечен отчет за приходи и разходи, да обръща внимание на поддръжките, като и да се грижи за сигурността на сградата. Когато бъде сезиран от някой собственик за проблем, той трябва да реагира. Остава фигурата на касиера. Така управителят може да се занимава с дейностите по управлението, касиерът да се занимава с финансово-отчетната дейност. Ако се затруднява, може да се обърне към Дружеството за професионално управление на етажната собственост. Няма изискване за образование на тези длъжности.

Регистрационният режим за фирмите на професионални управители ще влезе в сила в близките месеци, като той върви паралелно със създаването на Единната информационна система към МРРБ. В нея се предвиждат два регистъра – единият е за професионалните управители, а другият е за сградите в режим на етажна собственост – там ще се регистрират и сдруженията и управителните съвети на сградите, които нямат сдружения. Касае се за публични регистри.

Законът вече е обнародван в Държавен вестник (29.09.2023), като са предвидени четири различни дати на влизане в сила на промените. Промените, които касаят Общото събрание, намаляването на кворума, въвеждането на новите задължения за собствениците да се регистрират при управителя, въвеждането на електронната домова книга – навлизат сега и вече са валидни. Други – като например дистанционното гласуване (т.нар. "неприсъствено гласуване") – тези норми ще влязат в сила от 31.12.2024 г. А Регистърът и Централната информационна система се очаква да заработят в края на 2024 г."


Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 21 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ха ха

    37 0 Отговор
    Какво да очакваме от промените в Закона за етажната собственост / ами следващите законотворци да отменят промените

    Коментиран от #4

  • 2 Мнение

    51 6 Отговор
    Поредната недомислица, скалъпена от управляващата хунта, с цел облагодетелстване на кръга от "нашите" фирми!
    Уж причината за тези промени била, че това се прави в услуга на хората, а в крайна сметка се оказа, че натоварват живущите (самоинициативните от входа, не юридическите лица) с допълнителни глупости, тип падар, банкер и финансист!
    Трябвало всеки да се регистрира при домоуправителя, иначе глоба?!
    Искам някой от "гениалните" умове, писали тия поправки на тоя закон, да ни обясни, как ще задължиш наемател, който е на нощувка (примерно) днес, а утре го няма, да се регистрира където и да било???
    Домоуправителя, охрана на входа ли ще го правите?!
    А нима той си няма личен живот???
    Или целта е да няма управители от етажната собственост, а само такива от професионалните ("нашите"), които постоянно да искат още и още пари за най-различни неща???!!!

    Лично аз бях вече касиер и мога да ви кажа, че при съвестно вършене на работата и сплотеност в съответната етажна собственост, не само нещата се получават, но и остават не малко пари в касата!
    Държавата в лицето на "сглобката", ако няма капацитет да помага, то поне да не пречи на живущите!

    Коментиран от #3, #7, #8

  • 3 Крум

    36 6 Отговор

    До коментар #2 от "Мнение":

    Няма закон ,които е приет от евроатлантиците който да не е бръкнал директно в джоба на хората.

    Коментиран от #5

  • 4 Собственик

    22 2 Отговор

    До коментар #1 от "ха ха":

    Освен управител ще има ли на Всеки етаж поличай пожарникар лекар и адвокат За да не сигубим времето по тези институции И кога да очакваме изменение на закона по пътищата в всяка кола катаджия
  • 5 Въпрос

    8 3 Отговор

    До коментар #3 от "Крум":

    Живея в двуетажнакооперация отдаёт семеиства Откъдеще търсим трети човек че при гласуване да се приемат предложенията с пълна единодушие

    Коментиран от #12

  • 6 Демократ

    16 1 Отговор
    Чудя се изобщо има ли в България област от живота ни,която за 34 години да е законово регламентирана в интерес на хората и всички да спазват правилата!? 45 години командваше чл.1 от конституцията- т.е. БКП каквото каже, това е, тя ти казваше кой си,къде ще живееш, къде ше учиш, децата ти какво ще правят, ако нямаш деца плащаш глоба, кварталният милиционер определяше всичко в квартала даже и момчетата къде да отидат войници, колко време да спиш, как да си обзаведеш апартамента, откъде да си купиш плочки за банята,какво да ядеш,всичко под контрол. Сега се оказва,че се ползват закони от 1968 г. т.е.от времето на тоталитарната диктатура. Как се прилагат такива закони в уж демократична държава? Май всичко е псевдо. То и хората май взеха да стават псевдо човеци.
  • 7 умен

    19 0 Отговор

    До коментар #2 от "Мнение":

    да ви се чуди човек. Хем ревете по бай Тошо, хем като ви карат да правите като по бай Тошо ревете. По бай Тошово време беше задължителна домовата книга. И пеленачетата се вписваха в нея! Нали утре ако стане нещо(земетресение, пожар) да се знае горе долу колко човека във всеки апартамент има, да има телефон за контакт.
  • 8 Тони

    14 6 Отговор

    До коментар #2 от "Мнение":

    Виновен е Желю! Ако се беше запазило жителството, домовата книга, регистрацията в Районното, нямаше да има кражби, обири, нощни шкафчета и екшъни. Сега един цървул в блока трови атмосферата и не можеш да го изхвърлиш!

    Коментиран от #9, #14, #16

  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 Тахумба

    8 0 Отговор
    Въпреки петгодишното му обсъждане преди да бъде приет, този закон е мъртво роден. Абсолютно недоразумение.
  • 12 Троян

    2 0 Отговор

    До коментар #5 от "Въпрос":

    Купи си собствен имот вместо ревеш като вдовица. Във Хамбург е по евтино. Селяка си е селяк. По всички земни кълбета
  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 СДС"НеЕ"Чума

    5 2 Отговор

    До коментар #8 от "Тони":

    Желю беше предател, страхливец и послушен шебек - слуга на Козяците .
  • 15 Всеки вход трябва да има банкова сметка

    3 0 Отговор
    И инженерингова фирма за поддръжка на всеки вход който е инженерно съоръжение
    В всеки вход трябва да има пожарогасители пред входа на тавана и на мазето и до електротаблото
  • 16 Новобогаташите които им дават

    1 0 Отговор

    До коментар #8 от "Тони":

    Куфарчета с пари не дразнят този който две три поколения да родени в даден апартамент
    Новодомци ремонт до тухла обзавеждане нови коли и дават под наем да си легализират куфарчетата с пари
  • 17 Новобогаташите новодомци така са

    5 0 Отговор
    Надупчили старите сгради че при едно земетресение не се знае какво ще остане читаво за живеене
  • 18 Джи

    2 1 Отговор
    Няма ли да въведете електронно отчитане кой , къде, колко време преседява. Следене. Декларации и глоби в частната сфера. Ние да не сме крепостни селяни. Ама сега къде е приятеля ти, ама той колко време е при теб...
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол