Last news in Fakti

11 Октомври, 2023 12:15 4 469 14

Старото име на кой град е Ески Джумая?

  • екси джумая-
  • търговище-
  • старо име-
  • история

Запознайте се историята на този забележителен български град

Старото име на кой град е Ески Джумая? - 1
Снимка: Facebook

Ески Джумая се среща за първи път през далечната 1573 година. Това е името на днешния град Търговище. Произходът на името обаче, се оказа доста любопитен, както и историята на този забележителен български град, пише Poznanieto.bg.

Легендата за Ески Джумая

Легендата разказва за лечител, живял на това място под името Ескиджи баба – човек, който поправя неща, но и който лекува. Така всеки петък при него се стичали хора, които да се възползват от дарбата му. Така, с течение на годините, тези събирания довели до голям пазар. Така дошло и името – Ески Джумая, в превод "стар пазар". Конкретно думата "джума" пък от турски значи петък.

Историята на град Търговище

Ако трябва да разгледаме сериозно историята на град Търговище, трябва да се върнем преди около 5 000 години преди Христа – още по време на медно-каменната епоха, когато са намерени останки от тракийска, римска и ранно-византийската епоха.

Мисионис

На около 7 км от днешен Търговище се е намирал древният град от антично време, познат с името Мисионис. Постепенно се превръща в град с ключово значение за България, тъй като охранява средновековните столици Плиска, Преслав, а по-късно и Търново. От друга страна е описан и от арабския пътешественик Ал Идриси през 12 век като стар и многолюден град, известен със своята търговия. Не е известно какво се е случило с него през следващите години, но се предполага, че е бил унищожен по време на османските завоевания през 14 век.

Ески Джумая

В рамките на Османската империя се оформя новото селище, което иззема функциите на Мисионис. Първоначално градът е бил заселен предимно с турци, но постепенно в него започват да живеят и българите от околните села, особено след руско-турските конфликти от края на 17 и началото на 18 век. Градът става известен с Ескиджумайския панаир, който привлича търговци от цяла Европа, Африка и Азия. Търговията постепенно помага за развитието му, като тук е открито едно от първите светски училища.

Друг, малко известен факт е, че на това място е бил учител великият Петко Славейков, а доказателство за стопанския подем на града е още и стария квартал Вароша с традиционните си възрожденски къщи.

Клането в Ески Джумая 1878

За съжаление градът става известен с това злощастно събитие през януари 1878. Прийждащата руска войска армия на 27 януари принуждава голяма част от турската армия и местното турско население да се изтегли към големия турски гарнизон, разположен в Шумен.

Но тези, които отказали, основно черкези, се организирали и нападнали местни българи в града. Започнали големи сражения, особено в българския квартал Вароша, отбраната на който била организирана от хаджи Илия Марков. Разбрали за тези деяние, руската армия изпратила сформиран отряд с предводител капитан Карганов, който успява да се спре започналото клане над българите. На 29 януари градът бил освободен, а заловените извършители на грозните деяние осъдени на смърт от временното руско командване.

Търговище

Сегашното си наименование градът получава чак през 1934 година. Тогава е решено да бъде заменено турското му име Ески Джумая с българския му превод, тъй като бил пазарен град. Така за най-точен превод се приело името Търговище.


Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 20 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Било е грешка

    1 2 Отговор
    Трябвало е да накажат и останалите! За да знаят!
  • 2 Селянин

    14 2 Отговор
    Та да си дойдем на думата и пак да попитам:
    - Кой е спасил българите в Търговище от клане?
    а) Американците
    б) НАТО
    в) Европейците
    г) Руснаците
  • 3 Риболовеца

    11 0 Отговор
    Дълго време беше занемарен и западнал град, но последните десетина години го пооправиха и сега е много чист и подреден.

    Коментиран от #4

  • 4 Европеец

    6 0 Отговор

    До коментар #3 от "Риболовеца":

    Поздрави за кмета!

    Коментиран от #5

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Реалист

    5 4 Отговор
    До 20 години ще е чисто турски град:)
  • 7 Не се знае

    3 1 Отговор
    Но се предполага.... Това е историята по български
  • 8 И пак класика

    6 2 Отговор
    Всичко построено от османци те расте и се развива
  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Байо

    5 0 Отговор
    Предполага се че е бастисан от османлиите...Цялата ни работа е такава, на предполагане. Когато се засягат чувствителни теми моля бъдете по-достоверни, или не пишете нищо. На гледали сме се на съчинения през последните 30 години, заложени на предположения.Последното предположение беше че дарените оръжия на укрия са дефектни.
  • 11 Гост

    1 2 Отговор
    Колко умело сте замазали турското клане, че било черкезко.
  • 12 Овчароебов

    2 1 Отговор
    Няма такъв град Мисионис край Търговище.Арабският пътешественик Идриси го описва и това най- вероятно е Шумен.Гнусарят Офчаруф си изфантазира,че руините край града на майка Муууу са Мисионис.При тези десетгодишни разкопки той си заработи доста пари.
  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Търговище

    2 0 Отговор
    Страхотен град, със много забележителности.
    Областен център.
    По времето на стария кмет Мирев беше тотално занемарен.... Сегашния от 8 години насам доста го промени. Стана една идея по европейски.