САЩ са започнали прехвърлянето на своите ядрени оръжия от Турция в Румъния. Това пише EurActiv, позовавайки се на пожелали анонимност два високопоставени източника.
До стъпката се стигна заради вложените отношения между Вашингтон и Анкара. Един от източниците посочил, че прехвърлянето на ядрените оръжие е предизвикателство в технически и политически аспект.
„Не е лесно да се преместят над 20 ракети“, заяви източникът, пожелал анонимност. Все пак това не е попречило да започне операцията по прехвърлянето на американския ядрен арсенал от Инджирлик в разположеното на юг от Букурещ летище Девеселу. Мястото не е избрано случайно. Там от средата на май месец работи радар на Пентагона, който е част от системата на САЩ за противоракетна отбрана (ПРО) в Европа.
Румъния беше част от бившия съветски блок, но нямаше на своя територия ядрено оръжие, припомнят анализатори.
От румънското външно министерство са отрекли информацията, че в страната се разполагат американски тактически ядрени ракети.
Експерти посочват, че разполагането им толкова близко до руската граница може да предизвика ответна реакция от Москва и светът да се изправи отново на прага на ядрена война както това стана през 1962 г. по време на Кубинската криза.
EurActiv припомня, че отношенията между САЩ и Турция се обтегнаха след неуспешния опит за преврат от 15 юли. Анкара обвинява живеещия в САЩ ислямистки проповедник Абдулах Гюлен, че стои зад опита да свали от власт президента Реджеп Тайип Ердоган.
Коментари
Малко им се вижда на терористите от сащ ислямизирането на Европа, наложеният тук терор, та сега искат да ни затрият чрез предизвикване на провокация.
Това ли ви е натовската сигурност и демократични практики.
Коментиран от #11, #16, #21
Дреболия, а приятно!
Коментиран от #10
До коментар #8 от "ХХХ":
И кое му е приятното-че Румъния става мишена на ядреният удар на руснаците--и че ние сме супер близко до тази мишена........а мислете малко бе.В Турция тези оръжия неможеха да се използват БЕЗ съгласието на турският парламент и военнен щаб.А сега американците могат да ги използват когато си поискат-без да се съобразяват с румънскимте власти-схвана ли сега??? И не е нужно човек да е русофил,та да разбере колко долно и безотговорно постъпват американците тс Европа и най-вече с Източна Европа.До коментар #7 от "стоян георгиев":
За теб е важно на рашките да им е кофти-нищо че нашата къща ще гори.Коментиран от #30
:)
Дали в Турция или в Румъния - все тая за нас.
Коментиран от #19, #20
До коментар #17 от "Киро":
Това бе предвидено от Русия отдавна и точно поради тази причина го изяде и Украйна която се подлъга по обещанията на САЩ за цветя и рози.Обаче се оказа ,че розите смърдят на л.....а и бодилите са 18 сантиметрови. Америка е отписала Турция отдавна и затова се опитаха да я дестабилизират с този преврат,но чичко Путин ги предупреди и им обърка плановете, не случайно САЩ търсеше и инвестираше в корумпирани и продажни политици на балканите за да заместят вече непослушният Ердуган, е намериха достатъчно в лицето на България и Румъния, после като дошли Руснаците в България се държали лошо с нас е ми "каквото повикало такова се обадило" лошото е ,че не си вадим поуки от историята и загиваме като държава, дали от атомна атака или от политици се тая.Коментиран от #27
До коментар #17 от "Киро":
ПРИ ОТВЕТНИЯ УДАР СЕЩАШ ЛИ СЕ ЗА КОЛКО МИНУТИ РАДИОАКТИВНИЯ ОБЛАК ОТ РУМЪНИЯ ЩШЕ ДОЙДЕ ДО НАС И ША ПДПАЛИ ПРОДАЖНИЯ ТИ Г.З...До коментар #7 от "стоян георгиев":
Тролче, днес времето беше хладно и с променлива облачност, бе! Няма как да те е напекло слънцето! Я прочети постовете под теб и ми цитирай кой и къде казва нещо за "заплашена Русия". Хората говорят, че Румъния става мишена, а не сила. И са притеснени че е баш до нас.Взимай си редовно хапченцата за шизофрения!
Коментиран от #31
Коментиран от #24
До коментар #22 от "кроко":
Инджирлик е на 1400 километра от София а базата в Румъния на 250.Коментиран от #28
До автора: проверете значението на термина "ядрена сила".
Коментиран от #26
До коментар #19 от "999":
АХАХАХА, това ли ви спуснаха от Масква, че американците направили "преврата"?!?Колко сте жалки само, допреди седмица скимтяхте кво сте щели да направите на фесовете, а днес вече ги защитавате!
До коментар #24 от "999":
Инджирлик е в Истанбул, на 600-700 километра от София.А 250 километра не стигат даже до Русе!
Аман от неуки и неграмотни тролове с ушанки!
Коментиран от #33
Все тая.
Коментиран от #34
До коментар #11 от "уникален идиот си":
ваща къща може и да гори не знам ,но българската къща ще е по-сигурна с едни ядрени ракетки тук,аз съм много за нато да избере българия за главна логистична база на балканите .Коментиран от #36
До коментар #21 от "кроко":
я ми обясни къв риск има за румъния при приемане на ядрените ракети?може да ми обясниш къв ще е и за българия .четох тук един разбирач дето обясняваше ,че инжирлик била на 1400 км и тва било много безпопасно :)).при масиран ядрен удар 1400 км са нищо ,поражения ще има и то сериозни на 14000 км :)!Коментиран от #37
До коментар #28 от "Киро":
ало географа ти вместо да учиш хората къде се намира базаИнджирлик седни малко да почетеш първо за твое сведение кроко е прав че се намира на 1400 км от България и какъв Истанбул те гони като е до гр Адана на 110 км. от Сирия аман от неграмотнициДо коментар #29 от "Киро":
А и един съвет намери си по добър и грамотен адвокат от Деса и я научи поне да изписва България с главно Б. То бива прост народ бива ама това на нищо не прилича, хем просто, хем нагло.До коментар #30 от "стоян георгиев":
Деса неграмотник, не смей да изписваш България с малка буква само това показва колко си Българин и милееш за България.Коментиран от #38
До коментар #31 от "стоян георгиев":
Щом разстоянията нямат значение да си ги държат в САЩ.До коментар #36 от "999":
да така и предполагах пак няма отговор на логичния въпрос.бил съм писал с малки букви и не се разбра ква е разликата от това ракетите да са в румъния и къв е риска :)!общо взето обичаиното мишкуване на троловете!Коментиран от #39
До коментар #38 от "стоян георгиев":
... твърдиш, че натъпканата с барут къща е еднакво опасна с обикновена къща при пожар? Така ли е? :) или къщите , различно отдалечени от барута, при евентуален взрив ще са с еднакви щети? ... не мога да ти хвана логиката, Sorry!