Last news in Fakti

24 Май, 2023 13:37 1 862 11

Напред, науката е “доста скъпо” слънце…

  • златин съръстов-
  • наука-
  • образование-
  • празник

Качествено образование и защо да се погрижим за децата си? Сега!

Напред, науката е “доста скъпо” слънце… - 1
Снимка: Фейсбук
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Честит празник на всички гладни за знание, на всички които вдъхновяват в неговото търсене и усвояване! Честит празник на всички ангажирани и професионално и непрофесионално всеки ден, всеки час да учат себе си и другите.

Тези дни някои отлитат и са в училище за последно. Част от тях ще продължат да учат в университет. Качественото университетско образование е скъпо и няма смисъл да се правят компромиси. Това са най-ценните години в живота на един човек. Когато казвам че е скъпо, нямам предвид единствено платените програми. Дори и държавното университетско образование е скъпо, ако искаме да е качествено. Голяма част от студентите ми работят по време на следването и то не по специалността. Защо? Защото нямат друг избор. И то не полезната, в нужното количество работа, а им се налага да работят толкова, колкото е необходимо да си покрият жизнено необходимите разходи. Помощ от родителите има, но обикновено не стига. И започват отсъствието от упражнения, лекции. Липсва време за усвояване на материала, да не говорим за задълбочаване в материята. Затова качественото университетско образование е скъпо. Некачественото не върши работа.

Има специалности в България, в които качеството не подлежи на компромис. Затова не съм видял студент по медицина да бъде продавач консултант, студент по фармация да бъде барман и бъдещ строителен инженер сега да се подвизава като полагащ фаянс. Няма нищо срамно в работата, но целта е друга.

Ако ще учим нещо, е хубаво наистина да се стремим да станем най-добрите в избрана от нас ниша и след това да продаваме експертизата си на подобаваща цена. Затова, не е добре да се съвместяват учене и прекомерна работа по неволя и то не по специалността на обучение.

Българският народ цени образованието, но дали това е подплатено с действия. Ние сме критични към ниското заплащане на учителите, но нищо не правим за съпътстващото ниско качество в държавния, безплатен формат. Готови сме обаче да плащаме за частни уроци от същите тези преподаватели, които този път доставят качество. Искаме безплатно средно образование, но тихичко участваме в приватизацията му. Спокойно! И със здравеопазването е така. Казвам това, защото всяко нещо, продукт или услуга си има своята цена и тя трябва да бъде платена, явно или неявно. Иначе следва влошаване на услугата и то понякога в такава степен, че тя изчезва съдържателно, и остава като целофанена опаковка от отдавна изядена вафла.

Какви са опциите?

  1. Пращаме децата си в университет. Те и ние си мислим че учат, а те всъщност правят други неща – предимно работят и накрая едва покриват критериите за диплома. Загубили са най-ценните години в живота, за придобиването на една опаковка, без съдържание.
  2. Децата ни отиват в университет и наистина учат и правят ако не единствено, то предимно това и ако работят, то работят по специалността или нещо свързано с нея.

Втората опция предполага финансов комфорт и свобода. Те също не са безплатни. Предполагат дисциплина и постоянство и понякога жертви. Навремето нашите дядовци и баби са продавали нивите си, за да изучават децата си. Това са имали, това са правили!

Ние? Ние трябва да правим неща, които са присъщи и достойни за нашето време. И в този смисъл, това послание не е за тези родители, които изпращат абитуриенти. Това послание е за всички бъдещи родители и настоящи родители с деца преди и по време на училищното образование с достатъчен хоризонт до абитуриентския бал. Едни 150 лева на месец, заделяни в правилните първокласни финансови продукти, ще покрият в голяма степен разходите за истинското университетско образование на децата ви, така че те да могат да учат, а не да си мислят че учат. Ключът е в хоризонта до абитуриентския бал и в ефекта на сложното натрупване. И не, никой не може да ви гарантира, че към онзи велик абитуриентски момент ще можете да изтеглите заем както за всичко по-скъпо до сега, така че да платите истинското университетско образование на детето си. И никой няма да се погрижи, освен вас сега!

В никакъв случай не ви съветвам детето ви да ползва студентски заем. Това е нещо което ще го застави да приеме първата срещната работа след завършване, за да си покрива заема. Какво се получава? Не плащаме в пари, но плащаме в свобода. Изборът е наш.

Някои ще ме обвинят, че на 24-май си говорим за пари. Да, говорим за пари и за финансова грамотност и дисциплина и свобода. Финансовата грамотност и образованост също празнуват на 24-май, за да го има самият 24-май. Иначе можем и по сегашному. Ние си мислим, че се учим, те си мислят, че им се плаща и всички си мислим, че участваме в нещо смислено.

Цената платена от нашите деди, за да го има 24-май е огромна. Време и ние да почнем да си плащаме цената, собствената цена, която ние самите определяме. Цената на собствената ни образованост и свобода.

Честит празник!


Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 14 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Тест

    1 0 Отговор
    Кой е измислил кирилицата?

    Коментиран от #4

  • 3 В Софийският университет

    3 7 Отговор
    учат децата ни русофилия!
  • 4 Всички руски медии днес пишат,че

    2 3 Отговор

    До коментар #2 от "Тест":

    кирилицата са я измислили гърците!

    Коментиран от #8

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Писна ми!

    7 0 Отговор
    Пазарът на труда търси фаянсаджии и бармани, причината не е в образованието. А как стигнахме до тук, нека кажат докторите по икономика!
  • 8 111111

    3 2 Отговор

    До коментар #4 от "Всички руски медии днес пишат,че":

    Неграмотни са, не ги отразявайте!
  • 9 пери

    6 0 Отговор
    Образованието е най-добрата инвестиция, но само ако е качествено. А парите в образованието са факторът, който определя качеството. В бг средата разковничето са делегираните бюджети и изобщо начинът на финансиране, който създава идеална среда за корупция и ниски образователни стандарти. Тъжно, точно днес, но това е положението. Честит празник на Даниел Вълчев.
  • 10 Счетоводител

    5 0 Отговор
    Честит празник на на всички българи и всички ползващи нашите букви. Няма лошо на днешния ден да се говори и казват неща свързани не само с писмеността ни, художествената ни културата, образованието ни, а и със социалната, политическата, духовната и религиозна, както и финансова осведоменост и култура. Всичко започва от нас самите и самоинициативата да постигнем нещо, тъй че осланяйки се на някакви неща, ако не предприемем действия, то и в най-развитото общество да живеем, пак няма да постигнем нищо. За съжаление, краткия в исторически план период в който държавата беше кърмилница на хората приключи и е нормално, гледайки назад в човешката история, тъй че носталгиците да погледнат вече напред. Иначе статията е хубава и дава идейки как човек да подсигури бъдещето. ..... втората работа не е нещо лошо. Честит празник още веднъж
  • 11 Трябва да се

    2 0 Отговор
    учи в така наречения Кампус - учебните сгради, библиотека, стол, общежития, магазинчета, парк да са в един заграден двор. Сега всички в радиус 100км от ВУЗ-а идват всеки ден с колите си, закъсняват за час, после бързат да се прибират, работят по време на ученето и целта им е дипломата, а не знанията. Още в четвъртък след обяд си отиват по родните места и идват чак в понеделник. Когато си в кампуса, се виждаш с колеги, пиете кафе, обядвате, заедно учите и си помагате, разхождате се, вечерта ходите на дискотека, събота и неделя прекарвате заедно, опознавате се, любите се и т.н. Да не говоря за задочно обучение, или така нареченото "бизнес обучение" и "изнесено обучение" с хвърчащи по цялата страна студенти и преподаватели.