Last news in Fakti

26 Октомври, 2023 15:51 1 711 5

Каква роля играят милициите, подкрепяни от Иран

  • иран-
  • израел-
  • сащ-
  • сирия-
  • милиции-
  • близък изток-
  • ирак-
  • хизбула

Неотдавнашните атаки с дронове срещу американски бази в Ирак и Сирия засилиха опасенията, че войната в Близкия изток се разраства

Каква роля играят милициите, подкрепяни от Иран - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA

Посланието беше повече от ясно. Атаките с ракети и дронове над американски бази в Ирак и Сирия през последната седмица означаваха само едно - въоръжените иракски милиции и йеменските хути не са доволни от подкрепата на САЩ за Израел.

При нападенията на Хамас в Израел на 7 октомври, според информация от Тел Авив, са загинали над 1400 души. Оттогава насам в Газа са убити над 5000 души по време на израелски бомбардировки - според данни на здравните служби под контрола на Хамас. Точният брой на жертвите не може да бъде верифициран от независим източник.

На този фон настроението в редиците на военизираните групировки в Йемен и Ирак е напрегнато. Всички те се смятат за съюзници на Хамас.

Кои военизирани групи участват в конфликта?

Хамас, която започна бруталните атаки срещу Израел, управлява ивицата Газа и е класифицирана като терористична организация от Европейския съюз и страни като САЩ, Германия и Обединеното кралство.

Хизбула представлява голяма милиция, както и политическа партия, базирана в Ливан. Въоръженото крило на Хизбула е класифицирано като терористична организация от някои държави.

Иракските милиции, които сега атакуват американски бази, са създадени след 2014 година, когато местни бойци доброволстваха в борбата срещу терористичната групировка "Ислямска държава". Затова и те са известни като "Сили за народна мобилизация". Идеологиите на членовете на тази групировка са разнообразни. Някои от тях дори имат политически крила и са част от иракския парламент, дреги са с по-голяма военна насоченост. Голяма част от "Силите за народна мобилизация" са подпомагани финансово от Иран.

"Ако Америка влезе в този конфликт директно, ще сметнем американците за легитимни цели", коментира Хади Ал-Амири, лидер на иракските бригади Бадр след нападенията на Хамас в Израел.

"Американците на практика са съучастници в убийството на хората в Газа и затова трябва да понесат последствията", написа пък Джаафар ал Хюсеин, говорител на иракската групировка Катаиб Хизбула.

Подобни изказвания направиха и лидери на хутите в Йемен. Тези бунтовнически сили са една от страните в продължаващата от 2014 година гражданска война в Йемен. Те също са подкрепяни от Иран.

Ударът по болницата в Газа и реакциите в арабския свят

След удара по болницата в Газа нападенията, извършвани от иракските милиции по американските части в района бяха възобновени. Отговорност беше поета за 11 атаки с дронове и ракетни обстрели по американски бази в Ирак и Сирия.

Американски самолетоносач, ситуиран в Червено море, пък прихвана няколко ракети и дронове, изстреляни от хутите в Йемен. От САЩ заявиха, че не е ясно каква е била целта на ударите.

Според експерти шансът Иран пряко да се намеси във войната е много малък. Прокситата на Иран като Хамас, Хизбула и милициите от Ирак и Йемен обаче може да допринесат за по-сериозна международна криза. Изследователи от Вашингтонския институт за близкоизточна политика съобщиха на 20 октомври, че няколко от иракските милиции са създали обща организация с названието "Ислямска съпротива в Ирак".

"С оглед на случващото се в Газа и потенциала за регионално разширяване на войната, милициите, подкрепени от Иран, искат да покажат, че са единни, поставяйки действията си под едно общо име", обясняват експертите.

Каква е цената, която плаща САЩ?

И все пак не е ясно дали увеличаването на атаките срещу американски бази в Близкия изток е нещо повече от просто дрънкане на оръжия. Говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Джон Кърби наскоро заяви, че Вашингтон е наясно, че Иран стои зад нападенията. От Техеран отрекоха и заявиха, че милициите са автономни в решенията си.

Според експерта по близкоизточна политика Хамзех Хадад, подкрепата на Ирак за палестинците не е нещо ново. Тя не е непременно свързана с иранските настроения. "Тя беше налице и преди, по време на, а и след Саддам Хюсеин", казва Хадад. Иракчаните имат свой поглед върху нещата, който не се ръководи от Техеран, смята експертът.

Нападенията и антиамериканските настроения също не са нещо ново, добавя Хадад. "В момента те просто изпращат послание, но може да има и по-сериозни последици, ако започнем да виждаме жертви."

А дали иракските милиции или хутите са замесени по някакъв начин в нападението на Хамас срещу Израел? Няма никакви доказателства за това, пишат в свой коментар анализаторите на фондация Century. Но също така добавят, че "ако Израел навлезе изцяло в Газа, както обещаха израелските власти, едва ли американското военно присъствие ще попречи на водените от Иран фракции от "оста на съпротивата" да атакуват. Тогава Съединените щати ще бъдат принудени да се намесят в подкрепа на Израел. Това от своя страна ще предизвика нападения срещу американски цели в целия Близък изток."

В най-лошия случай иракските милиции биха могли да атакуват американски бази в Ирак и Сирия, докато хутите се насочат към такива в Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, смятат анализаторите. Хутите биха могли също така да атакуват директно тези две държави, считани за съюзници на САЩ.

"Тъй като САЩ подкрепят Израел в преследването на Хамас, те трябва да го правят, без да подтикват към жестокости срещу палестински цивилни", заключават анализаторите, "и без да разпалват по-широка война, която ще бъде катастрофа за САЩ и Близкия изток.”

Автор: Катрин Шеър


Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 9 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 да де

    17 3 Отговор
    Мнооо интересно защо гьобелс веле не си зададът въпроса чий го дирят краварите в Сирия и Ирак нали свалиха Садам що щат все още да са там.
  • 2 Ела да ти кажа

    5 10 Отговор
    Превантивен удар по Иран. Би отклонил вниманието от газа. В момента медиите се водят по ислямистка пропаганда.Превантивен удар по Иран би свалил картите за всички играчи в тази игра. И би поставил нещата по местата им. Сега всичко е разбъркано. Мъгливо и мътно. Тогава вече и американците могат да се намесят. И голяма част от арабите ще се определят на коя страна са.

    Коментиран от #4

  • 3 Защо така бе миме

    3 12 Отговор
    Братските православни християнски народи на русия гледам в американски джипове се возят, защо не в Лада нали сега са братски народи с едни и същи ценности, но все с долари в банките и американски коли, не в рубли и уазки
  • 4 Стииянис

    2 12 Отговор

    До коментар #2 от "Ела да ти кажа":

    Разрушаване. На Техеран е достатъчно и десетина ядрени бомби,които да ги изолират от света за хиляда години
  • 5 Уса

    12 2 Отговор
    Не закачайте американския народ,защото не подкрепя своите политици.Днешните политици са подкрепяни от едва 30% фалшиви гласове а волята на народа отива на боклука.Народа знае,че го лъжат и често протестира,но мирно и бива бит и унижаван.Намерете си една голяма пустош на тая планета съберете се всички врагове и се избиите да настане мир да си отгледаме и възпитаме децата правилно