Last news in Fakti

11 Март, 2024 03:13 1 545 23

11 март 1913 г. Началото на атаката срещу Одрин

  • одрин-
  • атака-
  • балканска война

Решителната победа на българската армия при Одрин довежда до края на Балканската война

11 март 1913 г. Началото на атаката срещу Одрин - 1
Снимка: Архив

На 11 март 1913 г. започва Одринската операция на Втора българска армия. Атаката е съсредоточена в източния сектор. Тя довежда до падането на Одринската крепост.

Известна като един от най-здравите фортове в Югоизточна Европа, тя била защитавана от гарнизон, наброяващ 60 хиляди войници и офицери, 524 оръдия и 60 картечници. Нейните укрепления ограждали внушителна площ в размер на 250 кв. км. Строена от европейски специалисти, според военните експерти, можела да падне само след продължителна обсада в течение на няколко месеца и то единствено от най-елитната и модерна армия по това време в Европа – пруската.

Тогавашните специалисти залагали главите си, че крепостта е непревземаема с щурм. Но тъкмо по този начин – с щурм – решават да я превземат българските войски.

След Съединението на Княжество България и Източна Румелия, мечтата на българите е да присъединят към родината останалите в пределите на Турция наши територии, отнети ни с неблагочестивите решения на Берлинския конгрес през 1878 г. Използвайки като повод нарушаването на човешките права на нашите сънародници в Турция и зверското потушаване на Илинденско-Преображенското въстание през 1903 г., България сключва съюз с християнските балкански държави, подкрепен от руския император, и започва своята поредна освободителна битка, останала известна в историографията като Балканската война.

Началото ѝ е поставено през есента на 1912 г., като още първите сражения завършват с успех на християнските сили над турците. На 29 октомври с. г. поручиците Радул Милков и Продан Таракчиев извършат разузнавателен полет със самолет „Албатрос Ф-3” и пускат две бомби – т. нар. „одринки” над гара Караагач, а на 19 ноември италианският авиатор Джовани Сабели и майор Васил Златаров със самолет "Блерио ХІ" извършват първата в историята въздушна бомбардировка на османските позиции край Одрин. Една седмица преди това – на 12 ноември, Райна Касабова става първата жена в света, извършила полет във военни условия.

Така постепенно се стига до победоносната Одринска епопея. В нея съюзните войски са предвождани от ген. Никола Иванов, а командир на българските сили на източния сектор е ген. Георги Вазов, брат на Иван Вазов и генерал Владимир Вазов. На 12 и 13 март 1913 г. българите, обхванати от невероятен боен дух, без страх от вражеския обстрел, нападат телените мрежи на двата големи форта Айджиолу и Айвазбаба.

Убедени в правотата на своята кауза, нашите войници буквално помитат противника. В спомените си от тези дни, писани непосредствено след разразилите си събития, ген. Георги Вазов отбелязва:

„На 12-и март 1913 г. утринното пролетно слънце отдавна грееше на небосклона. Леката мъгла, която покриваше рано сутринта хълмистото пространство около Одрин, към 8 часа сутринта се беше вече изгубила и само пара бликаше тук-там из още влажните гърди на земята. Към това време всичките предни неприятелски позиции в Източния сектор бяха в наши ръце. Маслак, Сапунджилар, Ески Кумлук, Пачаджилар, Мезартепе и Демиркапу – една отбранителна линия от 12 километра – падна в един час под напора на 55 дружини, които ги атакуваха в нощната тишина, преминаха почти едновременно [река] Кумдере и се хвърлиха без изстрел в неприятелските окопи, като разхвърлюваха или прегазваха слабите телени мрежи. Част от неприятелската войска бе избита, около 1000 души и 20 оръдия бидоха пленени, а живите в най-голям безпорядък избягаха зад фортовия пояс. Нашите войски, които нямаха повече от 400 убити и ранени, напредваха неудържимо по петите на противника”.

След превземането на Аджийолу и Айвазбаба започва истинският пробив на Главния укрепен пояс на Одринската крепост. Под ударите на 54-ти полк пада Таштабия. В устремна атака 32-ри Загорски полк овладява Куручешме и се озовава във фланг и тил на Илдъз, срещу когото упорито се сражава 29-ти Ямболски полк. Поделения от двата полка продължават съвместно атаката срещу фортовете Кавказ и Каик. Скоро се предава и форт Топйолу, а 43-ти пехотен полк и части от 10-ти Родопски полк успяват да овладеят Кестенлик. След близо 8-часов щурм всички укрепления в Източния сектор са овладени.

Турците са принудени да развеят бяло знаме и да сложат оръжия. Комендантът на крепостта Шукри паша е пленен и предава сабята си на командващия 2-ра армия генерал-лейтенант Никола Иванов с думите: „Храбростта на българската армия е безподобна. На такава храброст никоя крепост не може да устои”. В това време кандидат подофицерът Михо Георгиев от с. Добрич, Елховско, издига българския трибагреник върху джамията „Султан Селим”.

И отново ще се върнем към „горещите” спомени на ген. Вазов за този миг:

„Отвъд северния мост на Тунджа, пред временното комендантство пропусках войските и ги благодарих. В една от стаите бяха събрани пленените турски генерали и щабофицери и гледаха на нашите окъсани, но пълни с военна гордост и мъжество войски. В същото време други войски, обезоръжени и нещастни, вървяха на гъсти тълпи към о-ва Сарай... Скоро доведоха и Шукри паша. Поздравихме се. Предложих му да ме последва в автомобила, за да отидем на Каика, гдето го причакваше с щаба си командующият 2-ра армия ген. Иванов. Това е вече сън. Сън чудесен. Сън наяве! Подобни сънища се повтарят след столетия”.

Решителната победа на българската армия при Одрин довежда до края на Балканската война.


Поставете оценка:
Оценка 4.8 от 16 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 10-ТИ РОДОПСКИ ПЕХОТЕН ПОЛК

    10 1 Отговор
    Десети пехотен родопски полк е формиран в Хасково под името Десети пеши родопски полк с указ №61 на княз Александър I Батенберг от 23 декември 1885 г.
    ...
    През нощта на 11 март ротите тихомълком се придвижват и преминават Кум дере в посока крепостта. От двете страни на 10 Родопски полк са 23-ти и 32-ри полкове.
    ....
    Родопци атакуват през проходите и в 1.45ч на 13 март 1913 г. завладяват Айджи йолу, като борисовградчани, хасковлии и харманлийци са първите стъпили в Одринската крепост
  • 3 САТЪРА НА ХАНА

    4 3 Отговор
    А ДОКАТО ТОЙ Е РУСИЯ, В РУСКИЯ ГРАД ОДЕССА
    Е ИЗБЯГАЛ И БРАТ МУ
    ИВАН МИНЧОВ ВАЗОВ И НАПИСВА В ОДЕССА
    " ПОД ИГОТО"
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 00001

    6 3 Отговор
    Много хубава и така гордо и патриотично написана, да зарадва душите на бедните Българи, че сега са нищо но преди са били много велики.Има няколко неща които не са споменати съюза със Сърбия е сключен с посредничеството на Руския Цар. В обсадата на Одрин участва участва втора Сръбска Армия с 50 000 войника и 72 тежки обсадни ордъдия 150 мм и 120 мм, и други полеви оръдия,такива оръдия Българите не са имали а са притежавали леки 75мм оръдия. Заради начина по който е написана тази статия започва Междусъюзническата война, България заявява че самостоятелно без никаква помощ от друга страна е завладяла крепоста, което скарава Сръбското правителство и Генерал Степанович с Българското командване.Българските войници 3 дни са грабили Одрин селд предаването на града.А османските войници са вкарани в концентрационен лагер от Българите без вода и без храна, и са обелили на дърветата корите за храна.Ту рчин е била унизителна дума за Османеца. А Осм анеца в 93% от населението е местен Балкански или Ана долски жител приел друго вер оизповедание

    Коментиран от #12, #18

  • 9 руzoмилите

    5 3 Отговор
    в траур
  • 10 00001

    7 1 Отговор
    В България бейовете са си напълно по-ниските благодродници от втората Българска Империя,много от тях станали ис лями, но и много са си останали хрис тияни на военна служба на су лтана. В данъчните архиви им има имената като собственници на тимари и сапхилъци, има и други 50 000 войнуци пак Българи и христ ияни. Като се пише история нека се каже както си е било.
  • 11 00001

    9 2 Отговор
    Генерал-лейтенант Владимир Вазов е прогонен от комунистическата власт след 9 септември 1944 г. в село Рибарица (Ловешко), където умира в дълбока нищета на 20 май 1945 г.
  • 12 pуzcлямски презервоар

    4 3 Отговор

    До коментар #8 от "00001":

    ама яко те бомби 😄
  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 15 Доротея

    8 8 Отговор
    Стига с тази глупост Одрин! Като сте взели Одрин, къде е Одрин? След 2 месеца дивизията Кастамони дойде от Анадола и ви изгони от там! Охраняващата рота изоставила лазарета с ранени войници и избягала към Харманли! Нападнали сте най приятелската на България държава и сте посели раздор и сепаратизъм! Без 40 000 храбри сърби и тяхната могъща артилерия, каквато вие там нямате, никакъв Одрин нямаше да превземете!

    Коментиран от #16

  • 16 Якото турско "съжителство"

    6 6 Отговор

    До коментар #15 от "Доротея":

    Много ти куца историчта. И то българската, което е голям срам. Да ти опресня паметта за "приятелската" Турция( която още не е Турция) по онова същото време, когато Гърция и Сърбия започват да обезбългаряват македонските земи.
    След успехите ни в Балканската война( главно на България с превземането на Одрин) и завистта на съседите ни, започва Междусъюзническата война между България от една страна - Гърция и Сърбия от друга. Когато с.г. румънска войска „атакува“ несъществуващ български противник, завзема северната част на страната и нахлува в Софийското поле. Турция внимателно следи развоя на събитията. Възползва се от отсъствието на българска войска в Тракия и на 30 юни 1913 г. нейната армия преминава установената от Лондонския мирен договор нова граница по линията Мидия-Енос и започва геноцида над тракийските българи от редовната турска армия. Избити са 60 000 мъже,жени и деца. С каквото могат да носят на гръб,пеша, на 150 км. са прогонени над 400 000 души. Повсеместни безчинства и издевателства. Унищожени са църкви и 280 български училища...

    .. и това за 40 000 "храбри" сърби и тяхната могъща артилерия, също не е вярно, защото не си чела..

    Коментиран от #17, #20

  • 17 Доротея

    5 4 Отговор

    До коментар #16 от "Якото турско "съжителство"":

    Не сте достоен за нивото ми, невежи млади господине, та да беседвате с мен! Не ми е нужно да съм чела, та аз съм почти съвременик на тези събития! Сам признавате, че се блъскате като кочове на фронта, а дипломацията ви е никаква! И не ми говорете какво знам! Съседите ми бяха от Булгаркьой и старият съсед бе ранен в петата от турски куршум на 7 юли, 1913, ако нещо ви говори!? Един от седемте оцелели при онзи зловещ мост! Спасил го местен турчин, да, като го извозил от опасното място покрит със снопи на колата си! Защо! Защото от селото били мобилизирани 120 момчета и пратени да се бият с аскера! А другият съсед, редник тогава е превземал Одрин и в първата световна, след обучение през 1914 г. я завършва като старши подофицер Желю Канев на фронта в Македония. За моите роднини скромно ще мълча, защото са старши и висши чинове!

    Коментиран от #19, #21

  • 18 Смея ти се много

    3 4 Отговор

    До коментар #8 от "00001":

    Не виждам какъв е проблема освен, че са ги взели в плен вместо да ги приключат на място като кучета каквито са турците.
  • 19 наташке

    2 4 Отговор

    До коментар #17 от "Доротея":

    изпий шише кислол да те упокоиш
  • 20 Полека

    2 4 Отговор

    До коментар #16 от "Якото турско "съжителство"":

    приятелската" Турция( която още не е Турция). Турция внимателно следи развоя на събитията. Кво пишеш бе?съчиняваш,като Иван Вазов)

    Коментиран от #22

  • 21 Якото турско "съжителство"

    3 3 Отговор

    До коментар #17 от "Доротея":

    Това какво общо има? Разбрах, че знаш и можеш да разказваш случките на своите познати, но това не значи , че познаваш българската история.
  • 22 Якото турско "съжителство"

    2 1 Отговор

    До коментар #20 от "Полека":

    Става въпрос за 1913 г. Турция е създадена 1924 г.
  • 23 Още тази в тази

    0 0 Отговор
    битка за първи път в света е използван самолет за.бой от въздуха от българи с помоща на италианци.
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове