Last news in Fakti

25 Януари, 2022 11:53 1 411 8

Преди 100 години едно 13-годишно момче получава първата инжекция с инсулин

  • инсулин-
  • диабет-
  • кръвна захар-
  • медицина-
  • здраве-
  • диабет тип 2

100 години по-късно животът с диабет е значително по-лесен

Преди 100 години едно 13-годишно момче получава първата инжекция с инсулин - 1
Снимка: Shutterstock

Емил обича да лудува на детската площадка, да се катери и да скача. Чак когато прекали с лудостите, инсулиновата помпа започва да вибрира. Тогава осемгодишното дете усеща как краката му започват да се подкосяват. "Тъкмо когато си играя най-хубаво, идва предупреждението, че кръвната ми захар е твърде ниска. Това е много тъпо", казва той.

Инсулиновата помпа, която е до тялото му денем и нощем, е това, което позволява на Емил да гледа с такава лекота на болестта си. Момчето има диабет тип 1. Това означава, че генетично предразположение води до нарушена функция на задстомашната жлеза, която внезапно спира да произвежда инсулин. Диагнозата му била поставена на четиригодишна възраст - навремето то внезапно започнало силно да слабее, чувствало постоянна жажда и умора.

Нобелова награда за медицина

През 19 век диагнозата диабет тип 1 все още е била равнозначна на смъртна присъда. През 1921 година канадският изследовател Фредерик Грант Бантинг и неговият асистент Чарлз Бест за първи път успяват да изолират инсулин от задстомашната жлеза на куче. На 23 януари 1922 година 13-годишният Леонард Томсън, който бил болен с опасност за живота, получава първата инжекция с инсулин. Успехът бил очевиден. Момчето се възстановило и живяло още 13 години, но след това починало от бронхопневмония.

Новото лекарствено средство бързо добило известност. Първото в света индустриално производство на инсулин е открито в Торонто. Много деца били излекувани с негова помощ. Още през 1923 г. Бантинг и неговият колега Джон Маклиъд получават Нобелова награда за медицина за изследването на инсулина.

Постоянното мерене на кръвната захар и поставяне на инжекции отдавна вече са останали в миналото. Днес всичко това се изпълнява от инсулиновата помпа. При осемгодишния Емил тя е прикрепена със сензор към горната част на ръката му. Уредът непрестанно мери нивото на кръвната му захар, а стойностите се предават направо към помпата на корема му - количеството инсулин и точният момент за поставянето му се изчисляват автоматично, след което чрез катетър се впръскват в тялото на момчето. Бащата на Емил има възможност в специално компютърно приложение да следи стойностите на сина си и да ги проверява и за отминали периоди. "Това е много успокоително, нощите вече ги прекарваме доста по-спокойно", казва той. Системата, която действа с помощта на сензор и компютърно приложение, е сравнително нова. Диабетологът Егерт Лилиентал от университетската клиника в Бохум възлага големи надежди на метода, защото с негова помощ стойностите на глюкозата в кръвта остават много по-стабилни. "Очаквам, че благодарение на това в бъдеще ще има значително по-малко последици от диабета - като увреждания на очите, на бъбреците или нервната система", казва лекарят.

Диабет тип 2 е много по-често срещан

Днес, за разлика отпреди 100 години, преобладава обаче диабетът тип 2. Той се провокира предимно от начина на хранене и живот. Известно влияние все пак оказва и наследствеността. Ако родителите или братята и сестрите на един човек имат диабет тип 2, рискът от това заболяване за него стига до 50%.

В Германия има близо 9 милиона души, които страдат от диабет тип 2, а от тип 1 са болни около 400 000 души. При диабет тип 2 задстомашната жлеза (панкреасът) преустановява производството на инсулин само частично. Затова много пациенти, които се хранят и живеят по здравословен начин и спортуват, могат да предотвратят нуждата от поставяне на инсулин. Особено важно е диабетът да се диагностицира и лекува възможно най-отрано.

Автор: Ингрид Бертрам


Поставете оценка:
Оценка 4 от 4 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 БустерЪт

    3 2 Отговор
    Има ли нобелова награда за геноцид?
  • 3 Сър

    0 1 Отговор
    Кой знае какви 5G чипове са му слагали в инжекцията..
  • 4 Баща

    4 0 Отговор
    Инсулиново зависимият диабет (тип 1) е автоимунно заболяване. Имунната система разрушава алфа клетките на панкреаса, които контролират кръвната захар и произвеждат инсулин. Вместо да се търси решение на това, вече 100 години диабетиците са като наркозависими - животът и здравето им зависят от поредната доза инсулин. О, да - има инсулинови помпи, сензори за автоматично следене на кръвната захар, инсулинови писалки, всякакви видове инсулин с бързо и бавно увояване, различни смарт и уеб приложения с графики, корекции и прочие. Но всичкото това е една скъпоструваща доживотна поддържаща терапия, от която компаниите печелят маса пари. Но не е лечение. И май и не се търси. За търговското здравеопазване е по-важно да се печелят пари.
    Дали ще доживеем пак да си върнем хуманното здравеопазване?

    Коментиран от #6

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 село

    0 0 Отговор

    До коментар #4 от "Баща":

    В написаното от теб се усеща много лична болка. Съчувствам ти. Но ти искаш да се ликвидира диабета, друг иска същото за рака, трети иска сърдечните болести да са в миналото.... За мен поне, медицината е направила много за диабетиците, за кратък период от време. Подарила им е много години.
    А в статията има някой неточности, което я прави занимателна, но нищо повече. Не виждам автора да е доктор.

    Коментиран от #8

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Баща

    2 0 Отговор

    До коментар #6 от "село":

    Не отричам медицината, но като видиш по болниците всички клети души, които просто искат да живеят нормално, но не могат, а насреща имаш бумащина, направления, клинични пътеки, протоколи, рецепти, здравни каси, частни прегледи и всякакви фалшиви документи и излишни манипулации правени основно за пари. Ами не, това не е здравеопазване, а един ужасен и циничен садизъм към всички болни хора. Нищо хуманно няма в тази система, тя е влакче на ужасите и много хора не слизат живи от него. Тя е гадна и за лекари и за пациенти и за близките им.
    Търговското здравеопазване е една от най-зловещите далавери на прехода, съсипала милиони човешки съдби.
    По темата за диабета хубавите сензори не се продават в България, поръчват се от вън с всичките допълнителни занимания, такси и т.н. Един сензор струва около 120 евро и работи 2 седмици. За много хора тази цена е непосилна. А без сензор трябва човекът да се боде през няколко часа, за да си следи нивото на кръвната захар и да я държи в норма. През нощта без наблюдение лесно може да се изпадне в опасна хипо или хипергликемия. Сравнително отскоро здравната каса предлага тук два вида сензори, но пак не на всеки и с всичката бумащина на света.
    Бъдете здрави и вие и близките ви!