Last news in Fakti

7 Октомври, 2021 04:25 5 599 24

7 октомври 1571 г. Битката при Лепанто

  • лепанто-
  • османци-
  • османска империя-
  • битка

Когато денят преминал, османският флот бил разрушен, с над 50 потопени кораба и 140 превзети

7 октомври 1571 г. Битката при Лепанто - 1
Снимка: БГНЕС

На 7 октомври 1571 г., флотът на Свещената лига, състояща се от 202 галери и 6 галеаси, навлиза в залива на Лепанто, за да се изправи срещу най-големия флот, който Средиземноморието е виждало до този момент: 250 османски галери с повече от 30 000 войници, и 50 000 моряци и гребци.

Всичко започва няколко месеца по-рано, когато християнската коалиция е насърчена от папа Пий V да спаси венецианската колония във Фамагуста на остров Кипър, която била обсадена от османците през пролетта на 1571. Година по-рано били превзети и другите владения на Венеция в Кипър, между които и Никозия.

Получил благословия от папата, флотът достига Неаполитанското кралство на 14 август 1571 г. Там в базиликата на Света Клара за водач на коалицията след дълги дискусии е определен Дон Хуан Австрийски.

Въпреки лошото време християнските кораби отплават на юг и на 6 октомври 1571 г. достигат пристанището Сами на остров Кефалония.

Неравенството било срещу християнския флот, но неговият капитан, 24-годишния Дон Хуан, решил да нападне османците незабавно. Макар и млад, морските битки не му били чужди. Шест години по-рано се присъединил към военноморска армада, изпратена да спаси Малта и участвал в дебаркационния отряд на Дон Гарсия, където едва 8 000 испански войници подсигурили бреговия плацдарм и тогава нападнали превъзхождащата ги османска обсаждаща сила. Сега младият благородник щял да спечели най-великата битка през живота си. Противно на османския си сродник по чин, който дал богати обещания на поробените си християнски гребци, Дон Хуан Австрийски бил лаконичен. „Няма рай за страхливците!” Това казал Дон Хуан. В средата на деня, когато битката вървяла на зле за християнския флот, венецианците и испанците задържали позициите си.

Когато денят преминал, османският флот бил разрушен, с над 50 потопени кораба и 140 превзети. Над 20 000 османски войници били убити, елитният корпус на еничарите изгубил почти всичките си войници, а Османската империя изгубила по-голямата част от опитните си моряци – загуба, която не можела да възстанови за няколко поколения. 12 000 роби християни били освободени, богата награда за 7500 жертви, които пострадали в християнската коалиция по време на битката.

Три са били технологичните прогреса, които спечелили битката.

Първият бил металургията. Докато топенето на желязо и бронз винаги е било извършвано за производство на брони и ръчни оръжия и инструменти, то усъвършенстването на оръдието през XIII и XIV век, изисквало много по-добро развитие на технологията.

Ефикасността на оръдието срещу укрепените градове и големите армии, принудили европейските правителства и предприемачи да развият металургичния процес, така че повече оръдия да бъдат произведени на по-ниска цена. Византия също произвеждала достатъчно артилерия, за да защитава столицата си през 1396 срещу османската обсада. По онова време, мюсюлманският свят нямал с какво да се сравнява с напредъка на европейската металургия и османците нямали оръдия. Били принудени да се оттеглят, но си научили урока.

Около 50 години по-късно, Османската империя все още нямала развита металургия, но била способна да купи 68 оръдия от Унгария и така превзела Константинопол през 1453, побеждавайки оскъдната сила от 7000 защитника.

През 1571, Европа, колкото и мъничка да била по отношение на населението в сравнение с Османската империя, можела да произведе оръдия много по-бързо и по-евтино от всеки друг на света.

В онази сутрин на 7 октомври, малкият брой християнски галери били изпълнени с оръдия: някъде от 1500 до 1800 оръдия с различни размери се сравнили само със 700 на големия османски флот. Да не говорим, че османците нямали достатъчно амуниции. Мнозинството от мюсюлманските кораби потънали още преди да стигнат достатъчно далеч, за да бъдат оръжията им ефективни.

Вторият фактор бил огнестрелните оръжия. Металургичният напредък не само позволил на християните да имат повече и по-добри оръдия, той също поставил по-добри лични огнестрелни оръжия в ръцете на християнските войници. През 1571 производството на огнестрелни оръжия направило процъфтяващ бизнес и сигурната еднаквост в калибъра и амунициите била достигната. Производството на лято желязо било усъвършенствано по-добре в Европа от всяко друго място. Освен производството на гюлета от лято желязо, което помогнало на артилерията, също помогнало производството на мускетни и аркебузни цеви от лято желязо. Европейските оръжейни се заели да произведат най-голямото количество огнестрелни оръжия, което светът бил виждал до момента. (Мускетите станали толкова евтини, че всяко семейство можело да си позволи един, и действително, само 40 години след Лепанто най-бедните измежду пуританските заселници в Масачузетс можели да притежават един или повече мускети.)

Османците все още били подпомагани от сложните лъкове. Последният път, в който Европа била виждала толкова голямо сражение на стрелци с лъкове, бил два века по-рано, в Стогодишната война.

Третият технологичен фактор били галеасите.

Още от появата на оръдията проблема на корабостроителниците бил „Как да се съберат големи оръдия на палубата на кораба, без да пречат на гребците?” Венецианците дали отговор с изобретяването на галеасите.

Първите шест построени галеаси били използвани при Лепанто. Всъщност две били предназначени за южното крило на Джовани Андреа Дория и не влезли в действие до по-късно през деня. Другите четири спечелили битката.

Турците не знаели нищо за новия вид плавателен съд, така че предположили че галеасите били някакъв вид запасни кораби, които лесно ще бъдат победени и завзети. Четирите галеаси били изпратени далеч напред, около половин миля пред християнската линия. По-голямата част на турския десен фланг и центъра се фокусирали върху залавянето на галеасите. Когато врага бил в обсег, огромните чудовища отворили бойниците си и дали изстрел.

Оценката след битката показва, че над 70 османски галери (една трета от османските загуби) са били или потънали или извадени от строя от четирите галеаси.

Битката при Лепанто бележи началото на технологичното превъзходство на християнския свят. Геройството на християнските войници и моряци било подпомогнато от интелектуалната любознателност и предприемаческия кураж на европейските учени, занаятчии и предприемачи. Малко позабравен факт е, че Мигел де Сервантес участва в битката и в нея губи лявата си ръка.


Поставете оценка:
Оценка 4.6 от 30 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Поклон

    54 7 Отговор
    Вечна памет и вечна слава на християнските воини!
  • 3 ГРАД КОЗЛОДУЙ

    37 9 Отговор
    ВЕЧНА ПАМЕТ ПОКЛОН
    ХРИСТИЯНСКИ
    ВОИНИ

    Коментиран от #4

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 папурчо

    33 3 Отговор
    А аз си помислих, че християнска европа е тръгнала да ни освобождава, а тя за техен си остров тръгнала. Нас въобще не са ни имали за хора истинските европейци , 5 века сме живели в Османската империя.

    Коментиран от #11, #18

  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Ще има и още

    22 3 Отговор
    Върху кое поставя фокуса публикацията - върху производството ! ! Европа произвежда нови и ефикасни оръжия. Произвежда ! Не ги купува от Китай да речем. Просто правя паралел с днешния ден - Европа не произвежда нищо, а с малоумната си Зелена сделка ще удуши и малкото производство, което запази.
  • 11 падналия ангел

    22 3 Отговор

    До коментар #8 от "папурчо":

    Запада никога не си е мърдал пръста за източноправославните! Дори напротив, католицизма в лицето на Ватикана и папите винаги са ни търсили цаката!

    Коментиран от #15

  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Търновец

    9 3 Отговор
    Преди битката Турския флот е проникнал на север в Адриатика – застрашавайки Християнски градове, Турския Коран е радикален както Ционизма –е пиcан от консервативни Циониcти с цел юдеииране на Турците; Англичaните не сa дали нито един боeн коpаб за битката, не са помогнали и под Виена преПреди битката Турския флот е проникнал на север в Адриатика – застрашавайки Християнски градове, Турския Коран е радикален както Ционизма –е пиcан от консерваивни Циониcти с цел юдеиПреди битката Турския флот е проникнал на север в Адриатика – застрашавайки Християнски градове, Турския Коран е радикален както Ционизма –е пиcан от консерваивни Циониcти с цел юдеизиране на Турците; Англичните не сa дали нито един боeн коpаб за битката, не са помогнали и под Виена през 1683.
  • 14 Търновец

    4 3 Отговор
    Преди битката Турския флот е проникнал на север в Адриатика – застрашавайки Християнски градове, Турския Коран е радикален както Ционизма – пиcан e от консервативни Циониcти с цел юдеизиране на Турците; Англичните не сa дали нито един боeн коpаб за битката, не са помогнали и под Виена през 1683.
  • 15 Православен

    5 0 Отговор

    До коментар #11 от "падналия ангел":

    Добро утро!
  • 16 Историк

    11 5 Отговор
    Забележително! Първата внушитела победа на християнският свят над Османската икмперия. Изключителна е заслугата на Венеция, а след нея и на Испания. Късметлии са се оказали гърците с венецианските колонии на тяхна територия, продавани/предавани на времето от императорите на залязващата Византийска империя. Венеция е от първите христикянски държави които поемат смътроносната вековна схватка с турците след гибелта на балканските държави. И когато Венецианската република с годините е обезкървена и банкрутирала, на преден план в тази вековна борба излизат Австро-Унгария и Русия - и така до пълното освобождение на европейския християнски свят

    Коментиран от #17, #20

  • 17 Пхахаха

    11 1 Отговор

    До коментар #16 от "Историк":

    Коя венеция тази която въоражава и прехвърла турци от другата страна на босфора ли?

    Коментиран от #19

  • 18 Историк

    5 2 Отговор

    До коментар #8 от "папурчо":

    Не е вярно! Папската институция е единственият организатор на няколко кръстоносни похода за подпомагане на балканските християни в борбата им с Османската империя. Един от тях е този с предводител Владислав "Варненчик" ( и Януш Хуниади). За съжаление силата и влиянието на Папата след 15 век също запада
  • 19 Историк

    10 2 Отговор

    До коментар #17 от "Пхахаха":

    Същата да, която единствена се отзовава на молбите на Византийския император Константин и изпраща контингент за защитата на Константинопол. Не съди от един единствен търговски инцидент.
  • 20 Търновец

    8 4 Отговор

    До коментар #16 от "Историк":

    Турците са транспортирани през Босфора от Венециански търговци – Юдеи. Турския Коран е пиcан от Циониcти

    Коментиран от #22

  • 21 плевен

    8 3 Отговор
    Битката е можело и да не се състои. Капката от която чашата е преляла, била съдбата на венецианския гарнизон на Фамагуста. Той предал града, при условие, че го оставят да си отиде. След това всички, до един били одрани живи. Тази непонятна азиатска жестокост/за която Европа постоянно забравя/, пресекла споровете и колебанията. Според пресилени оценки, близо половината от екипажите на венецианската част от флота на съюзниците, е бил съставен от сърби и малко българи.
    А сега за турската оценка на битката: "Постригаха ни брадата, но тя пак порастна." За две-три години те възстановили флота си. Вярно, направили го от сурови дървета, и той бързо изгнил, но уплашили сериозно венецианците.
  • 22 Ерец

    2 1 Отговор

    До коментар #20 от "Търновец":

    Би трябвало да знаеш ,че Християнството произлиза от Юдаизма . Или ако трябва да бъда по-конкретен от Еврейска гледна точка , три века преди Раждането на Христос древногръцкият владетел Птоломей I нарежда на Еврейските мъдреци да му бъде преведена Тора (напътствия за действие , учение) или както елините го наричат Моисееви Книги. Това е и първият превод на на Тора на чужд език за Юдеите.Малко след това е преведен и целия Танах (Свещено Писание) .С годините при разпространението се внасят изменения , които са били длъжни да потвърдят Християнската доктрина за Богочовека , роден от Дева както е било предсказано от пророците. Така се появява названието “Ветхии Завет “по аналогия на “Новия Завет” съставен от Евангелия и проповедни текстове на основателите на Християнството.Защо мислиш ,че в Православната Литургия на Йоан Златоуст има 98 пасажа от Ветхия Завет , и 114 пасажа от Новия Завет .Четят се Теилим(Давидовите псалми ) , почитат се Светите икони на праотците на Еврейския народ - Авраам,Исаак,Иаков , на Пророците Моисей , Иеремия …
  • 23 До автора

    7 3 Отговор
    Добре че тази статия не е писана от Джамбаза, защото щеше да звучи по начин, който да възхвали османската империя!
  • 24 Петров

    6 3 Отговор
    Поклон пред християнските воини !
Новини по държави: