Last news in Fakti

13 Април, 2020 09:00 6 653 11

Предизвикателството да построиш нов дом

  • ytong-
  • ремонт-
  • екстериор-
  • интериор-
  • повел янев

Една история от първо лице на арх. Павел Янев за работата на "терен"

Предизвикателството да построиш нов дом - 1

Ще се опитам да Ви разкажа за моя опит с продуктите YTONG. Смея да твърдя, че вече съм успял да се възползвам от повечето им предимства и държа да запозная хората, на които им предстои да строят нов дом. Искам да разчитам на добра топлоизолация и дом защитен от пожар, който е построен с екологичен материал. Също така държа на енергийната ефективност на всяка сграда, която строя, и на мразоустойчивост на материалите, които ползвам. Доволен съм, че всички тези качества, както и шумоизолацията и лесната обработваемост, аз откривам в YTONG.

Днес ще Ви срещна с едно от последните си предизвикателства, което успях да преодолея благодарение на лесната обработваемост и едновременно якостта на материалите YTONG – къща с кодово име “H9”. Tя е разположена на границата, където планината среща града, с есенция на новото разбиране на градския човек за комфорт и лукс без показност.

Предизвикателството да построиш нов дом

Следвано е и задължителното правило, че интериорът не трябва да е просто „модерен“, а да „остане във времето“ дори и след 15-20 години, когато трендовете ще са други.

Предизвикателството да построиш нов дом

Основното препятствие при изграждането на къщата и изпълнението на интериора е, че се влиза да се работи “на терен” в заварена ситуация, в която някой преди това е изградил частично някои от стените и инсталациите. Жертвани са голяма част от вече изградените стени, оставени са само носещите конструктивни елементи.

Основен принцип и почерк в работата на архитектите е да обработват стените в едно пространство с материал, различен от просто мазилка и боя. Експериментират с различни ламперии, текстили, фурнири, зелени стени, огледала, камъни и пр. Тези решения изискват правилна геометрия, стени, прави от горе до долу, с прецизни размери и минимални отклонения! Ето тук отново прибягваме до блоковете YTONG, защото разчитам на лесната им обработваемост и същевременно точност на изпълнението. В противен случай всяко изменение на стената води до кривини и нарушения на облицовъчните материали след това.

Успоредно с горните претенции на проекта се търси и задължителната шумоизолация между помещенията, която се счита за стандарт при проектите, които изпълнявам със студиото си ALL IN STUDIO. Дневната е най-голямото пространство в къщата и се характеризира с високи тавани, които създават ехо, а също и бързо изстудяване на помещението. За да избегна нежеланите шумове, както и бързото охлаждане при ниски външни температури, отново прибягвам до YTONG.

Предизвикателството да построиш нов дом

Сезонът, в който започва този проект, е късна есен. А всеки един архитект и строител знаят, че тепърва започват влажните, студени и не особено приятни месеци за мръсна работа като изграждане на нови стени и инсталации. Проектът трябва да започне своето изпълнение бързо и се търсят решения, които да удовлетворяват срока и капризите на времето.

Всички вътрешни преградни стени на къщата трябва да бъдат изградени в крайно минимален срок с максимално възможно качество!

Предизвикателството да построиш нов дом

С горните изисквания за материали – бързо, (почти) перфектно и влагоустойчиво, се справям благодарение на единственото за мен възможно решение за изпълнението на стените – YTONG.

Аз не губя време, а действам бързо! Организирам среща в завода на XELLA, за да разбера от първа ръка дали може да ползваме някое от решенията им за преградни стени.

Там минаваме през всички фази на производствения цикъл.

Оставам приятно изненадан от видяното. Продуктовият ръководител обяснява в детайли всичко за материала. В какви ситуации, кога и как да го използваме!

Заводът работи като смазан швейцарски часовник и е готов да обслужи всички поети поръчки навреме и да удовлетвори многобройните изисквания на своите клиенти.

Предизвикателството да построиш нов дом

Екипът ми е убеден, че материалът ще е перфектен за конкретната ситуация и отговаря на основното изискване – да се реди бързо и да е с перфектна геометрия преди полагане на стенните облицовки.

Камионът идва още на другия ден и строителите се заемат бързо с изпълнението на задачата за по-малко от 10 часа! Това доказва, че е избран точния материал и продукт и може да се разчита на него за изпълнението на останалите стени в проекта!

Предизвикателството да построиш нов дом

Всичко останало е история!

Обектът е изпълнен в срок, въпреки старта в зимен сезон и въпреки многобройните трудности. Обитателите му се радват на перфектна шумоизолация, а мебелната фирма за пръв път не връща облицовъчни панели за преработка и изправяне.

Очаквайте следващото предизвикателство, с което се справих благодарение на безупречното качество на материалите YTONG.

Арх. Павел Янев е роден и израства във Варна. Като дете на строителни инженери той расте заобиколен от чертежи. Павел завършва ВИАС в гр. София. Още от втората година започва да работи в различни архитектурни студиа, за да придобие опит в реалния живот на сградите. През 2011 година той основава собствено архитектурно студио ALL in STUDIO. На 24 октомври на официална церемония в The Royal Lancaster Hotel, Лондон , архитект Павел Янев бе отличен с наградата „Най-добър интериорен дизайн на частна резиденция 2019-2020“ за своя проект SVP House по време на European Property Awards 2019.


Поставете оценка:
Оценка 2.2 от 15 гласа.
Платена публикация

Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 gost

    29 2 Отговор
    с Ytong се работи лесно и бързо, но за съжаление му липсва топлиен капацитет защото се държи като изолатор. По добре е да се позлва за външна твърда изолация а витрешните стени да са от плътни тухли.

    Коментиран от #10

  • 2 Софиянец

    32 1 Отговор
    Леле колк неграмотни архитекти има, да затвориш прозорец за да наредиш няколко бутилки с вино!? Този трябва да си среже вените, не да си скъса дипломата. Ужас
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 гост

    20 0 Отговор
    Пълна простотия. Ще "остане" във времето като най-неуютното и безвкусно място за живеене.
  • 6 спец

    8 0 Отговор
    Отвън прилича на склад.
  • 7 незнайко

    5 0 Отговор
    НАПРАВО НЯМАМ ДУМИ ! Тази чешма насред нищото и плота отстрани може да ги измисли само ОТКАЧЕН архитект !!!
  • 8 ГОТВАЧА ОТ КУФНЯТА

    3 1 Отговор
    КАТО ВЪВ ФИЛМ ЗА ЛУДИ ОТ ХИЧКОК. АРХИТЕКТА Е ДОСТА ЛУД С ТОЯ ПРОЕКТ. ОСТАВА ПИЛЕТО ДА Е КЛЕКНАЛО ДО МИВКАТА.
  • 9 А за мухъла

    7 1 Отговор
    дето се образува нито дума не споменават. Сигурно искат да си продадат къщичката.
  • 10 гост

    5 0 Отговор

    До коментар #1 от "gost":

    Кой работи с плътни тухли. Слагат се само такива с много отвори, а освен това преградките между отворите, а също и външните стени на тухлите са толкова тънки, че по-малко не може. Чупят се само като ги погледнеш. За какъв топлинен капацитет говорим. Глината задържа топлината, а не въздухът.
  • 11 Parvenu

    1 0 Отговор
    Пърформанс ли е ... ?
    Инсталация ли е ... ?
    Имитация ли е ... ?
    Излагация ли е ... ?