ЦСКА 1948 допусна загуба в дебютния си мач в европейските клубни турнири

• цска 1948-
  • лига на конференциите-
  • фксб

"Червените" отстъпи с минималното 0:1 от румънския ФКСБ в първа среща от втория квалификационен кръг на турнира Лига на конференциите

ЦСКА 1948 допусна загуба в дебютния си мач в европейските клубни турнири - 1

ЦСКА 1948 допусна загуба в дебютния си мач в европейските клубни турнири, след като отстъпи с минималното 0:1 от румънския ФКСБ в първа среща от втория квалификационен кръг на турнира Лига на конференциите. Единственото попадение на Националния стадион „Васил Левски“ реализира Флоринел Коман в 27-ата минута.

Като цяло срещата не предложи много чисти положения, а по-големият опит на румънците се окажа решаващ за това те да измъкнат ценния успех в столицата. „Червените“ от Бистрица имаха няколко добри шанса за попадение, които обаче не успяха да оползотворят по най-добрия начин и допуснаха поражение в европейския си дебют.

По този начин ЦСКА 1948 ще има тежката задача да обръща резултата в Букурещ в реванша, който е следващият четвъртък, 03.08, от 21:30 часа българско време.

Победителят от тази двойка ще се изправи срещу датския Нордселанд в третия квалификационен кръг.

Наставникът на ЦСКА 1948 - Атанас Рибарски, заложи на седем българи в стартовия състав и формация 4-2-3-1. На вратата бе Даниел Наумов, а пред него в защита - Ерденис Гурища, Симеон Петров, капитанът Елитон Джордж и Мики Орачев. В халфовата линия, където липсваше голямата звезда Ивайло Чочев, действаха Реян Даскалов и Емил Ценов като опорни полузащитници. Георги Русев и Педриньо бяха разположени по фланговете, а Стоян Стоичков действаше зад централния нападате Видар Йорн Кяртансон.

Тимът на ФКСБ започна във формация 4-3-3, избрана от треньора Елиас Хараламбус. Под рамката на вратата стартира Щефан Тарновану и пред него бяха Ристо Радунович, Денис Харуц, Джойским Дава и Овидиу Попеску. В полузащитата действаха капитанът Дариус Олару, Адриан Шут и Александру Балуца. Тройката в атака пък бе оформена от Флоринел Коман, Андрей Кордеа и Андреа Кампаньо.

Гостите от Румъния започнаха активно срещата и още в 30-ата секунда бяха пред вратата на Даниел Наумов, след като Флоринел Коман проби отляво, влезе в наказателното поле и центрира, но вратарят на „червените“ внимаваше и улови топката.

В седмата минута отново Коман пробва амбициозен далечен изстрел, който обаче бе доста неточен.

Минута след това ЦСКА 1948 отговори с опасен пробив по десния фланг на Георги Русев, който влезе в наказателното поле и опита да намери Видар Йорн Кяртансон, но защитник на гостите изчисти в корнер пред погледа на нападателя.

В 17-ата минута ФКСБ отново създаде опасност пред вратата на българския тим. Адриан Шут нанесе мощен изстрел от дистанция с десния крак, който бе париран от Наумов. Впоследствие Ерденис Гурища сбърка при изнасянето на топката, която се озова в Александру Балуца, който стреля, но този път слабо и в ръцете на вратаря.

Четири минути по-късно Педриньо реши да стреля от изключително сериозна дистанция от около 30 метра от пряк свободен удар, който бе точен, но прекалено слаб, за да затрудни вратаря Щефан Тарновану, който улови без проблеми.

ЦСКА 1948 получи отличен шанс да открие резултата в 27-ата минута, когато Русев, който се беше преместил на левия фланг, изведе хитро между двама играчи на румънците Емил Ценов отляво в наказателното поле. Младият халф реши да стреля ниско по диагонала, но неточно в аут.

Само минута по-късно ФКСБ попари „червените“ и откри резултата. Румънците хванаха неподготвена защитата на столичани и капитанът Дариус Олару бе изведен съвсем сам отляво в наказателното поле, който опита подаване, Наумов изби, но топката попадна в Коман, който с добавка от десетина метра прати топката в мрежата за 0:1.

В 36-ата минута Олару също пробва далечен удар, който мина опасно близо до дясната греда на Наумов.

В ответната атака „червените“ бяха близо до изравняването. Реян Даскалов намери отлично Педриньо в половината на ФКСБ, който се справи с Овидиу Попеску, влезе отляво в наказателното поле и опита удар, но Джойским Дауа успя да го блокира, а впоследствие Кяртансон не успя да стигне да направи добавка и топката излезе в корнер.

До края на полувремето ЦСКА 1948 не успя да застраши румънската врата и така се оттегли на полувреме с гол пасив.

На почивката треньорът на домакините – Атанас Рибарски, направи промяна и включи в игра бразилския халф Талис на мястото на Емил Ценов. Наставникът на гостите пък предприе две промени за старта на втората част - Малком Еджума и Октавиан Попеску се появиха на терена.

Десет минути след началото на второто полувреме именно Еджума намери по левия фланг голмайстора Коман, който напредна към наказателното поле, влезе навътре и стреля опасно, но покрай лявата греда на Наумов.

След точна час игра последваха нови две промени в състава на „червените“. На терена се появиха Бирсент Карагарен и Антонио Вутов, които замениха съответно Георги Русев и Стоян Стоичков.

ЦСКА 1948 пропусна най-добрата си възможност за попадение в 65-ата минута. Тогава Валентин Крецу сгреши и топката стигна до Видар Кяртансон, който излизаше сам срещу вратаря. Защитник на гостите обаче го застигна, но там притича Антонио Вутов, който получи топката и влезе в наказателното поле отдясно по атаката, залъга двама защитници и последва мощен изстрел от полузащитника, но вратарят на гостите Тарновану изби в ъглов удар.

Шест минути след това Карагарен центрира от корнер в наказателното пол, където снажният Елитон се извиси и стпеля с глава, но над вратата на гостите.

В 72-ата минута главният съдия Лукас Пайрето реши да спре за кратко мача. Причината бе токов удар, заради който част от осветлението на Националния стадион "Васил Левски" изгасна. Пет минуи по-късно срещата беше подновена макар и при намалено осветление след консултация с двата щаба.

В 79-ата минута Рибарски извърши последните си две смени в мача, като пусна на терена Радослав Кирилов на мястото на Педриньо, както и новото попълнение Рууни Ева, който замени Видар Кяртансон.

Шест минути преди края на редовното време ЦСКА 1948 раизгра заучено при един пряк свободен удар, като Бирсент Карагарен центрира отдясно почти на границата на наказателното към далечната греда, където Симеон Петров отигра с глава към малкия пеналт, където обаче много малко не достигна на Вутов да прати топката в мрежата.

Съставите на двата отбора:

ЦСКА 1948 (4-2-3-1): 29. Даниел Наумов – 24. Ерденис Гурища ж.к., 87. Симеон Петров ж.к., 5. Елитон Джордж (к), 4. Мики Орачев – 22. Реян Даскалов, 21. Емил Ценов – 10. Георги Русев, 13. Стоян Стоичков, 8. Педриньо – 9. Видар Йорн Кяртансон

Резерви: 1. Александър Маджаров (вр), 33. Генадий Ганев (вр), 7. Талис, 11. Бирсент Каргарен, 19. Рууни Ева, 20. Антонио Вутов, 23. Емил Виячки, 31. Том Рапнуи, 39. Парвизджон Умарбаев, 92. Пиер-Даниел Нгуинда, 99. Радослав Кирилов

Старши треньор: Атанас Рибарски

ФКСБ (4-3-3): 32. Щефан Тарновану - 33. Ристо Радунович, 6. Денис Харуц, 5. Джойским Дауа ж.к., 23. Овидиу Попеску - 27. Дариус Олару (к), 8. Адриан Шут, 25. Александру Балуца - 7. Флоринел Коман ⚽, 9. Андреа Компаньо, 98. Андрей Кордеа

Резерви: 99. Андрей Даниел Влад (вр), 2. Валентин Крецу, 3. Йонуц Пантиру, 10. Октавиан Попеску, 11. Давид Микулеску, 16. Михай Ликсандру, 18. Малком Еджума, 22. Валентин Джордже, 28. Гриограш Пантеа, 80. Едуард Радаславеску