UEFA EURO 2020: Вдъхновена Италия сломи Белгия и е на полуфинал

• италия-
  • евро 2020-
  • 2:1

"Скуадра адзура" успя да надвие Червените дяволи с 2:1

Италия успя да постигне страхотен успех, надвивайки Белгия с 2:1 в голямото зрелище на четвъртфиналите на UEFA EURO 2020.

Николо Барела даде аванс на своите в 31-вата минута. Лоренцо Инсиние удвои, а Ромелу Лукаку върна интригата в самия край на първата част.

През второто полувреме италианците успяха да запазят аванса си, след като показаха завиден контрол над срещата.

Началните минути бяха сравнително предпазливи, но в 13-тата минута дойде първият любопитен момент в срещата. След центриране от свободен удар на Инсиние, Леонардо Бонучи заби топката зад гърба на Тибо Куртоа, но впоследствие ВАР посочи, че е имало засада.

Почти десет минути по-късно беше ред на Червените дяволи да отправят удар. Кевин де Бройне получи топката на границата на наказателното поле на Италия и опита силен шут, но Донарума се намеси брилянтно.

В 26-тата минута Белгия имаше нов хубав шанс. След страхотна контраатака, подхваната собственоръчно от Де Бройне, Ромелу Лукаку напредна отдясно и пробва технично в далечния ъгъл, но Донарума пак беше блестящ.

Минута по-късно можеше да се стигне до автогол във вратата на символичните домакини. След центриране отдясно и хаос пред вратата на белгийците, Тоби Алдервейрелд за малко щеше да прати топката в собствената си врата.

В 31-вата минута италианците този път отбелязаха. След ново разбъркване в наказателното поле на белгийците Николо Барела успя да се отскубне от защитниците и заби топката зад Тибо Куртоа за 1:0.

Драмата обаче тепърва предстоеше за края на полувремето. В 44-тата минута, след страхотно изнасяне на топката от тима на Манчини, топката стигна до Лоренцо Инсиние, който с великолепен удар в горната скоба не остави и минимални шансове за Куртоа за 2:0.

Само две минути по-късно обаче момчетата на Роберто Мартинес охладиха италианския ентусиазъм. Жереми Доку успя да си изпроси спорна дузпа, а от 11 метра Ромелу Лукаку не пропусна, за да завърже този мач отново.

В началото на второто полувреме Италия отново беше по-стабилна, но златният шанс дойде пред Лукаку в 61-вата минута. След страхотна атака отляво Жереми Докю намери Де Бройне, а топката беше центрирана по брилянтен начин към Лукаку, който от три метра някак не вкара на празна врата.

Атаките към двете врати се редяха една след друга. В 69-тата минута Инсиние тества Куртоа, а минута по-късно двама играчи на Белгия се разминаха на сантиметри от топката, за да вкарат току пред вратата.

Петнадесет минути преди края започнаха и контузиите, след като Насер Шадли се контузи само две минути след влизането си на терена, а Леонардо Спинацола получи тежко разтежение, което вероятно го вади от турнира.

Финалните минути на мача бяха изключително накъсани и нервни, а единоборствата преобладаваха. В крайна сметка нервите на Италия издържаха и така "Скуадрата" ще играе на полуфиналите.