Last news in Fakti

21 Март, 2023 16:48 1 135 3

Полезни съвети за начинаещи в медитацията

  • медитация-
  • начинаещи-
  • полезни съвети

Вижте 5-те основни стъпки, за които трябва да се помисли преди първите опити за медитация

Полезни съвети за начинаещи в медитацията - 1
Снимка: Shutterstock

Медитацията е общо название за множество практики, целящи развитие на ума и съзнанието и постигане на физическо, емоционално и духовно издигане чрез концентрация и съсредоточаване върху външни и вътрешни фактори.

Изпълнявани ефективно, множество активни и пасивни методи на медитация носят научно доказани ползи за тялото и ума – понижаване на кръвното налягане и стресовите хормони, потушаване на депресивни състояния и нервни разстройства.

За ефективното им изпълнение обаче се изисква подготовка, без която постигането на спокойствие и съсредоточение е особено трудно. Налични са пет основни стъпки, за които трябва да се помисли преди първите опити за медитация.

1. Планиране

Медитацията може да бъде породена и от спонтанно желание, но за научаването на самоконтрол са необходими много часове. Съветва се за първите опити да се планира достатъчно време, което ще е свободно от проблеми и задачи, пише puls.bg. Определят се точен ден и час, които се фиксират във времето и не бива да се променят често.

2. Пространство

Дали мястото за медитация ще бъде отворено или затворено, с гледка или без – това не бива да тревожи начинаещите. Необходимо е тихо, спокойно кътче без технологии и дразнители, които да разсейват. Затворените очи и отвореното съзнание са ключови.

3. Спокойни очи

Препоръчително е очите да са затворени за избягването на излишна зрителна стимулация. Липсата на подобна стимулация може да предизвика силен дискомфорт при някои хора, което води до непрекъснато блуждаене на очите, дори при затворени клепачи. Може да се постави лента върху тях. Възможно е да се медитира и с отворени очи, но съзнанието не бива да „анализира“ или „оценява“ дразнители в зрителното поле. Погледа се задържа в една точка, без ясен фокус и за кракто време, като целта е то да се увеличава постепенно.

4. Отпускане

Това често е най-трудната бариера. След избора на подходяща поза или активност, от особена помощ за релаксиране са дихателните техники с методичен, ритмичен контрол над дишането.

5. Сън

Ако при медитация стане трудно да се поддържа будността на ума и е безопасно – опитайте да заспите в заетата позиция. Ако обаче не може да се поддържа и позата на тялото, то е твърде уморено за подобен вид дейност и концентрация – има нужда от здрав сън, който е най-здравословната форма на почивка и отпускане за тялото и ума. За избягване на сънливост, медитацията може да бъде предшествана от кратка, но интензивна физическа активност.


Поставете оценка:
Оценка 1.5 от 2 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Препоръчително е

    5 0 Отговор
    да не се прави у дома в панелката, когато комшиите дънят чалга или си пробват новия флекс.
  • 2 Наско

    4 0 Отговор
    Истинската медитация е заместване на усещането "аз съм тялото" с усещане за безкрайно пространство. Това е пространството, в което се помещава не само тялото, а изобщо цялата вселена с всички обекти в нея. "Медитация", която се планира и практикува по определен начин в състояние на "аз съм тялото" е фалшива медитация. Истинската медитация не зависи от тялото и не се "практикува" от него - тя е постоянна и без усилие. В нея тялото се движи свободно и може да извършва всякакви дейности в споменатото безкрайно пространство. Когато аз съм в медитация, аз съм пространството. Дали тялото стои неподвижно със затворени очи или пък извършва сложна хирургическа операция за мен няма никакво значение, защото аз не съм тялото. Аз съм пространство - без граници, без форма, без плътност, без цвят, без мирис, без вкус, без звук, без движение... Всички тези неща се случват вътре в мен, но нито аз им влияя, нито те на мен. Няма никакво усилие. Всичко се случва от само себе си. Ако планираш определено време за да направиш определено нещо, търсейки определен резултат, ти само се само заблуждаваш, че медитираш, защото оставаш идентифициран с тялото - ограничен. Истинската медитация идва след разпадането на идентификацията с тялото и заместването й с усещане за безгранично пространство. Медитацията не е средство за постигане на освобождение. Тя е резултат от освобождението, което идва от само себе си, когато човек узрее за него. Ти не можеш да се напънеш и с усилие да узрееш по
  • 3 оня с магарето

    3 0 Отговор
    авторката на статията, кога последно медитира ?