Last news in Fakti

24 Януари, 2023 15:29 3 147 10

Революционно откритие: Бактериите имат способността да се хранят с пластмаса

  • откритие-
  • бактерии-
  • пластмаса-
  • полиетилен-
  • биология-
  • разгражда

Откритието е важна стъпка в борбата със замърсяването от пластмаса

Революционно откритие: Бактериите имат способността да се хранят с пластмаса - 1
Снимка: Shutterstock

Европейски молекулярни биолози доказаха, че бактериите от вида Rhodococcus ruber са способни да разграждат полиетилена и да се хранят с получените въглеводородни молекули. Това съобщиха в понеделник от пресслужбата на Нидерландския кралски институт по океанография (NIOZ), предаде ТАСС.

„За първи път успяхме да покажем на практика, че бактериите са способни да усвояват пластмасата и да я разлагат на въглероден диоксид и други молекули. В миналото нашите колеги вече демонстрираха, че тези бактерии могат да ускорят разграждането на пластмасата, но за първи път доказахме, че тези живи същества използват продуктите от разлагането на полимерите в своя жизнен цикъл“, каза изследователят от NIOZ Майке Гаудриан, цитиран от БТА.

Натрупването на голямо количество пластмасови отпадъци в природата и на сметищата принуждава учените да търсят както химически, така и биологични начини за обезвреждането им. Например европейски биолози наскоро откриха, че гъсениците на восъчния молец могат да ядат и усвояват различни форми на полиетилен, а техните японски колеги откриха микроби, които могат да разлагат PET (полиетилентерефталат) - най-популярния материал за производството на бутилки и други пластмасови изделия.

Европейските учени се заинтересуваха какво точно се случва, когато бактериите влязат в контакт с микропластмасови частици. За да отговорят на този въпрос, изследователите подготвиха полиетиленови частици, които съдържат много тежки атоми въглерод-13. Те използваха тези атоми, за да проследят дали разградена пластмаса е попаднала в микробите и дали те са изразходвали продуктите от разлагането на полиетилена в жизнения си цикъл.

Изследователите поставиха в контейнер с колонии от Rhodococcus ruber частици от полиетилен, третирани с ултравиолетова светлина, за да симулират дълъг престой във вода. След това наблюдаваха как се променя концентрацията на изотопа въглерод-13 вътре в микробите и в техните отпадъчни продукти.

Последващите наблюдения показват, че въглерод-13 присъства както в молекулите въглероден диоксид, произведени от микробите, така и в различни компоненти на техните клетъчни мембрани.

Както обясняват учените, това предполага, че Rhodococcus ruber активно разгражда пластмасата и използва нейните компоненти. Според настоящите оценки на учените тези микроби могат да разградят до 1,2% от общата маса на полиетилена, който навлиза в океаните годишно, ако условията на околната среда го благоприятстват.


Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 7 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 да бе

    2 2 Отговор
    и какво ще квичи сега гретка? да забраним антибиотиците, че убиват бактериите?
  • 2 Русофилис

    1 4 Отговор
    Бактериите контролират зомбитата от The last of us 🧟‍♂️

    Коментиран от #3

  • 3 честен ционист

    3 2 Отговор

    До коментар #2 от "Русофилис":

    Не са бактерии, а гъби, невежа.

    Коментиран от #6

  • 4 А сега

    3 1 Отговор
    Въпросът е колко въглероден двуокис ще отделят при разграждането !
  • 5 Пак ли някоя кра варска разработка

    2 2 Отговор
    като онази Синтия, дето освен петролец, лапаше и жива тъкан?
  • 6 честен русофил

    2 1 Отговор

    До коментар #3 от "честен ционист":

    Теб пък кога ти вкараха кабелна на дървения телевизор Опера 🧟‍♂️
  • 7 Глупости,

    3 0 Отговор
    стара дъвка е това откритие.
  • 8 плевен

    4 0 Отговор
    Това че някои бактерии могат да разграждат нефт и нефтопродукти се знае и ИЗПОЛЗВА от поне 50 години. Явно след легализирането на наркотиците, нидерландскити учени са забравили всичко, което знаеха холандските учени.
  • 9 Госあ

    3 0 Отговор
    Глупости. Това, че са доказали точно за този вид изобщо не е революционно. Поне от 4-5 години се знае за други видове и дори вече има генно модифицирани щамове, но са все още далеч от практиката. Европа изостава във всичко.
  • 10 Гост

    0 0 Отговор
    Подобно откритие може да направи много хора милиардери. Ако цифрите са верни, това означава, че за 19 години тези бактерии могат да намалят пластмасовите отпадъци в океаните с 20%. Естествено, през това време човекът ще ги увеличи с 50%.