Last news in Fakti

21 Май, 2015 09:58 1 774 3

Преброяване на „държавните” пари

  • ецб-
  • държавни пари-
  • финансиране-
  • облигации

За българските банки рефинансирането е строго забранено. За тях всеки лев ликвидност е държавна помощ с яка лихва

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Анализ на Емил Хърсев, д-р ик.

Миналата седмица с настървение броихме визитите в шефския кабинет на четвъртата по активи банка - КТБ, днес вече в несъстоятелност. Бог да прости КТБ. Оказа се страшно съмнително да посетиш шеф на банка на работното му място: имало риск секретарката му да те издебне и да те корумпира с някой бял плик.

Сега е ред отново да преброим кои банки колко „държавни“ пари държат.

Намери се как и тази най-постна статистика да прочетем по особено пикантен начин и пак да се натопим в съмнения и подозрения за нечестно разпределение. Така е, защото цифрите са коварни и колкото по-малко вдяваш от числа, толкова повече се объркваш в тях и все по-тежки съмнения те обземат.

Давам пример за цифровата каша в основната таблица, която ни подвират под носа, т.нар. депозити на сектор „държавно управление“ в края на март. На първа позиция там сочат Първа инвестиционна банка (ПИБ) с 815 млн. лева. Да, но това съвсем не са (само) депозити на държавни фирми и общини. И съвсем малко от тях са „държавни пари“ (големият дял са заеми от финансовите пазари, т.е. не е имущество на нашата държава, а на чужди кредитори). Основна част от тази сума е остатъкът от дълго дъвканата ликвидна подкрепа от 1.2 млрд. лв., която ПИБ получи юни миналата година, която според извратеното брюкселско тълкуване бе класифицирана като „държавна помощ“ и за която банката спазва специална програма, утвърдена от Европейската комисия.

Да кажем ясно: никаква „държавна помощ“ не е това, колкото и европейски хрантутници да твърдят обратното.

Европейската централна банка (ЕЦБ) налива трилиони евро депозити без лихва, отскоро и с отрицателна лихва (т.е. с подарък, субсидия за някоя европейска банка получател) за банките в еврозоната. Но това не е „държавна помощ“. Това е „рефинансиране“.

За българските банки рефинансирането е строго забранено. За тях всеки лев ликвидност е „държавна помощ“ с яка лихва. За въпросната „помощ“ ПИБ плаща 2.2% лихва, сиреч двойно над средната пазарна лихва за депозити в момента и 220 пъти (!) повече от т.нар. „основен лихвен процент“, публикуван за днес на интернет страницата на Българската народна банка.

И тази лихва, десетки и стотици пъти (!) над пазара се плаща до крайния срок на „утвърдената програма“, която изтича някъде по това време догодина. Това е „помощ“, та дрънка.

А по „депозитните линии“ (deposit facility) на ЕЦБ лихвата днес е -0.20%, сиреч на всеки 1000 евро получен депозит дават по 2 евро подарък. Но това не е „помощ“.

Европейските финансови изчисления и размишления могат лесно да вкарат мислителите в психиатрията.

Но да се върнем към преброяването на „държавните пари“. Оказва се, че като извадим от обявените 815 млн. лв. в ПИБ оставащите вече 750 млн. лв. депозит на Министерство на финансите от въпросната „помощ по европейски“ остават 65 млн. лв. „държавни пари“ в ПИБ.

И първата в таблицата банка, най-сочена с пръст тази седмица, се оказва с драстично по-малко „държавни пари“ от последната.

Но във въпросната сметка на „държавните пари“ в банките има още една дълбина, която често катурва преброяването с главата надолу. Нашата държава се е изхитрила да задължи банките, получили „публични средства“, да ги „обезпечат“ с държавни ценни книжа за същата сума.

Т.е. накарала ги е да върнат на държавата парите, които са взели от държавата. Банка Х е взела депозит 1000 лв. от една община. Тя е длъжна да купи от държавата ценни книжа, да даде на държавата всичките 1000 лв. от общината и да си напъха ценните държавни книжа в сметките.

В мъдрата таблица „депозити на сектор „държавно управление“ ще пише, че в тази банка има 1000 лв. „държавни пари“. Колко има наистина? Нула, разбира се.

Няма смисъл да продължавам из кривините на фалшивото едностранно преброяване на „държавните пари“.

За какво могат да служат вестниците, тъпкани с продуктите от такова преброяване и аналогични „журналистически разследвания“ на банковите баланси, знаят всички запознати с приключенията на добрия войник Швейк.

Ярослав Хашек добре ги е разбирал тези работи, нали знаете, че е завършил Търговската академия и е бил банков чиновник.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Катя

    0 0 Отговор
    А реално ПИБ почти няма пари на държавни фирми и общини. Според отчета им към края на март държавния депозит е в рамките на 750 млн. лв. Като се извади от общата сума, излиза, че в ПИБ има малко над 50 млн. лв. пари на държавни фирми и общини.
  • 2 Stoyan

    0 0 Отговор
    Доста манипулативна статия. Вярно е, че банките от еврозоната получават много пари от ЕЦБ и то на ниски лихви, което е едно от предимствата да си в "клуба". Но е абсолютно подвеждащо да се твърди, че получават подарък от 0.2%. Истината е, че отрицателната лихва е в случаите, когато банките депозират пари в ЕЦБ - тогава те плащат 2 на 1000 на ЕЦБ за това. Когато обаче банките получават от ЕЦБ, те плащат лихва или 0.05% но срещу обезпечение или 0.30% за т.нар. Овърнайт депозити. Не е ясно дали Хърсев не е наясно или нарочно изкривява фактите.

    Коментиран от #3

  • 3 Виви

    0 0 Отговор

    До коментар #2 от "Stoyan":

    Е чакай сега. Искаш да кажеш, че 0,05% е ОК ЕЦБ да печата пари на поразия и да налива на всички банки с нужда или без, а тук да е 2.2%. Даже срещах и мнения, че им е била ниска лихвата още да я вдигнат. Принципни ЕЦБ има различни инструменти, с които налива зорлем пари на банките. Не знам дали някоя от тях не е с отрицателната лихва, за която говори Хърсев. Така че може и да не спекулира. А и аз малко не мисля, че съм на нивото на Хърсев, за да според с него.