Last news in Fakti

9 Декември, 2022 13:38 1 501 4

Телескопът "Джеймс Уеб" откри две звезди в мъглявина около умираща звезда

  • мъглявина-
  • звезда-
  • телескоп-
  • джеймс уеб-
  • откритие

Учените не разбирали досега защо формата на мъглявината не е сферична, а по-скоро удължена

Телескопът "Джеймс Уеб" откри две звезди в мъглявина около умираща звезда - 1
Илюстративна снимка: Shutterstock

Космическият телескоп "Джеймс Уеб" забеляза две скрити досега звезди в мъглявината Южен пръстен, обграждаща звезда в края на живота ѝ, предаде АФП.

Едно от първите открития на апарата е направено благодарение на наблюдения, осъществени с изключителна прецизност.

Тази странна мъглявина, разположена в Млечния път, на около 2000 светлинни години от Слънчевата система, е гигантски облак от газ и прах, изхвърлени от умираща звезда, пише БТА.

В центъра обаче остава сърцето ѝ - бяло джудже, изключително гореща и много малка звезда, която трудно се вижда директно, но присъствието ѝ може да се разпознае благодарение на оранжевите пръстени около нея, следи от материята, която е изхвърлена. След няколко милиарда години Слънцето би трябвало да има същата съдба като множество други звезди.

За разлика от Слънцето, което ще умре само, бялото джудже в сърцето на мъглявината Южен пръстен има придружители. Досега учените разполагаха данни за т.нар. звезда придружител, която е по-лесна за наблюдение от бялото джудже, тъй като се намира в разцвета на живота си. Точно такава звезда е най-ярката в центъра на прашния диск на снимките, направени от телескопа "Джеймс Уеб", който от това лято работи на 1,5 милиона километра от Земята.

Това обаче не направи възможно намирането на обяснение за "нетипичната" структура на мъглявината, казва пред AФП Филип Амрам от лабораторията по астрофизика в Марсилия. Той е един от авторите на изследването, публикувано в изданието "Нейчър астронъми". В него се прави подробен анализ на последните наблюдения, осъществени от телескопа.

"След откриването З ... се чудим защо мъглявината има странна форма, която не е съвсем сферична, а по-скоро удължена", казва още Филип Амрам.

Наблюденията на "Джеймс Уеб" обаче изясняват мистерията: благодарение на инфрачервения спектър, в който работят инструментите на телескопа, е намерено доказателство за присъствието на поне две други звезди в мъглявината.

Те са разположени в центъра ѝ, чийто диаметър е еквивалентен на 1500 пъти разстоянието от Слънцето до Плутон. По-далеч са от бялото джудже, отколкото от звездата придружител, но като цяло четирите са достатъчно близо една до друга, за да си взаимодействат.

След това възниква "обмен на енергия" между тази група звезди, които оформят структурата на мъглявината, казва астрофизикът. Това в крайна сметка би обяснило необичайния ѝ вид.


Поставете оценка:
Оценка 3 от 8 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Теле

    2 2 Отговор
    Кирчо и кокорчо ли

    Коментиран от #2

  • 2 ти и келяфия

    2 1 Отговор

    До коментар #1 от "Теле":

    ти рот

    Коментиран от #3

  • 3 Теле

    2 2 Отговор

    До коментар #2 от "ти и келяфия":

    До кое отделение си учил граматика
  • 4 Винкелщасе

    1 0 Отговор
    Ние тука у грауовско не вярваме на такива работи, като кацане на Луна например.